logo

20 Kasım 2013

VİKO İK Direktörü Gülay SELKİ ile Röportaj

Electricity Turkey Dergisi olarak, VİKO İK Direktörü Gülay SELKİ ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide, firmanın bugününü, geleceğe dönük hedeflerini, sektör ve sosyal sorumluluk projeleri ve çalışmaları hakkındaki düşüncelerini siz değerli sektör temsilcilerimizle paylaşıyoruz.

VİKO ve Ürünleri Hakkında Kısaca Bilgi Verir misiniz?

 viko1VİKO, Türkiye’nin sektöründeki en büyüğü olarak tanımlanan endüstriyel tesislerinde elektrik enerjisinin aktarılması, kullanılması ve daha kolay sunumu amacıyla çözümler üretmektedir. 1996 yılında anahtar – priz serilerini ürün gamına eklemesiyle birlikte büyüme yolculuğuna çıkan VİKO, ürün, teknoloji ve insan yönetimi alanlarında yapmış olduğu yatırımlar ve bunların birbirleri ile entegrasyonundaki başarısı ile bugün Türkiye pazarında lider ve İSO 500’de Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” içerisinde yer almaktadır.

Ürün gamımız içerisinde elektrik anahtar ve prizleri, grup prizler, akıllı bina otomasyon sistemleri, şalt ürünleri, sigorta kutuları, elektronik elektrik sayaçları ve otomatik sayaç okuma sistemleri yer almakta. İnovasyonu, kaliteyi, güvenliği, özgün tasarımları ve enerji verimliliğini yaşam alanlarına bir arada sunmayı hedefleyen yeni nesil ürün ve teknolojilere sahibiz. İnsan hayatını kolaylaştıracak çözümlerin tasarımı, üretimi ve sunumu süreçlerindeki yenilikçi ve üstün teknolojik gücümüzü, çalışanlarımızın dinamizmi ve sürekli gelişimleri ile birleştiriyoruz.

 İK süreçlerinizden ve bu süreçlerdeki başarınızın ardında yatan sebeplerden bahseder misiniz?

viko

VİKO İnsan Kaynakları bölümü olarak öncelikle kuruluşumuzun stratejik planı ve iş hedefleri ile paralel olarak hızlı ve beklenen kalitede insan gücü ile organizasyonun oluşturulmasını sağlayarak, takım çalışmasına yatkın, değişime ve yenilikçiliğe açık bir kurum kültürünün yönetiminden sorumluyuz. VİKO İK olarak içselleştirdiğimiz insan odaklı yönetim yaklaşımı kurduğumuz sistemleri daha üst seviyelere taşımada ve yaygınlaştırmada bir referans noktası olmuştur. Seçme yerleştirme süreci ile başlayan; eğitim ve geliştirme, performans yönetim sistemi, yetenek ve kariyer geliştirme, motivasyon, ücret yönetimi ve stajdan oluşan İK süreçlerimizi birbirini takip eden ve besleyen bir zincir şeklinde  sistemler bütünü olarak yönetiyoruz. Çalışanlarımız  organizasyonun en önemli unsurudur. Nitelikli , iş süreçlerine ve kurum kültürümüze uyumlu çalışanlarımızın  kurum başarısında etkin bir role sahip olduğu yaklaşımı ile hareket ediyoruz. Oryantasyon süreci ise en çok üzerinde iyileştirme yaptığımız sürecimizdir.Oryantasyonu,  aramıza katılan üretim ve idari çalışanlarımıza ilk altı ay içerisinde VİKO’nun yaklaşımlarını derinlemesine öğreten bir süreç olarak kullanıyoruz. VİKO insan  odaklı  yönetim felsefesi, temel değerleri, misyon ve vizyonu, politikaları,  kurum kültürü, EFQM Yönetim modeli, takım ruhu, ilişki yönetimi gibi kavramları odak alan eğitim hedefimiz ise  bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde çalışanların öğrenme kapasitelerini artırmak, kendi yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak ve farklı düşünmeyi  teşvik etmektir.

Gücünü çalışanlarından aldığını temel değerleri içinde belirten VİKO, vizyonuna ulaşabilmenin çalışanlarının bilgi birikimi ve yetkinlik seviyesi ile mümkün olabileceğine olan inancı  ile onların gelişimini sürekli destekleyerek, takım olarak çalışma kültürüyle oluşan  iş başarılarına imza atmıştır. Başarının ancak tüm kuruluşun sahiplenmesi ile gerçekleşeceğine inanıyor ve bu doğrultuda bir takım anlayışı ile hareket ediyoruz.

Artık fark oluşturan şirketler ayaktakalıyor ve bu farkı da ancak insanla aşabiliyorsak, fark meydana getiren İK birimleri olmak asli sorumluluğumuzdadır. VİKO son 10 yılda 18 kat büyümeyi  gerçekleştiren  bir kuruluştur. Bu başarı, kuruluşumuzun stratejilerine ve sektörün büyümesine cevap verecek yetenekte insan gücü ve organizasyonunun oluşturulmasını sağlayan,  sorumluluğumuza giren her alanda değişimi  ve buna bağlı kurum kültürünü yönetme becerilerine sahip,  donanımlı ve dinamik bir kadrodan oluşan İK ekibi olmamızı kaçınılmaz kılmaktadır.

 İK Olarak Pek Çok Ödüle Layık Görüldüğünüzü Biliyoruz, Bize Bu Ödüllerden Bahseder misiniz?

Evet VİKO İK olarak aynı yıl içerisinde, PERYÖN Performans Yönetimi, Füsem İK Ödülleri’nde Performans Yönetimi ve Motivasyon Yönetimi, Kariyer.net tarafından verilen İnsana Saygı ve ÖSGD tarafından verilen En Başarılı Gönüllülük Programı ödüllerine layık görülmenin onur ve mutluluğunu yaşadık. Takdir edersiniz ki hiçbir başarı tesadüf değildir ve her başarının arkasında sistemli bir çalışma disiplini yatar. VİKO büyüme yolculuğunun tüm aşamalarında EFQM Mükemmellik Modeli çerçevesinde liderlerin sahiplendiği, çalışanların katılımının sağlandığı, yetenek ve bilgi birikimlerin kuruluşa yarar sağlayacak yönde kullanıldığı yaklaşımların geliştirilmesi ile bu başarılar elde edilmiştir. Asıl başarı anlayışımız bu sistemleri kurup hayata geçirmek olsa da, ödüller bizim için aynı zamanda başarıyı tescil eden ve motivasyona dönüşen bir araçtır. 

 Çalışan Motivasyonunun VİKO İçin Çok Önemli Olduğunu ve Bu Alanda Ödüllü Bir Kuruluş Olduğunuzu Görüyoruz. Bu alandaki uygulamalarınızdan bahsedebilir misiniz?

 Motivasyon insan için hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan önemli bir duygu aracıdır. Çalışan odaklılığı temel değerleri arasında tanımlayan ve bu yaklaşımı pek çok iyi uygulama örnekleri ile besleyen bir kuruluş olduğumuzu söylemeliyim. Bu doğrultuda çalışanlarımızın motivasyonunu artıran, bütünlüğümüzü, sinerjimizi ve çalışanlarımız arasında pozitif etkileşimi sağlayan organizasyonları çok önemsiyoruz. Çalışanlarımıza verdiğimiz gönülden değeri gönülden kurgulanmış motivasyon  araçları ile yönetmekteyiz. Kuruluşumuzda  Tanıma  Takdir Ödüllendirme  Sistemi iyi bir motivasyon aracı olarak kabul edilir. Sistem çalışanlarımızın  her türlü faaliyette katma değer sağladıkları, ortaya koydukları başarıların ya da performansın paylaşılması ve ödüllendirilmesini  ve  diğer çalışanların özendirilmesini sağlayan yaklaşımlar bütünüdür. Başarıların paylaşılması, çalışanın tanınma ve takdir edilmesi, başarılı çalışanın ödüllendirilmesi, diğer çalışanlara örnek olması, özendirilmesi ve katılımın sağlanmasıdır.

 Endüstriyel tesislerimizin daha ilk inşası aşamasında çalışan memnuniyeti yaklaşımımıza uygun bir hassasiyet ile fitness center’dan  havuza tenis kortundan, futbol ve voleybol sahasına, tavla ve dart alanlarına kadar birçok alanı motivasyona katkı sağlaması amacı ile çalışanlarımızın hizmetine sunduk.  Yıl içerisinde futbol masa tenisi dart turnuvaları, damak tadı yarışması, özel gün kutlamaları, piknik, yaza merhaba partileri gibi birçok aktivite gerçekleştiriyoruz.

Bu yıl VİKO bahçesinde çalışanlarımız için oluşturduğumuz Hobi Bahçesinde  doğal sebze ve meyve yetiştirmek  artık hayal değil.  Çalışanlarımız Hobi Bahçeleri’nde organik tarım yaparak kendi sebze ve meyvelerinizi yetiştiriyor,  organik ürünlerini topluyor ve  aynı zamanda  toprakla haşır neşir olarak streslerini de atma imkanı buluyor.

Yaz aktiviteleri programımız kapsamında çalışanlarımıza sürpriz bir kurgu ile sunulan ve VİKO bahçesinde gerçekleştirilen partiler düzenliyoruz. Yıllık izinden dönen çalışanlarımızın iş hayatına yeniden adaptasyonlarını kolaylaştırmak adına sürprizlerle dolu bir karşılama gerçekleştiriyoruz. Henüz geçtiğimiz haftalarda yıllık izinden dönen çalışanlarımızı için kuruluş girişinde serdiğimiz kırmızı halıda karşılayarak hoş geldiniz dedik. Çalışanlarımız ilk iş günlerinde kırmızı halı ve müzik grubunun seslendirdiği parçalar eşliğinde karşılandı. Çalışanlarımızın şaşkınlık ve mutlulukları görülmeye değer olduğu bu seremoni tüm çalışanlarımızın birbiri ile yeniden buluştuğu açık büfe kahvaltı organizasyonu ve müzik dinletisi ile devam etti.

 ÖSGD Gönüllülük Ödülünden de Bahsettiniz, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projelerini de siz mi yönetiyorsunuz, bize bu ödül ve çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?

VİKO Sürdürülebilir kalkınmanın insana yatırım ve doğal kaynakların bilinçli kullanımı ile gerçekleşeceğine inanan bir yaklaşım ile kendi büyümesine paralel olarak 1998 yılından bu yana geleceğe değer katan Kurumsal Sosyal Sorumluluk projeleri gerçekleştirmektedir.

Şirket kurucularımızın  Hz. Mevlana’ nın “Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez” sözünü  ilke edinmesi VİKO’nun topluma karşı olan sorumluluğuna da esin kaynağı olmuştur.  Hz.  Mevlana, bu güzel sözüyle, yaşadığımız dünyaya, ülkeye, doğaya, henüz doğmamış bebeklere, kısacası tüm yaşama karşı kurumsal ve bireysel olarak sorumlu olduğumuzu hatırlatmaktadır.

 VİKO Kurumsal Sosyal Sorumluluk projeleri “Toplumsal Sorumlulukların Yönetimi” süreci kapsamında İK liderliğinde diğer liderlerinde gönüllü olarak görev aldığı KSS Kurulu  tarafından yönetilmektedir.

 Kurumsal değer olarak ele aldığımız toplumsal sorumluluğa yönelik stratejik yönetim yaklaşımını  üç başlık altında toplayabiliriz.

 Birincisi; bu sürecin  sadece  bir bölümün işi olmaması ,tüm bölümlerin   sürece dahil olması, ve her bir projenin, etki, değer katma ve sürdürülebilirlik ilkesi içinde yönetilmesi ve performans göstergeleri ile sonuçların takip edilmesidir.

 İkincisi ; Stratejik Yönetim Sürecimizde KSS’nin yer almasıdır. Kullandığımız Balance Score Card ile bu alanda örnek bir yenilikçi uygulama olarak BSC’ın finans, müşteri, süreç , öğrenme gelişim boyutuna beşinci bir  boyut olarak “Toplum “ boyutunu da  eklememizdir.  Bu sayede yıllık strateji toplantılarında Kurumsal Sosyal Sorumluluk hedeflerimizi belirliyor, hedeflerin takibi ve izlenmesini VİKO Scorecard yazılımı ile gerçekleştiriyoruz.

 Üçüncüsü ise; VİKO çalışanlarının toplum gönüllüsü olarak projelerde aktif rol almalarıdır.  Burada hedefimiz  topluma katkı  zincirinin halkalarını güçlendirmeyi sağlamak ve topluma, dünyamıza ve sürdürülebilir geleceğe karşı olan bireysel sorumluluklarının da farkındalığını sağlamaktır. Sadece geçtiğimiz yıl çalışanlarımızın % 76’sı yani 471 çalışanımızın  projelerimize aktif katılım göstermiş olması çalışanlarımızın sürdürülebilirliğe   olan bağlılık düzeylerini ifade etmektedir.

 Çünkü ; sürdürülebilir bir dünya veülke kaynakları için, Hepimiz ”Sorumluyuz”

  Çalışanlarının gönüllülük çalışmalarını destekleyerek yaygınlaşmasını sağlamak amacı ile Özel Sektör Gönüllüler Derneği  (ÖSGD)  tarafından verilen “Gönülden Ödüller” sürecinde ‘En Başarılı Gönüllülük Programı’ ödülüne layık görüldük. VİKO’nun ana projeleri dışında  “Işığa muhtaç her sosyal konuda tüm gönlümüzle varız”  misyonu ile hareket eden “VİKO Aydınlık Toplum Gönüllüleri” yani çalışanlarımız  Meslek Eğitimine Destek Projemizdeki koçluk programı, bölge okulları için destek projeler, yetişkin okuma yazma kursları, köy okulları projeleri, Give@Gain çalışan gönüllüğü günleri, engelli öğrenciler, Okullarda Enerji Verimliliği Projesi,  ağaçlandırma faaliyetleri, kan bağışı kampanyaları, geri dönüşüm ve daha birçok projede aktif olarak rol almaktalar.

Çalışanların Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerinde aktif olarak yer almasına İK gözlüğü ile baktığımızda çalışanların aidiyet duygusuna, moral ve motivasyonlarına pozitif katkısı olduğu da açıktır.  Çalışanlara yönelik bu etki dikkate alındığında İK’nın Kurumsal Sosyal Sorumluluktaki rolü açıkça görülmektedir.

 Günümüzde  fark sağlamak adına çok önemli bir kavram olan İnovasyon Konusunda bir proje yürüttüğünüzü de biliyoruz, bu proje nasıl doğdu, bize İnovasyon Projenizden bahseder misiniz?

 2000 li yıllardan buyana sınırların  önemini yitirdiği ve hızla tek dünya pazarına doğru yol alınan  ve günümüzde var olmanın ön koşulu olan  iki temel nokta; Dünya çapında  yaşam kalitesi seviyesine ulaşmak ve  rekabet gücümüzü artırmaktır.

 VİKO’da 2000 yılından bu yana  aktif olan “Vİ.Fikrim Var” sistemi ile çalışanlarımızdan gelen fikirler değerlendirmekte , uygun fikirleri hayata geçirilmekte ve ödüllendirilmektedir.

Süreç yönetim tarzımız çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve işbirliği yaptığımız kuruluşların katılımını ve yenilikçi düşüncelerinin ortaya çıkışını destekleyecek şekildedir. Vİ.Fikrim Var (VİF)  fikir değerlendirme sistemimiz bireysel üretkenliği ön plana çıkartırken, Takım Çalışmalarımız ise çalışanlarımızın üretkenliklerini sinerji ile ortaya çıkartacakları ortamları oluşturur.

 2010 yılında VİKO’nun değişen vizyonu doğrultusunda inovasyonu bir kurum kültürü olarak VİKO DNA’sına yerleştirmek, faydaları ölçülebilen bir rekabet avantajı oluşturmak amacıyla  İK liderliğinde hayata geçen  INNOVİKO projesi çalışanların ve  liderlerin  yer aldığı İnovasyon Proje Takımı ve Üst Yönetimin yer aldığı   İnovasyon Kurulu ile yönetilmektedir.

 Mevcut öneri sistemimiz INNOVİKO Projesi ile kuruluş içinde inovasyonu yaşatacak bir kurum iklimine taşınmıştır. VİKO’da inovasyon ikliminin sağlanması için American Society for Training and Development (ASTD) tarafından geliştirilen inovasyon DNA’ sı  modeli seçilmiştir.

Projenin amacı; çalışanlarımızda inovasyonun anlaşılması, inovatif fikirlerin üretilmesi ve tartışılması, böylelikle yenilikçiliğin sürdürülebilir hale gelerek inovasyonun bir kurum kültürü olarak VİKO DNA’sına yerleşmesiydi.

 Yenilikçi girişimleri desteklemek amacıyla çalışanların donanımlı hale getirilmesi için tüm çalışanların katıldığı  “INNOVIKO Sertifika Programı“ yanı sıra, üretkenliği destekleyecek ortamlar da oluşturulmaktadır.  Benim bir fikrim var! Çalıştığım konu/proje ile ilgili konsantre olmaya ve çekilmeye ihtiyacım var!Beni aşan konularda ilgili bölümleri de çağırıp danışmak istiyorum! diyenlerin  fikirlerini besleyeceği inovatif  fikirler üreterek tartışabilecekleri   ve gerektiğinde grup toplantıları ile biraraya gelerek fikirlerinin hayata geçirilmesi birbirinden öğrenme ortamını destekleyebilecekleri İNNOFİKİR Odası hayata geçirilmiştir.

 Yine inovasyonun hayata geçmesi ve sürdürülebilir olması için,  INNOFikir saatleri uygulaması ile liderlerin sorumluluğunda  her çalışanın inovasyon anlayışını “gönüllü” olarak sahipleneceği bir ortam oluşturmaktayız. Bölümlerin  birlikte fikir üretebilecekleri, kuruluşun bütün bölümlerinde  eş zamanlı olarak yapılan bir saatlik “Vizyona giden yolda beynimizi yoldan çıkarma toplantıları” yapılmaktadır. Böylece şirketin tamamını işin içine katan bir “iş yapma” biçimini anlayışını yaymakta ve bu felsefeyi çalışanlarımızda içselleştirmekteyiz.

İK olarak İnovasyon Proje Takımında yer almanın yanı sıra  projenin planlama süreciile kurum içerisindeki değişim sürecinin yönetiminde aktif rol alarak bu projenin liderliğini sürdürmekteyiz.

Share
5537 Kez Görüntülendi.