logo

Yatırımcı Ewe Ag, Almanya’da “Yılın Projesi” Ödülü Kazandı

Almanya’nın önde gelen enerji topluluklarından Hamburg Yenilenebilir Enerji Ağı (Cluster Erneuerbare Energien Hamburg) tarafından rüzgar enerjisi alanında verilen German Renewables Awards 2014 kapsamında “Yılın Projesi” ödülü, Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden ve Türkiye’deki en büyük enerji yatırımcılarından biri olan EWE AG’nin geliştirdiği “Riffgat Rüzgar Parkı’nın” oldu.

Riffgat Projesi (Medium)Hamburg Yenilenebilir Enerji Ağı (Cluster Erneuerbare Energien Hamburg) tarafından rüzgar enerjisi alanındaki yenilikler ve öncüleri ödüllendirmek üzere bu yıl üçüncüsü düzenlenen German Renewables Awards 2014 kapsamında 61 başvuru ve aday arasından “Yılın Projesi”, “Hayatının Eseri: Rüzgar Enerjisi”, “Yılın Üretim Yeniliği” ve “Rüzgar Enerjisi Alanında Yılın Öğrenci Çalışması” kategorilerinde dört ödül sahiplerini buldu.

Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden ve Türkiye’deki en büyük enerji yatırımcılarından biri olan EWE AG’nin geliştirdiği Riffgat Rüzgar Parkı, Almanya’nın enerji alanında en önemli ödüllerinden biri olan German Renewables Awards 2014 kapsamında “Yılın Projesi” ödülüne layık görüldü.

Riffgat Projesi2 (Medium)“Yılın projesi”: Riffgat

“Riffgat”, Alman Kuzey Denizi’nde Borkum adasının 15 km açığına kurulmuş ilk ticari rüzgar parkıdır. 30 adet 3.6 MW sınıfı Siemens rüzgar enerjisi kurulumuyla 108 MW’lık toplam kapasiteye sahip  olan Riffgat yaklaşık 120 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. 14 ayı bulan inşaatı sırasında özellikle ses yalıtımı önlemleri denenmiş ve hayata geçirilmiştir.

EWE Offshore Service & Solutions GmbH proje yönetimi bölümünden Irina Lucke, yılın projesi ödülünü alan Riffgat için şunları söyledi: “Riffgat Rüzgar Parkımıza her baktığımda, her bir üyesi ile gurur duyduğum, adanmışlık, uzmanlık ve deneyim dolu harika bir takımın başarı hikayesini görüyorum. Almanya’da açık deniz rüzgar parkını planlanan süre zarfında ve çevreci bir şekilde kurmak için hep birlikte büyük emek verdik. Emeği geçen herkese can-ı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.”

Share
850 Kez Görüntülendi.