logo

Zorlu Enerji’ye 81.3 Milyon Euro’luk Yatırım Finansmanı

Zorlu Enerji, yüzde 100 iştiraki olan Zorlu Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde inşa edilecek, toplamda 80.3 megavat kurulu güce sahip olacak Sarıtepe ve Demirciler Rüzgar Enerjisi Santralinin (RES) yatırımının finansmanı için Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve Bayerische Landesbank’dan toplam 81.3 milyon Euro’luk kredi sağladı. Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, iki ayrı bankadan uzun vadeli olarak sağlanan finansmanın, Zorlu Enerji’ye duyulan güvenin önemli bir göstergesi olduğunu vurguladı. 

Zorlu (Medium)Zorlu Enerji, Sarıtepe ve Demirciler RES Projelerinin finansmanında kullanılmak üzere Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’ndan (TSKB) 40 milyon Euro ve Alman İhracat Finansman Ajansı (Euler Hermes) destekli olarak ECA finansmanı kapsamında Bayerische Landesbank’dan yaklaşık 41.3 milyon Euro olmak üzere, toplam 81.3 milyon Euro tutarında kredi alarak, uluslararası borçlanmadaki gücünü ve saygınlığını bir kez daha kanıtladı. Kredilerin ödeme planı TSKB’den 2 yıl geri ödemesiz olmak üzere toplam 12 yıl vadeli ve Bayerische Landesbank’dan ise 1,5 yıl geri ödemesiz toplamda 15,5 yıl vadeli olarak planlandı. Zorlu Enerji’nin yatırım taahhütlerini yerine getirerek düzenli ve dengeli büyümesini sürdürdüğünün altını çizen Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “İki ayrı bankadan sağlanan uzun vadeli finansman hem Türkiye ekonomisi ve enerji sektörüne hem de Zorlu Enerji Grubu’na duyulan güvenin önemli bir göstergesi. Yatırım yapmaya ve sektörümüzün atılımları için gerekli finansal desteği en uygun şartlarda sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Zorlu Enerji Grubu tarafından hayata geçirilecek toplamda 80.3 megavat kurulu güce sahip olması planlanan Sarıtepe ve Demirciler  Projelerinde GE marka rüzgar türbinleri kullanılacak olup, türbinlerin bazı ekipmanları yerli imalat kapsamında Türkiye’de üretilecektir. Finansmanın sağlanmasını takiben 2015 yılı başında projenin inşasına başlanması planlanmaktadır.

Share
1048 Kez Görüntülendi.