logo

2015’te Elektrik Fiyatlarımız Dünya İle Rekabetçi Olmalı

EMSİAD ( Elektrik Malzeme Satıcıları ve İş Adamları Derneği ) Başkanı Ahmet Soylu , Enerji Tasarrufu Haftası nedeniyle , ELEKTRİK Tasarrufuna dikkat çekti .

ahmet (2) (Medium)Her yıl Ocak ayının 2. Pazartesi’si ile başlayan hafta  kutlanan ENERJİ TASARRUFU HAFTASI bu yıl , 12- 18 Ocak haftasına denk geliyor .Bu sebeple 2015 e dair açıklamalar ile 2014 verilerini değerlendirdi .

Soylu ,”The Boston Consulting Group ( BCG ) tarafından yayınlanan İmalat Sanayi Maliyet Endeksine göre  , İmalat sanayinde global dengeler değişiyor . Araştırmaya göre ucuz üretimde Çin , kan kaybederken , ABD yükselişe geçti .Türkiye ise , reel ücretlerdeki düşüş ve döviz kurlarındaki gelişmelere bağlı olarak  “ucuz üretim” de Dünyanın en ucuz üreticisi olarak bilinen Çin in düzeyini yakaladı . Türkiye birçok marka üretici tarafından bölgesel  üretim merkezi olarak tercih edilmeye devam ediyor .Mercedes- Benz , Nestle, Ford ve HP gibi birçok global şirketin , Türkiye yi üretim merkezi olarak seçmesinin ana sebebinin ne  olduğunu görüyoruz . BCG tarafından hazırlanan ve en büyük 30 ihracatçı ülkeyi imalat sanayinde üretim maliyeti rekabetçiliğine göre inceleyen çalışmaya göre , Türkiye imalat sanayinde önemli bir maliyet avantajına sahip görünüyor : Buna etken en önemli faktörler ise 1. Düşük ücretler 2.  Dolar karşısında değeri düşük lira . İmalat Sanayi Maliyet Endeksine göre  Türkiye , 97 endeks değeri ile  Çin ve Tayvan la başa baş rekabet ederek Dünya klasmanındaki 7. Sırasını koruyor.

BCG raporunda ,  Türkiye yabancı yatırımcı çekebilmek ve ihracatını daha da arttırabilmek için , ileride dahada iyi değerlendirmesi  gerektiği birçok avantaja sahip . Raporu takip ettiğimizde Türkiye yi  öne çıkaran bu avantajlar ise şöyle:

1.GENÇ NÜFUS : Avrupa ülkeleri arasında , çalışabilecek yaşta kişi sayısı  en yüksek ülke Türkiye ve ortalam yaş :29

2.LOKASYON : Türkiye hızla gelişen ile gelişmiş ülkeler arasında köprü konumunda.Türkiye Maksimum 4 saatlik uçak yolculuğu  mesafesi ile 1 milyar kişiye ve 21 Trilyon dolar GDP ‘ ye  ( Gayri Safi Yurt içi Hasıla ) erişim sağlıyor.

3.SAĞLIKLI BANKACILIK SİSTEMİ : Türkiye’nin bankacılık sistemi gayet sağlıklı bir sermaye yeterlilik oranına sahip .

4. DÜŞÜK VERGİ ORANLARI : Türkiye , yaklaşık % 20 seviyelerindeki kurumsal vergi oranı ile birçok ülkeden avantajlı durumda.Vergiler ; Brezilya , Hindista ve EU ülkelerinde % 30-35 seviyelerine çıkıyor .” dedi.

ahmet (1) (Medium)Ancak Başkan Soylu ‘nun bu kadar güzel tabloyu bozan şeylerinde var olduğuna ,dolayısıyla bunlarında düzeltilmesi için tedbirler , düzenleyici önlemler alınması gerektiğine dikkat çekti . Soylu :” Türkiye nin  Üretim maliyetleri açısından dezavantajlarının ise : PAHALI ELEKTRİK ve DOĞALGAZ olduğunu söyleyebiliriz . Türkiye doğalgazın en pahalı olduğu ülkeler arasında yer alıyor. En pahalı ülkeler ise ; İsviçre , Güney Kore ve  Tayvan .

En pahalı elektriğe sahip ülkeler klasmanındada Dünyada 4.  Sıradayız .  İtalya , Brezilya ve Japonya nın ardından Türkiye geliyor .Böyle bakıncada Rusya , hem elektrik hem doğalgaz maliyetleri açısından oldukça avantajlı görülüyor .Elektriğin ucuz olduğu ülkelerin başında ise  ABD ve Tayland var . Ülkemizin bu önemli başarı sıralamalarını göz ardı etmeden , İmalat Sanyi Maliyet Endeksindeki yerini korumasını sağlamanın yanı sıra ,  tükettiğimiz Elektriğin % 70 seviyelerinde dışa bağımlı olan dengesini görerek pozisyon almamız ve buna göre tüketim bilinci veya verimlilik konularında hassasiyetlerimizi arttırmalıyız .Enerji verimliliği  haftasında ve 2015 yılının tamamında  bunu idrak etmeliyiz . Elektriğin pahalı olmasında , kaynaklarımızı verimli kullanmayan bizlerin ,  hepimizin olumsuz  payı var .

Her alanda ; evlerde ,  işyerlerinde tasarruf bilincini öne çıkaran tedbirler alınmalıdır .Gelecek her yıl , Enerjinin değeri ve önemi bugünkünden daha fazla olacaktır . Bu değerli hazinenin havaya savrulması başta ülkemiz olmak üzere hepimizi  olumsuz etkilemektedir .

Enerjiyi kolay üretmiyoruz ki kolay tüketelim . Tasarruflu lambalar , ledler ,elektrik   saatleri , verimli kablo ve şalt malzemesi , her anlamda  doğru, kaliteli   ürünleri almak ve  kullanmak zorundayız . Elektrik pahalı .Malzemesininde kullanan açısında pahalı olmaması için bilinçlenmemiz şart . kalitesiz  malzemeleri kullanarak , beyan edilen değerleri sağlamayan ürünlere sahip oluyoruz . Buda sandığımızdan daha fazla elektrik tüketimi anlamına geliyor  . Bu konudaki kaliteli ve doğru ürünü alma bilinçlenmesi ise elektrik tasarrufu ve vermililiğe destek sağlayacaktır  .

2015 de her alanda tasarruf ülkemize , pahalı elektrikte dünya sıralamasındaki üst sıralardan indirecek Globalde daha rekabetçi bir yerde olmamızı sağlayacaktır. Haydi Türkiye Tasarruf edelim  , zenginliğimize zenginlik ekleyelim . “ dedi .

Share
1307 Kez Görüntülendi.