logo

700 milyon Euro’luk“Viking Link” projesi Prysmian Group’a emanet

Dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün lideri Prysmian Group, İngiltere ve Danimarka arasındaki ilk denizaltı kablo bağlantısı olan Viking Link projesinin kablo tedarikçisi oldu. Değeri 700 milyon Euro’ya yaklaşanproje kapsamında Prysmian Groupşirketlerinden Prysmian PowerlinkS.r.l., denizaltından geçengüzergah için toplamda 1.250 km denizaltı kablosu ve İngiltere sınırları içinde yaklaşık 135 km kara kablosu kullanarakİngiltere ve Danimarka’yı birbirine bağlayan,dünyanın en uzun bağlantılıenerji iletimağının tasarım, üretim ve montajını üstlenecek.

Dünya kablo devi Prysmian Group, İngiltere ve Danimarka arasındaki ilk denizaltı kablo bağlantısı olan Viking Link projesini kazandığını açıkladı.Prysmian Group CEO’su ValerioBattista konuyla ilgili olarak, “Avrupa Birliği enerji iletim şebekesinin iyileştirilmesi için bir dönüm noktası niteliğindeki bu stratejik altyapının geliştirilmesinde, en önemli müşterilerimizden olan NationalGrid ve Energinet’i destekleme fırsatı yakalamaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

700 milyon Euro’luk“Viking Link” projesi Prysmian Group’a emanet ile ilgili görsel sonucu

1,4 milyondan fazla eve güvenli, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji ulaştıracak

Dünyanın en uzun Yüksek Gerilim Doğru Akım (HVDC) bağlantılı enerji iletim ağı olacak proje ±525 kV DC gerilimde çalışacak. Tek damarlı “MassImpregnatedPaperInsulated” kablo teknolojisi ile üretilecek olan kablolar İngiltere, Hollanda, Almanya ve Danimarka sularından geçecek ve iki ülke arasında 1.400 MW’a kadar elektrik gücünün iletilmesini sağlayacak. İngiltere’nin elektrik maliyetlerini azaltarak; güvenli, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiyi 1,4 milyondan fazla eve ulaştıracak olan HVDC kablo sistemi; İngiltere’nin Lincolnshire kentindeki Bicker Fen’de bulunan konvertör merkezini, Danimarka Güney Jutland’dakiRevsing’de bulunan konvertör merkezine bağlayacak.

Bu projeninPrysmian Group’un sektörünün ve teknolojinin tartışmasız lideri olduğunu bir kez daha kanıtladığını söyleyen Prysmian Group Projelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hakan Özmen,Amacımız, daha sürdürülebilir ve daha akıllı enerji senaryolarını uygulamak isteyen müşterilerimizi desteklemek ve gereken tüm kaynakları onlara sağlamak” dedi.

Projede kullanılacak tüm kablolar Prysmian Group’unArcoFelice’deki (İtalya) Mükemmeliyet Merkezi’nde üretilecek.Projenin denizaltı kablolarının döşenmesi, PrysmianGroup’un yeni ve modern montaj gemisi kullanılarak gerçekleştirilecek. 170 milyon Euro’yu aşan yatırım değeri olan bu stratejik gemi, PrysmianGroup’un tek elden hizmet veren bir çözüm sağlayıcısı konumunu güçlendirmesinin yanı sıra, gelişmiş özellikleri sayesinde de projeye esneklik katacak. Projenin 2023 yılı sonunda devreye alınması planlanıyor.

Etiketler: » » »
Share
1053 Kez Görüntülendi.