AB enerji projelerine 1 milyar € yatırım yapacak

0
12871
AB Üye Devletleri, CEF kapsamında önemli Avrupa enerji altyapı projelerine 998 milyon € değerinde yatırım yapma teklifi üzerinde anlaştılar.

AB Üye Devletleri, CEF kapsamında önemli Avrupa enerji altyapı projelerine 998 milyon € değerinde yatırım yapma teklifi üzerinde anlaştılar.

Avrupa Yeşil Anlaşması hedefleri doğrultusunda on proje üzerinde çalışmalar için mali yardım sağlayacak; Finansmanın% 84’ü elektrik veya akıllı şebeke projelerine ayrılıyor. Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya’nın elektrik pazarlarını daha iyi entegre etmek için En büyük miktar Baltık Senkronizasyon Projesine (720 milyon €) ayrılıyor.

AB Başkanı Ursula von der Leyen: ‘’ Avrupa için çok önemli bir gün. Baltık enerji piyasasının izolasyonunu sona erdirmede dönüm noktası niteliğinde bir an. Bu proje Avrupa’yı birbirine bağlamak için, enerji güvenliğimiz için ve Avrupa Yeşil Anlaşması için iyi olacak. ” dedi.

Enerji Komiseri Kadri Simson şunları söyledi: “Bu on proje, Avrupa Yeşil Anlaşması’nın gerçekleştirilmesi ve iddialı 2030 iklim hedeflerimizin karşılanması için çok önemli olan daha modern, güvenli ve akıllı bir enerji altyapı sistemine katkıda bulunacak. Bu karar, özellikle Avrupa’nın stratejik çıkarına yönelik bir proje olan Baltık Senkronizasyon sürecinde belirleyici bir adımı işaret ediyor. Bu yatırımlar, AB’nin ekonomik iyileşmesinin sürdürülmesine ve istihdamın sağlanmasına yardımcı olacak. “

On projeden ikisi elektrik hattı, biri akıllı elektrik şebekeleri, altı tanesi CO2 nakli ve biri de gaz ile alakalı olacak.