Bakırın Kalitesi Sektörlere Göre Değişmektedir

0
832

Bakır ve Bakır ürünlerimiz tamamen %99,99 saf katot bakırdan üretilmektedir. Kaliteden ödün vermeden, maliyetleri düşürecek uygun fiyata ve hızlı bir şekilde zamanında teslimat yaparak hizmet veriyoruz.’’ şeklinde açıklamalarda bulunan COŞKUN COPPERALLOYS BAKIR ALAŞIMLARI firmasının Genel Müdürü Coşkun İstemihan ile firma ve faaliyetleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Okurlarımız için kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1965’te Malatya’da doğdum, İlk ve Orta öğretimimi İstanbul’da , Yüksekokul eğitimimi Almanya’da tamamladım. 1988 yılında Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra Bakır ve Bakır Alaşımları sektöründe kurumsal firmalarda satış ve pazarlama direktörü olarak görev yaptım. Yaklaşık 30 yıldır bu sektörde yönetici ve danışmanlık hizmetiyle faaliyet gösteriyorum. Bütün bu birikimlerin sonucunda 2021 yılının ortalarında Coşkun Copperalloys Bakır Alaşımları şirketini kurdum.

Bakır denilince sektörümüzde ne anlaşılmalıdır nelere dikkat edilmelidir?

Değerli metallerin en başında gelen bakır, birçok metal ile alaşım yapılarak çok geniş alanlarda kendine kullanım imkanı buluyor. Savunma sanayi, elektrik-elektronik, otomotiv, tekstil, inşaat sektöründe, madeni paralarda ve evlerimizde mutfaklarda   bile kullanılmaktadır.

Bakırın kalitesi sektörlere göre değişmektedir. Örneğin sanayi sektöründe (elektrik-elektronik gibi) kullanılan yassı bakır ürünlerinin 99,99 % saf bakırdan üretilmiş olması gerekmektedir. Kablo sektörü, trafo sektörü ve pano sektöründe kullanılan bakırların tamamen saf bakırdan üretilmesi gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar; sektöre, ürüne ve kullanım amacına göre değişmektedir. Örneğin; elektrik-elektronik sektöründe kullanılacak ise iletkenlik konusuna önem verilmesi gerekiyor. Bu sektörlerde kullanılan bakır istenilen standartlarda değilse iletkenliğinin düşük olmasından kaynaklı akımın gücüne dayanamaz ve ısınır. Isınmalardan dolayı can ve mal güvenliğini tehlikeye atan yangınlara hatta pano ve trafolarda patlamalara neden olabilir.

Coşkun Copperalloys Bakır Alaşımları olarak faaliyetleriniz, ürün ve ürün gruplarınız nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; temsilciliğini yaptığım firmanın bakır ve bakır ürünleri tamamen %99,99 saf katot bakırdan üretilmektedir. Coşkun Copperalloys Bakır Alaşımları 30 yıllık tecrübe ile ithalat ve ihracat yapmaktadır. Sektörü ve ülkeyi temsil kabiliyeti yüksek üretici firmalarımıza ürün ve ham madde tedariği sağlıyoruz.

Ürün gruplarımız; CuETP Bakır rulo, Folyo, Şerit, Bakır Alaşımı CuDHP Bakır rulo şerit, CuZn10, CuZn15, CuZn30, CuZn33, CuZn36-37 Pirinç rulo ve şerit olmakla beraber bu ürünleri kullanan üretici, tedarikçi firmalarımıza ham madde ürün sağlamak amacıyla ithalat ve ihracat yapıyoruz.

Uluslararası bir Firmanın Türkiye Temsilcisi olarak Türkiye yapılanmanızdan bahseder misiniz?

Bakır ve Bakır ürünleri tamamen %99,99 saf katot bakırdan üretilmektedir. Müşterilerimiz, bizden aldıkları bakır ve bakır alaşımlı ürünleri kalitesinde tereddüt yaşamadan üretimlerinde kullanabilirler. Ayrıca bu saflıktaki tedarik, üretilen ürüne yansıyacak ve  ürünün kalitesini yükseltmiş olacaktır. Faaliyetimizi Ankara’da sürdürmekteyiz, sanayicilerimize daha hızlı ulaşmak ve hizmet vermek amacıyla önümüzdeki yıl İstanbul’da şube açmayı planlıyoruz.

Ürün tedariği konusunda pandeminin etkisiyle herhangi bir zorluk yaşanıyor mu? Müşterileriniz talep ettiği miktarda ürünü ne kadar zamanda ve hangi şartlarda temin ediyor. Çalışma şartlarınızdan  bahseder misiniz?

Pandemi döneminde ürün tedariki konusunda bir zorluk yaşamadık. Pandemi süresince tedbirlerimizi önceden alarak, emniyet stoku tutarak çalıştık. Lojistik araç bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Bu da navlun fiyatlarına yansıyor. Geçen yıl verilen navlun ücretine şu an iki katı olarak fiyat veriliyor. Navlun fiyatları artınca bu da doğrudan maliyetlere yansıyor.

Müşterilerimiz talep ettikleri ürünleri 30 ila 45 gün içinde teslim almaktadır. Siparişleri her ayın 15’ine kadar alıyoruz ve aldığımız her siparişi anında fabrikaya iletiyoruz. Hızlı bir şekilde üretimini yaptırıyoruz.

Başlangıçta 20 ton ve üzeri sipariş veren müşterilerimize hitap edebiliyorduk. Fakat zamanla küçük ölçekli firmalardan talepler artınca parsiyel siparişler almaya başladık. Şu an her ay en az bir araç parsiyel yükleme siparişi alıyoruz.

Firmanızı rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir?

Müşterilerimiz, Coşkun Copperalloys Bakır Alaşımları firmamızın kalite konusunda ne kadar hassas olduğunu bildikleri için en büyük özelliğimiz kalite politikamızdır. Tedarik edilecek ürünü, kaliteden ödün vermeden, maliyetleri düşürecek uygun fiyata ve hızlı bir şekilde zamanında teslimat yaparak hizmet veriyoruz. Şuanda 30-45 gün arasında siparişlerinizin teslimatını yapabiliyoruz. Bu sürenin daha da düşürülmesi için üretim planlamasıyla koordineli olarak çalışmalar yapmaktayız.

Sektördeki pazar payınız ve konumunuz hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamızın ve Coşkun Copperalloys Bakır Alaşımları markamızın sektördeki payı ve konumu kısa sürede beklentilerimizin çok üstüne çıktı. Firmamızı kurduğumuz ilk dönemde belirlediğimiz hedeflerin %80 üstünde satış yaptık. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki 2022 yılı daha da verimli olacaktır. Müşterilerimizin bize olan inanç ve güvenlerini sürdürerek, hep birlikte ürün kalitemizi, hizmet kalitemizi bozmadan çok daha güzel başarıların altına imza atacağız.

Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir? 

Coşkun Copperalloys Bakır Alaşımları olarak hedefimiz; kaliteden ödün vermeden en hızlı şekilde müşterilerimizin ihtiyacı olan CuETP ve CuSn0,1,CuDHP Bakır Alaşımı ve CuZn10,CuZn30,CuZn36-37 Bakır Alaşımlı pirinç ürünleri zamanında müşterilerimize teslim etmek. 2022 yılında Avrupa ülkeleri ile Orta Doğu ve Afrika ülkelerine ihracat yapmak.

Sektör firmalarına neler söylemek istersiniz?

Pandeminin olumsuz etkileri sadece ülkemizde değil, bütün dünyada sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Metal borsasında bakır ve diğer değerli metallerin sürekli hareketliliği, dövizdeki kur hareketliliği  piyasayı olumsuz etkiliyor. Fakat inanıyoruz ki hep birlikte  hoşgörülü davranarak,  tek taraflı düşünmeden ve fırsatçılık yapmadan bu süreçleri de atlatacağız.

Ne iş yaparsanız yapın önce kendinize, yaptığınız işinize, yapılan emeğe ve çevrenize saygınızı kaybetmeyeceksiniz.

Kalite Politikamız; Saygı ve Güven üzerinedir.

Her zaman şunu söylerim; Kalite=Saygı.