logo

Bașarı kontrol ve delegasyonla olur…

“Enerjinizi doğru harcamalısınız, bașarılı olabilmek için iyi delege etmeli ve delege ettiğinizi iyi kontrol etmeniz lazım.. Doğru yöneticileri seçip, delegasyonu sağlamak ve bunları kontrol etmek önemli ve ciddi bir iștir. Bu bağlamda; 2015 yılı bizim için yeniden yapılanma yılı olacaktır. ”șeklinde açıklamalarda bulunan Grup İmaj Aydınlatma firması ikinci kușak yöneticilerinden Sn. Pelin Grit Sarı ile yapılan söyleși așağıdadır.

Kendinizden Bahseder misiniz?

1electricity turkey ocak 2015.inddFirmanın ikinci kuşak yöneticilerindenim. Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans Bölümünden mezun oldum. Bu süre içerisinde, yine aynı üniversitede Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yandal yaptım. Bilgi Üniversitesi’nde öğrencilik yıllarımda, Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı ve Uluslararası Finans Yüksek Lisans Programları’nda öğrenci asistanlığı yaptım. Bunun  dışında, üniversitemizin finans alanında düzenlemiş olduğu kongre, konferanslar ve etkinliklerin organizasyonlarında yer aldım. Öğrencilik yıllarımda birçok önemli finans şirketlerinde staj yapma imkanım oldu.

Mezuniyetim sonrasında, İngiltere’de Risk Yönetimi ve Finans alanında yüksek lisansımı tamamladım. Türkiye’ye döndüğümde özel bankalarda (yatırım ve mevduat bankaları) müfettiş olarak çalıştım. Geçtiğimiz yıl uluslararası bir bağımsız denetim firması olan KPMG’de Risk Yönetimi, Uyum ve İç Denetim Bölümü’nde Kıdemli Danışman olarak çalıştım. 2014 sonunda, Grup İmaj Aydınlatma’ya katıldım.

Grup İmaj Aydınlatma hakkında bilgi verir misiniz?

HP

Grup İmaj Aydınlatma 1996 yılında, aydınlatma malzemeleri üretmek üzere bir aile şirketi olarak kurulmuştur. Yüzün üzerinde çalışanı ve 27 beyaz yakalı bir ekiple üretim yapmakta olan firmamız, 1996 yılından 2010 yılına kadar balast üretimi yapmış, 2010 yılından sonra cadde ve sokak armatürleri üretimine başlamıştır. 2013 yılında led armatür üretimine başlamış ve 2014 yılında ise  elektrik sayaç panosu imalatına başlamıştır.

Ürün tasarımı ve geliştirilmesinde, iyi bir AR- GE Departmanımız ve başarılı kadromuz var.  Yeni bir tasarımla Led sokak  armatür alanında çalışmalarımız tamamlanmak üzeredir. 2015 yılı içerisinde, bu ürünümüzün piyasada yerini almasını bekliyoruz. 2016 Yılı Bizim 20. yılımız ve biz bunu çok önemsiyoruz. 2014 yılı firmamız için, yatırım yılı oldu. AR-GE alanında önemli yatırımlar gerçekleştirdik. 2015 yılı ise bizim için yeniden yapılanma yılı olacaktır. 2016 şirketimizin 20. Yılı’dır.

Şirketimizin 20. yılında hedefimiz; kurumsallaşmanın tamamlanması  ve ciromuzun %40’nı ihracatın oluşturmasıdır. Aile şirketimize gelmemde etken olan faktörlerden biri de 20. yılımızda koymuş olduğumuz büyük hedeflerimizdir.

Grup İmajın Vizyonu Nedir?

HPVizyonumuz, “Uluslararası standartlarda, Türkiye’yi temsil eden sektöründe lider şirket olmak “tir. Vizyonu içselleştirmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çalışanlarımızın, bu firmayı büyük bir aile olarak görmeleri ve mutlu olmaları çok önemli. Firmaya ilk geldiğim günlerde çalışanlarla yapmış olduğum görüşmelerde bunu hissetim. Burada çalışan herkes bir aile ferdi olarak “ buraya ne katarım? Daha verimli hale nasıl getiririm?” diye düşünmekte. Bu yüzden vizyonumuzu belirlerken, çalışanlarımızın bu şirketten beklentilerini dinledik ve bu şekilde oluşturduk. Herkes bu şirketin vizyonumuz doğrultusunda bir dünya  şirketi olacağına canı gönülden inanıyor ve bunun için de var gücüyle çalışıyor.

Grup İmaj Aydınlatmadaki Göreviniz Nedir?

IMG_1444Aile şirketimiz olan Grup İmaj Aydınlatmanın ikinci kuşak yöneticilerindenim. Firmamızda, İç Denetim Bölümü’nü kurmak ve işletmek ana görevimdir.

Bununla birlikte, firma içerisinde kurumsallaşma ve markalaşma ile ilgili çalışmaları da sürdürmekteyim. Firmamızda da  iç denetim bölümünü kurarken ilk olarak,  şirket içerisinde yer alan tüm süreçleri, yasal mevzuat ve şirket uygulamalarına göre yazılı hale getirmeye başladık. Süreçlerin yazımı tamamlandıktan sonra, firma içerisinde bölümlerin bu talimatlar ışığında işlemleri yapabilmesi için bir dizi eğitimler düzenleyeceğiz.

Akabinde, iç denetim bölümümüz faaliyete geçmiş olacak. Bundan sonraki süreçte,  üst yönetim tarafından belirlenen konularda denetimler  yaparak, üst yönetime raporlamalara başlanacaktır.

İç Denetçilerin Görevleri Nelerdir?

İç Denetçiler, direk olarak Yönetim Kurulu’na bağlı olarak çalışan, bağımsız ve objektif kişilerdir. Görevleri, firmanın tabii olduğu yasal mevzuat ve iç düzenlemelerine göre, firmanın bölümlerini inceleyerek onlara danışmanlık hizmeti vererek organizasyonun süreçlerinin iyileştirilmesini sağlamaktır. Yönetim Kurulu’na belirli periyodlarda raporlamaktır. Bu raporlamalarda, yasal düzenlemelere ve iç düzenlemelere aykırılık olup olmadığı, riskli işlemlerin olup olmadığı, herhangi bir suiistimal riskinin vukuu bulup bulmadığı yer almaktadır.

Firmalar Neden İç Denetime Gerek Duyar?

1electricity turkey ocak 2015.inddİç Denetim; kurumun faaliyetlerini geliştirmek ve onlara değer katmak amacını güden bağımsız ve objektif bir güvence ve danışmanlık faaliyetidir. Organizasyonlar büyüdükçe işin içerisine girmeniz zorlaşır. Önceden her faturayı kontrol ederken cironuz belli bir miktara ulaştığında olduğunda her faturayı kontrol edemezsiniz. Tüm pazarlama ekibini kontrol edebilirken, bölgeleriniz olmaya başladıkça tek başınıza bunu yapamazsınız.

Ya da daha önce tüm sevkiyatları inceleyebiliyorken, firmanız günde onlarca sevkiyat yapmaya başladığında bunlar kontrol etmeniz imkansız hale gelir. Zaten kurumsallaşmanın ve sürecin doğası gereği, yönetici olarak daha farklı işler yapmanız gerekir. Dışarıda network oluşturmanız gerekir, satışa destek olmanız gerekir. Organizasyon büyüdükçe Üst Yönetimin’de farklı görevleri olmaya başlar. Kontrol edememeye, riskleri eskisi gibi görememeye başlar yöneticiler. İşte bu yüzden Türkiye’de birçok firma KOBİ olmaktan çıkıp büyük şirket olabilecekken yok olur gider. Kontrollerini etkin bir şekilde yapabilen şirketler ise yollarına sağlıklı bir şekilde devam ederler.

İç Denetim Departmanı direk yönetim kuruluna bağlı olduğu için genel müdür ve genel müdür yardımcılarının bulunduğu organizasyonu denetleyerek üst yönetime, nerelerde eksiklikler, aksaklık ve risk var, suiistimale açık alanlar ile ilgili süreçlerin nasıl iyileştirilmesi gerektiği ile ilgili bilgi verir.

Tespitlerin devamında üst yönetimin ve icranın uygun gördüğü bir aksiyon planıyla süreçlerin iyileştirilmesi sağlanır. Şirketlerin İç Denetim Bölümleri, işletmelerde yer alan kontrollerin etkinliğini ölçer ve bunlar değerlendirir. Bu bağlamda, üst yönetim için danışmanlık hizmeti verir. Yazılan raporlarda, şirket içerisindeki faaliyetlerin etkinliğini ve verimliliğini araştırır ve bu konuda yönetime tavsiyelerde bulunur. İç Denetim, şirketlerin kriz yönetiminde, bağımsız ve etkili bir şekilde kullanabileceği yönetim yaklaşımıdır.

İç Denetim Bölümü’nün Grup İmaj Aydınlatma’ya Katkısı Ne Olacak?

Oluşturulacak kontrol sistemi ile firmamızın risk yönetimini, kurumsallaşmayı ve büyümesi daha etkili ve efektif bir şekilde yapmayı sağlayacaktır. Bununla birlikte daha kontrollü ve sistematik bir çalışma ortamı sağlayacaktır. Firmada çalışan herkesin mevcut riskleri fark etmesi, yönetmesi ve süreçlerin iyileştirilmesi ile ilgili destek olacaktır.

Yurtiçi Yapılanmanız Konusunda Neler Söylemek İstersiniz?

Hedeflerimiz doğrultusunda son üç yılda cadde ve sokak armatürlerimizi Tedaş’ların tüm bölgelerine ulaştırmış bulunmaktayız. Daha önceki dönemlerde, satış stratejimiz doğrultusunda Tedaş’lar haricinde yurtiçi piyasaya herhangi bir satışımız olmamıştı.  2014 yılında, yurtiçi piyasalarda da aktif olmaya karar verdik ve yurtiçi satış bölümümüzü kurduk. Yurtiçi satış ekibimiz, pazarlama stratejimizi belirlemek üzere iç piyasada araştırmalar yapmaktadır. Araştırmalar bittikten sonra yurtiçi satış stratejimizi belirlemiş olacağız.

İhracat Çalıșmalarınız Hakkında bilgi Verir misiniz?

Firma olarak ihracatı gerek ülkemiz gerek şirketimiz için çok önemsiyoruz. Vizyonumuzda zaten buna dönük. Şirketimizin 2016 hedeflerinde de ihracatta başarılı olmak yer almakta.  Bu nedenle firma olarak 2014 yılında Rusya’da Grup İmaj Aydınlatma Rusya adında bir şirket kurduk. Şirketimizin Rusya’daki Genel Müdürümüz bölgeyi iyi bilen bir zattır. Bunun dışında, Kırım’da bir depomuz mevcut. Kırımdaki depomuz çok stratejik bir konumda, buradan eski doğu bloğu ülkelerine satışlarımızı çok rahat yapabiliyoruz. Bir diğer hedef noktamız Afrika.

 Afrika bölgesinde, yine bölgeyi iyi bilen bir temsilcimiz var. Her iki bölgedeki temsilcimiz bizlere aylık olarak raporlar sunuyor ve bölgelerdeki gelişmeleri inceliyoruz. Bununla birlikte, Yurtdışı Pazarlama Bölümümüz düzenli olarak, yurtdışı pazar araştırmaları yapıyor, hangi bölgelere nasıl stratejilerle dahil olmamız gerektiği ile ilgili raporlar hazırlıyor.  Bununla birlikte, yurtdışı fuarları da oldukça önemsiyoruz. 2014 senesinde toplamda 5 adet yurtdışı fuara katıldık. Bu sene katılacağımız fuar sayısı 5’i geçecek.

Firmanızın marka bilinirliği alanında bir araștırma veya bir çalıșma yaptınız mı?

Marka bilinirliliği ile ilgili,  bugüne kadar profesyonel bir çalışma yapılamadı fakat marka bilinirliliğini arttırmak hedeflerimiz arasında. Bu konu ile ilgili profesyonel destek alacağız. Bunun dışında pazarlama ekiplerimizin bizlere raporlarında belirttikleri hususlar oluyor bunları da dikkate alıyoruz. Tedaş’lardaki bilinirliliğimiz çok iyi düzeyde olup iç piyasada ise istediğimiz düzeyde değil.

Pazarlama departmanımızı iç piyasa için bünyemize yeni bir ekip arkadaşı dahil ederek güçlendirdik.  Taahhüt firmaları, mimarlık ofisleri, ana dağıtıcı, toptancılarla bir araya gelinmekte ve onlarla çalışmalar yapılmaktadır. İç piyasada da alanında bilinen ilk üç firma arasında yerimizi almak olarak hedefimizi belirledik.

Yeni Bir Yatırım var mı?

2014 yılı bizim için birikim yılı oldu, pano üretimine girdik, Rusya’da ofisimizi ve depomuzu devreye aldık, Afrika pazarında yer almak için yatırımlarımız oldu, LED Aydınlatma alanında AR- GE çalışmalarımız oldu.  2015 yılında ise yatırımlarımızın karşılığını görmeyi umut ediyoruz.  İşimizin doğası gereği yenilenmeyi ve yatırımı sürekli düşünmeliyiz.

Proje bazlı çalıșmalarınız var mı?

Proje bazlı uygulama ve çalışmalarımız var. Bu alanda da hizmet vermekteyiz. Önceliğimiz üretimini yaptığımız ürünleri kaliteli ve doğru üretip zamanında teslim etmektir. Herhangi bir sıkıntı durumunda teknik elemanlarımız tarafından kontrol edilerek yardımcı olunmakta. Bunun dışında, istenildiği takdirde, balast, armatür ve pano ile ilgili müşterilerimize Kalite Temsilcimiz tarafından eğitimler verilmektedir.

Tanıtım Alanında Ne Tür Çalıșmalarınız Var?

Hedef noktamız bugüne kadar TEDAŞ’lar olduğu için PR ile ilgili olarak birebir gidip görüşme stratejisini benimsemiştik. Fakat, yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda değişen stratejilerimiz neticesinde, tanıtım açısından profesyonel destek almayı düşünüyoruz. Sektör dergilerini, web sitesini ve sosyal medyayı daha etkin kullanmayı hedefliyoruz.

Fuar Katılımlarınız Oluyor mu?

Afrika, Ortadoğu, Rusya’daki düzenlenen uluslararası 5 tane fuara katılımımız oldu. Daha çok gelişmekte olan yerleri hedef olarak belirledik. Gelişmekte olan ülkelerin yol aydınlatmasını da Grup İmaj Aydınlatma olarak üstlenmeyi hedefliyoruz.

Sosyal Sorumluluk projelerine dönük çalışmalarınız var mı?

Elbette. Firma olarak kadınları çok önemsiyoruz. Ortaklarımızdan, Nevin Grit Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi üyesidir. Bununla birlikte, Kadın Girişimler Derneği üyesidir. Kadın istihdamını önemsiyoruz.

Nevin Hanım’ın bu alanda ayrıca yapmış olduğu çalışmalar var. Firmamız çalışanlarının %19’unu kadın çalışanlar oluşturmaktadır. Bu sene okuma yazma bilmeyen çalışanlarımız için okuma yazma seferberliği projemiz var. Şuan da ilgili resmi kurumlarla gönüllü bir çalışmada işbirliği içindeyiz.

Üniversitelere ve Meslek Liselerine dönük bir çalışmanız olacak mı?

Üniversite öğrencilerine, elektrik, elektronik mühendislerine, makine mühendislerine, endüstriyel tasarımcılara, teknik tasarım yapacak meslek liseli arkadaşlara çok ihtiyacımız var. Eğitimine devam eden öğrencilere firmamızda staj imkanı sağlıyoruz. Mezuniyetleri sonrasında bizlerle yollarına devam etmelerini çok arzu ediyoruz. Kurum kültürü ile yetişen iş gücüne her firma gibi bizlerinde ihtiyacı var. Bu nedenle bölgemizdeki meslek liseleri ile iş birliği halindeyiz. Bunun dışında fırsatımız olursa eğer üniversitelerin kariyer günlerine gitmek, öğrencilerle oralarda buluşmak istiyoruz. Sn Pelin Grit Sarı’ya dergimize vermiş olduğu bu söyleşi için çok teşekkür ederiz.

Share
4487 Kez Görüntülendi.