logo

BETA Trafo Geliştirdiği Ar-Ge Projeleri ile Öne Çıkıyor

BETA Trafo Geliştirdiği  Ar-Ge Projeleri ile Öne Çıkıyor

Türkiye’nin tranformatör sanayi alanında önemli çalışmalara imza atan BETA  Trafo geliştirdiği Ar-Ge projeleri ile öne çıkıyor. “Amacımız Transformatör üreticileri arasında en güçlü ARGE yapısına ulaşmak ve tasarım ekibimizi ve yetkinliğimizi güçlendirmektir. Sadece Türkiye’de değil dünyada ilkleri gerçekleştirmek en büyük hayallerimiz arasındadır.” Şeklinde açıklamalarda bulunan Beta Transformatör firmasının Ar-Ge Direktörü Abidin Tortum ile anket tarzı keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kısaca Abidin Bey Kimdir?

21 yıllık sektör tecrübesine sahip Elektrik-Elektronik Mühendisiyim. Beta Transformatör Ar-Ge Merkezi Direktörü olarak görev yapmaktayım.

Beta Deyince Aklınıza İlk Gelen 3 Şey?

Güçlü Yapı, Tasarım Yetkinliği, İhracat Oranı şeklinde sıralayabilirim.

Beta Transformatör hakkında övünerek anlattığınız 3 değer nedir?

Bir çok şey söyleyebilirim ancak en başta sıralayacağım üç değer; Üretim Gücü, İhracat Oranı, Yeşil Çevreye Duyarlılıktır.

Beta Ar-ge Hakkındaki şirket için olan Hayalleriniz ve kişisel olarak Abidin Bey’in Hayalleri nelerdir?

Beta Arge ve Abidin Tortum’un hayalleri ayrılmaz bir bütündür. Amacımız Transformatör üreticileri arasında en güçlü ARGE yapısına ulaşmak ve tasarım ekibimizi ve yetkinliğimizi güçlendirmektir. Sadece Türkiye’de değil dünyada ilkleri gerçekleştirmek en büyük hayallerimiz arasındadır.

Beta Ar-Ge Hedefleri?

Ar-Ge Merkezimiz, Transformatör Elektromekanik sektörüne ve dünyaya katma değeri yüksek ürünler üretmeyi hedeflemektedir.

Ar-Ge biriminizin sahip olduğu teknik kadro nasıl oluşmaktadır?

Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği alanlarında iyi yetişmiş tecrübeli bir kadroya sahibiz. Birimlerimizde disiplinler arası bir çalışma mevcuttur.

Ulusal/Uluslararası Kurumlarla Yürütülen Çalışmalar? ( Tübitak vb.)

Ar-Ge Merkezi kapsamında 2’si devam etmekte olan toplam 5 adet TÜBİTAK destekli projemiz bulunmaktadır. Tamamlanan projeler, akademik düzeyde uluslararası platformda bildiri olarak yayınlanmıştır. Ayrıca oluşturulan uluslararası bir konsorsiyum ile  MANUNET EU 2019 proje çağrısı kapsamında proje ön başvurusu yapılmıştır.

Üniversitelerle ve Üniversite Öğrencileriyle diyalogunuzdan bahseder misiniz?

Ar-Ge Merkezi kapsamında yapılan ve yapılması planlanan projelerde Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi ile Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında akademik destek alınmaktadır. Ar-Ge Merkezi bünyesindeki Araştırmacıların çeşitli ulusal ve uluslararası kongre, konferans ve sempozyumlara katılımı sağlanarak, uluslararası statüde eğitimlere de önem verilmektedir.

Beta Ar-Ge Çalışanlara Ne Gibi kazanımlar Sağlıyor? 

Disiplinler arası çalışmanın hakim olduğu yapıda yer almak, Ulusal ve uluslarası  düzeyde yürütülen projelerde Araştırmacı olarak görev almak ve Proje çıktıları neticesinde teknik bilgi birikiminin artması.

Beta Transformatörün, 15 Dakikada 1 Adet Trafo Üretme Gücü Hangi Faktöre Bağlı?

Yeni Üretim Tesisi, En son teknoloji üretim teknikleri, 5S, En Son teknoloji makineler, Uzman Kadro, Sektörel tecrübe.

Trafo Üretmekten Başka 15 Dakikada 1 Adet Yapabildiğiniz Bir Şey? 

Hazır Çorba Yapmak

Enerji Sektöründe Mühendis Olmasanız Ne İş Yapardınız?

Ticaret ile uğraşırdım.

360° Enerji Nedir?

Kayıpların azaltılarak, daha düşük sera gazı emisyonu sayesinde çevre için büyük yararlar içermesi demektir. Bir ürünün tüm çevresel etkilerinin %80’inden fazlasının tasarım aşamasında belirlenmesidir.

(Ön kapak içi reklamındaki) ‘’ Ne Kadar Enerjiksin? ‘’ Testinden Kaç Puan Aldın?  

85 Puan aldım. Ben daha fazlasını bekliyordum ancak sorular hiç beklemediğim yerden geldi. 🙂

Etiketler:
527 Kez Görüntülendi.