logo

Çalık Enerji’den 150 milyon TL’lik tahvil ihracı

Çalık Holding şirketlerinden Çalık Enerji, yatırımcılardan gelen yoğun talep üzerine, başarıyla ihraç ettiği tahvillerle elde edilen 150 milyon TL’lik kaynağı yeni enerji yatırımlarının finansmanında değerlendirecek. 

holEnerji müteahhitliği alanında Türkiye’nin en büyüğü, dünyanın ise sayılı şirketleri arasında yer alan Çalık Enerji, Çalık Holding güvencesiyle 150 milyon TL tutarında tahvil ihracı gerçekleştirdi. Çalık Enerji tahvil ihracı için, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi şirketi Ünlü&Co ile işbirliği yaptı.

Türkiye’nin önde gelen enerji şirketleri arasında yer alan Çalık Enerji, 4.000’in üzerinde çalışanı ile Enerji ve altyapı tesislerinin anahtar teslim kurulumu; elektrik ve gaz dağıtımı;  elektrik enerjisi üretim ve satışı ile petrol ve doğalgaz üretim, iletim ve ticareti alanlarında faaliyet gösteriyor.

150 milyon TL tutarında 2 yıl vadeli tahvil ihracı Çalık Enerji’nin ilk TL tahvil ihracı olma özelliğini taşıyor. Tahvillerin ilk kupon ödemesi için belirlenen faiz oranına göre yıllık bileşik getirisi yüzde 11.4422 olarak gerçekleşti. Yapılan ihraç ile elde edilecek finansmanın, Çalık Enerji’nin yeni enerji yatırımları için kullanılması öngörülüyor.

Gerçekleştirilen tahvil ihracıyla ilgili Çalık Holding tarafından yapılan açıklamada; “Türkiye’de ve dünyada güç sistemleri ve petrol-gaz alanlarında stratejik yatırımlar yapan, kuruluşundan itibaren hızlı bir ivme ile büyüyen, sağlıklı ve güçlü finansman yapısına sahip şirketimiz Çalık Enerji, bu tahvil ihracı ile sermaye piyasalarında kendini tanıtmayı hedeflemiş, sermaye piyasaları da tahvil ihracımıza çok iyi karşılık vermiştir. Başlangıçta 100 milyon TL olarak belirlediğimiz ihraç miktarını, nitelikli yatırımcılardan gelen yoğun talep üzerine yüzde 50 arttırarak 150 milyon TL olarak gerçekleştirdik. Şirketimiz gerek yurt içi, gerekse yurt dışındaki faaliyetleri ve stratejik yatırımlarıyla ülkemiz adına önemli katma değerler yaratmaya devam edecek” ifadelerine yer verildi.

Share
1342 Kez Görüntülendi.