DATAKOM YÜKSEK VERİMLİ AKILLI AKÜ ŞARJ CİHAZI SBC-5A

0
130

Datakom’un endüstri lideri yeni akıllı akü şarj cihazı SBC-5A çok yüksek verimli, geniş giriş gerilim aralığı, 4 kademeli akıllı şarj, otomatik gerilim algılama ve ters akü bağlantısı koruması özelliklerini kompakt boyutlar ve düşük maliyet ile birleştirmektedir. Cihaz son teknoloji kullanılarak tasarlanmıştır ve zorlu endüstriyel ortamlarda bulunan yüksek elektromanyetik gürültü ve darbelere karşı dayanıklıdır.

Yüksek Verimlilik

SBC-5A’nın maksimum verimi %92,5’tan fazladır. SBC-5A’da kullanılan malzemeler, yüksek endüstri standartlarına ve çevresel standartlara uygundur. Yüksek verimliliği sayesinde ortalama %30 yük altında çalışan %85 verimli bir 24V/5A redresöre göre 20 yılda 700kW-saat daha az enerji tüketir. Bu redresör başına 70 USD daha düşük enerji tüketim maliyeti demektir.

Akıllı Şarj Yöntemi

SBC-5A, akıllı şarj yöntemi 4 adımlı bir sistemde çalışır ve akü ömrünü kısaltmadan 2 kademeli cihazlara göre daha yüksek bir şarj seviyesine ulaşır. Yüksek şarj seviyesi, şarj sırasında izin verilen en yüksek gerilimin kullanılması ve şarj sonunda tampon şarj gerilimine düşülmesi ile sağlanır. Yenileme şarjı (bakım şarjı) özelliği sayesinde akü her zaman %100 şarjlı tutulurken izin verilen en düşük tampon şarj gerilimi kullanılır. Bu özellik cihazın devresinin üzerinde bulunan DIP sviçler kullanılarak aktif edilebilir.

Otomatik Gerilim Algılama

SBC-5A akü gerilimini otomatik olarak algılar ve çıkış gerilimini buna göre ayarlar. Cihaz, çıkış uçlarındaki gerilim 18VDC’nin altındaysa 12V modunda çalışır. Eğer çıkış uçlarındaki gerilim 18VDC’nin üzerindeyse 24V moduna geçer. Aynı şarj cihazıyla hem 12V hem 24V aküler şarj edilebildiği için envanterde bulunan ürün çeşidi düşük tutulur.

Çevre Dostu

SBC-5A akıllı akü şarj cihazı yeşil çalışma moduyla çevreyi korur. “Yeşil” mod, yük azaldıkça çalışma frekansını düşürür ve kayıpları azaltır. Böylece cihazların çevreci özellikleri yükseltilmiştir. Çok küçük yüklerde cihazlar dur-kalk (burst) modunda çalışarak kayıpları daha da düşürürler.

Sağlam, Emniyetli, Dayanıklı

SBC-5A aşırı yük, kısa devre, yüksek sıcaklık ve ters akü bağlantısına karşı koruma sağlar. Akımı nominal değerde tutarak boş aküyü bile tam güçle şarj eder. Cihazdaki redresör arıza çıkışı röle sürmek veya harici bir kontrol/alarm modülüne çalışma durum bilgisini iletmek için kullanılabilir. Ters akü bağlantısı koruması, güç anahtarı olarak görev yapan bir mosfet transistör tarafından sağlanır. Bu sayede cihaz çalışırken dahi ters akü bağlantısı yapıldığında cihaza zarar verilemez. Yüksek sıcaklık koruması, akımı sınırlayarak cihazın çalışmaya devam etmesini sağlar. SBC-5A’nın içinde kullanılan tüm malzemeler yüksek sıcaklığa dayanıklıdır ve sıcaklık koruması cihazın uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

Otomatik Güç Azaltma

SBC-5A yüksek sıcaklıklarda akım çıkışını otomatik olarak sınırlar. Düzgün monte edilmiş bir cihaz 230VAC’de 50°C’ye kadar maksimum akım çıkışını verir. Bu sıcaklıktan sonra kademeli olarak çıkış akımını azaltır ve 85°C’de 0 Amper’e ulaşır. Cihazın iç sıcaklığı 85°C’nin altına indiğinde cihaz tekrar akım vermeye başlar.

Geniş Giriş Gerilim Aralığı

SBC-5A’nın geniş giriş gerilim aralığı 100 Volt’tan 277 Volt’a kadar tüm şebekelerde çalışmasına olanak sağlar. Bu sayede global tedarikçiler ve jeneratör üreticileri için stok kalemleri azalmış olur.

Akü Tipi Seçimi

SBC-5A ile çeşitli aküler için çıkış gerilimini ayarlamak mümkün. Tanımlı akü tipleri lityum-iyon, nikel-kadmiyum ve iki farklı tipte kurşun-asittir. 12V aküler için, tampon şarj gerilimi 13.2VDC ila 14.0VDC arasında değişiklik gösterir. Absorption şarj gerilimi 13.7VDC ila 14.5VDC arasındadır. 24V aküler için tampon şarj gerilimi 26.4VDC ila 28.0VDC, absorption şarj gerilimi ise 27.4VDC ila 29.0VDC arasındadır. Bu gerilimler DIP sviçler ile ayarlanabilir.