logo

DELTA UPS’den Güç Elektroniği Çözümleri Alanında Sürekli Enerji Kesintisiz Hayat

Dünyanın farklı pazarlarından gelen taleplere hızla cevap veren, proje bazlı özel sipariş üzerine yapılmış AVR ve UPS leri üretmek için yüksek vasıflı yazılım ve donanım mühendislerine sahibiz. Meksika’dan Avustralya’ya, Fransa’dan Vietnam’a ve diğer 90 ülkeye ihracat yapan bir UPS/AVR üreticisi&ihracatçısı olmak pazardaki iş ve lider kimliğimize güç ve güven kazandırıyor. Müşterilerimizle kurduğumuz güçlü iletişim becerilerinin yanında proaktif satış davranışı olarak adlandırılan agresif pazarlama stratejilerimiz başarılarımızda lokomotif görevi görmektedir.” Şeklinde açıklamalarda bulunan Delta UPS firmasının İhracat Direktörü Çağatay ÖSKAR ile firmanın çalışmalarını ve hedeflerini konuştuk.

Okuyucularımızın sizi daha iyi tanımaları adına kısaca kendinizden ve şirketinizden bahseder misiniz?

Electricity Turkey Dergisi gibi değerli ve saygın medya platformunda şahsım ve özellikle şirketimizin deneyimini paylaşma adına verdiğiniz röportaj fırsatı için teşekkür ederim. Ben anadili Fransızca olan, Saint Benoit French Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun oldum. Delta ekibine 2009 senesinde ihracat müdürü olarak katıldım. Aynı dönemde şirketimizin ihracat departmanını kurduk. 

Bugün ihracat departmanımızda çalışan kişi sayısı sekize yükseldi. Bu oluşumlardan kısa bir süre sonra, Delta UPS sadece Türkiye Voltaj Regülatörü endüstrisinin lideri unvanını almakla kalmadık (toplam Türkiye AVR pazarından 4-5 kat daha büyük), bu arada 80’den fazla ülke pazarında mevcut en önemli ve prestijli Türk / Avrupa UPS markalarından biri haline geldik.

Bu saygınlığın haklı bir kazanım olduğunu söyleyebilirim. Geçen yıllar boyunca, özellikle Türkiye’nin dışında tüm dünyada güç elektroniği sektöründe küresel olarak büyük bir başarı ve itibar elde ettik.  Enerji kesintilerinden kaynaklanan olumsuzluklar veya zorluklarla karşı karşıya olan müşterilerimizin bize ve işimize olan güvenleri, başarı sağlamamızda önemli rol almıştır. Ayrıca, bu başarımızda; bizim müşterimizle kurduğumuz güçlü iletişim becerilerinin yanında proaktif satış davranışı olarak adlandırılan agresif pazarlama stratejilerimizin de etkili olduğunu düşünüyorum.

Ana ürün gruplarınız nelerdir? Kullanım alanlarına göre ne tür üretim ve hizmet vermektesiniz?

Ürün portföyümüzün bütününü oluşturan ağırlıklı olarak 1kva’dan 3000kVA’ya kadar her türlü AC Gerilim Stabilizatörünün (Servo, Statik ve Röle tipi) ve 1-800 kVA’lık kesintisiz güç kaynaklarının üretimini yapmaktayız. Bunlar aynı zamanda dünya çapında ihraç ettiğimiz ana ürün gruplarımızdır.

Kritik görev uygulamaları, yedek güç ve temiz güç şebekesi için optimum seviyede eksiksiz çözümler sunuyoruz.

Delta ürünlerini üstün ve farklı kılan unsurlar nelerdir? 

Delta; Transformatörler, UPS, Varyaklar (voltaj ayarı yapan bir çeşit transformatör) ve özellikle Güç elektroniği çözümleri alanında tüm ana bileşenleri kendi modern tesisleri içinde üretiyor. Delta bu ekipmanları üçüncü bir tedarikçiden satın almıyor, bunları kendi montaj hattında üretiyor. Üretici olmak gerek iç gerekse dış pazarlarda rakiplerimize göre belirgin bir fiyat ve pazarlama avantajı sağlıyor. Firmamızın teknik ekibinin katkıları satış ve pazarlamamızı güçlendirmekte ve desteklemektedir. Bunun yanında endüstriyel stratejimize odaklı olarak müşterilerimize proje bazlı yüksek kalite standartlarına sahip ürünlerin sunulması da bizi farklı kılan önemli unsurlardandır.

Bu ürünlerin üretiminde nelere dikkat edilmelidir?

Her ne kadar bu soruyu doğrudan üretim masasına sormak daha doğru olsa da benim açımdan şunları söyleyebiliriz: İlk sırada ürün kalitesi, ikinci olarak da akıllı fiyatlandırma önemlidir. Delta olarak kazanma geleneğine sahip bir firmayız. Bu alanda önümüzdeki yıllarda da bu geleneğin devam edeceğini söyleyebilirim.

Teknik ekibinizden ve ARGE çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Dünyanın farklı pazarlarından gelen taleplere hızla cevap veren, özel sipariş üzerine özel yapılmış AVR ve UPS leri geliştirmek için yüksek vasıflı yazılım ve donanım mühendislerine sahibiz. Meksika’dan Avustralya’ya, Fransa’dan Vietnam’a ve diğer 90 ülkeye ihracat yapan bir UPS/AVR üreticisi&ihracatçısı olmak pazardaki iş ve lider kimliğimize güç ve güven kazandırıyor.

Yeni ürün yatırımlarınız var mı? Eğer varsa bize bu ürünlerden ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

UPS de uzun zamandan beri yaptığımız gibi şu anda Statik Voltaj Sabitleyici Teknolojisi tabanlı yeni IGBT projesi üzerinde çalışıyoruz.  Solar / Hybrid uygulamalarıyla ilgili bazı yeni projeleri de başlattık. Ev ve Enerji Endüstrilerine hizmet etmek adına sürekli olarak yeni fikirlerle ilgileniyoruz. Ayrıca güneş enerjisi üretimi, elektrikli araç şarj istasyonu uygulamaları vb. projelerin uygulanabilirliği üzerinde de yenilikçi çalışmalarımız var.

Ürünlerinizle ilgili satış ve satış sonrası hizmetleriniz nelerdir?

Elektrikli araçların ihracatı aynı zamanda bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Bunlar çoğunlukla teknik meseleler. Dolayısıyla herhangi bir sorun olduğunda gerekli yedek parça ve servis desteğini sağlayarak (daha da önemlisi şantiye kurulum ve onarım işlerinin teminatını vererek müdahale edebilecek ve sorunu çözebilecek servis ekibine sahip olduktan sonra) önemli bir satış yapmak gerekiyor. Delta mühendisleri senenin her haftası seyahat ediyorlar. Şunu itiraf etmeliyim ki teknik ekibimiz ihracat ekibimizden daha sık seyahat ediyor. Bu da ürün ve hizmetlerimizin arkasında durduğumuzun ve müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemin bir göstergesidir.

Ürünlerinizle uluslararası etkinlik veya projelerde yer aldınız mı?

Kendi ülkemizde UPS/AVR endüstrisinde zaten tartışmasız lider olduğumuzu varsayarak, yurtdışındaki uluslararası fuarlarda yer almayı tercih ediyoruz. Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Cezayir, Vietnam, Rusya, Kenya, Nijerya, Güney Amerika ve benzeri ülkelerde her sene organize edilen fuarlarda mamul ürünlerimizin tanıtımını yapıyoruz. Bu gibi ülkelerde yapılan organizasyonlar bize her zaman daha cazip geliyor.

Kaç ülkeye ihracatınız var? Hedef Pazarlarınız Nerelerdir?

Hiç saymadım ama rakam her sene artıyor, dağıtım ağı sürekli olarak büyüyor. Şuana kadar 90 civarında ülkeye ulaştık.  Hedeflenen pazarlar çoğunlukla yetersiz elektrik alt yapısıyla 3.dünya ülkesi olarak da adlandırılan, dünyanın gelişmeye çalışan bölgeleridir. Her nerede temiz ve sürekli bir enerjiye büyük oranda ihtiyaç varsa, Delta önce gelir.

Yurtdışında karşılaştığınız ülke imajı, uluslararası markalarla mücadele, haksız rekabet vb. gibi zorluklardan bahsetmek gerekirse neler söylemek isterdiniz?

Delta, yerel açıdan zayıf bir rekabetle karşı karşıya olması bakımından dünyadaki en şanslı şirketlerden biridir.Ama bunun yanında uluslararası bakımdan sıkı bir rekabet içindedir.En büyük rakiplerimiz çoğunlukla İspanya, İtalya, Fransa, Çin, Hindistan ve İngiltere’de bulunuyor.  Aynı uluslararası projelerde bile, aynı rakiplerin birçoğu için OEM UPS, AVR’leri üretiyoruz.Hatta öyle zamanlar oluyor ki bizim onlar için ürettiğimiz ürünlerin üstüne kendi markalarını basılı sunarak Delta’ya karşı, ihaleleri kazanabiliyorlar. 

Bu Delta’nın ilginç yönlerinden biri değil mi?

Türk mallarının tanınırlığı ve Türk Malıdır imajı hafife alınacak bir şey değil. Delta olarak biz bu markaya katkıda bulunmak için alçak gönüllülükle elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. 

Türk ihracatçıları temel olarak fiyat ve kaliteli performans ilişkisini öne çıkarıyorlar. Biz de bunu yapıyoruz. Çin malı en ucuzdur. İtalyan malı en pahalı olandır. Türk malı ortada yer alıyor. Bunun en kapsamlı açıklama olduğunu düşünüyorum.

Yetkili kurum ve kuruluşlardan ihracat alanında karşılaşılan zorlukları aşmak adına beklentileriniz var mı?

Kişisel olarak herhangi bir taraftan beklentim yok. Yasalara saygılı vergi mükellefi ve sorumlu bir Türk vatansever olarak İş ve endüstride kalifiye insan kaynağı eksikliği yabancılarla rekabete izin verdiği için en çok bizim gibi şirketler bundan acı çekecekler.

Share
2035 Kez Görüntülendi.