logo

Enerji depolama pazarlarının 2024′ e kadar artması bekleniyor

Enerji depolama pazarlarının 2024′ e kadar artması bekleniyor

Wood Mackenzie, enerji depolamanın elektrik şebekesi sisteminde kilit bir teknoloji olacağını tahmin ediyor.

Wood Mackenzie Power & Renewables’in yeni araştırmasına göre, küresel enerji depolama pazarı 2024 yılına kadar büyüyecek. Rapora göre, global enerji depolama pazarının, 2024 yılında 12 Gwh’tan 158 Gwh’a yükseleceği tahmin ediliyor.

Raporda, enerji depolamasının elektrik şebekesi sisteminde kilit bir teknoloji olacağı ve sistemin esnekliğini artırmak ve temiz, hızlı sistem dengelemesini sağlamak için gerekli bir teknoloji olacağı belirtildi.

Wood Mackenzie Power & Renewables araştırma direktörü Ravi Manghani, yaptığı açıklamada, 2013’ten 2018’e kadar, GWh yıllık %75’lik küresel büyüme oranına (CAGR) pazarında bir büyüme görüldüğünü söyledi. 7 GW ile 12 GWh arasında nispeten küçük bir dağıtım gözlemlendi. “Bununla birlikte, bu gelişmeler, küresel düzenleyicilerin, politika yapıcıların, şebeke operatörlerinin, varlık operatörlerinin ve geliştiricilerin fikrini enerji sistemlerinin nasıl dengelenebileceği açısından fikirlerini değiştirdi” dedi.

“Piyasa yapıları, depolamayı uygun şekilde telafi etmek için sınırlı sayıda gelir akışının gösterdiği gibi, bu teknolojinin hızına ayak uydurmak için genel olarak mücadele etti. Bu dönemde GWh’nin yarıdan fazlası, yalnızca 2018’de çevrimiçi hale geldi”

2018 Rekor Kırma Yılıydı

 Yatırım açısından 2018 rekor yılıydı. Enerji ve Yenilenebilir raporu, GWh bazında yıllık %140’lık bir büyüme gördü – toplamda 3,3 GWh ile 6GWh arasında bir dağıtım yapıldı.

Buna ek olarak, 2019 ve 2024 arasında, Wood Mackenzie raporlarına göre depolama piyasasının büyük depolama pazarlarının daha olgun, ancak hala erken aşamadaki %38’lik GWh CAGR ile büyümesini bekliyor.

Ek olarak, dağıtım numaralarının 63GWh ve 158GWh arasında yükselmesi bekleniyor. Raporda, “ABD ve Çin’in, 2024 yılına kadar GWh kullanım kapasitesinin %54’ünü oluşturan piyasaya hakim olmaları öngörülüyor. Bu, pazar reformları ve devlet görevlileri tarafından yönlendirilecek,” denildi.

Etiketler: »
216 Kez Görüntülendi.