ENTEK ELEKTRİK, SÜLOĞLU RÜZGÂR SANTRALİ’Nİ PORTFÖYÜNE KATTI

0
227
KOÇ HOLDİNG’İN ENERJİ GRUBU ŞİRKETİ ENTEK ELEKTRİK TARAFINDAN SÜLOĞLU RÜZGÂR SANTRALİ’NİN SATIN ALMA İŞLEMLERİ TAMAMLANDI

Koç Holding’in Enerji Grubu şirketi Entek Elektrik tarafından Süloğlu Rüzgâr Santrali’nin satın alma işlemleri; Hisse Alım Sözleşmesi’nin imzalanması, Rekabet Kurumu onayı ve EPDK’ya işlem bildiriminin ardından tamamlandı. Portföyünü yenilenebilir enerji kaynakları arasında çeşitlendirmeyi amaçlayan Entek, Süloğlu Rüzgâr Santrali’ne yapmış olduğu yatırımla birlikte ilk rüzgâr enerjisi santraline de kavuşmuş oldu.

Hisse devri yöntemi ile satın alınan Edirne’deki rüzgâr santralinin, Koç Topluluğu’nun sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarındaki büyüme stratejisinin önemli bir adımı olduğuna dikkat çeken Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu, “Entek, yenilenebilir enerjide öncü şirket olma vizyonuyla, portföyünü güçlendirmeye devam ediyor. 2017 yılında yapılan en büyük özelleştirme ihalesini kazanarak Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerini portföyümüze kattığımızda vizyonumuzu ve ülkemizin geleceğine olan inancımızı ortaya koymuştuk. Entek’in uzun dönemli büyüme stratejisine paralel olarak yapmış olduğu rüzgâr santrali yatırımının, şirketin üretim portföyüne katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Entek Elektrik Genel Müdürü Bilal Tuğrul Kaya ise yaptığı açıklamada, “Toplam 60 MW kurulu gücü olan Süloğlu Rüzgâr Santrali’nin satın alınmasıyla birlikte rüzgâr enerjisi sektöründeki yerimizi alıyoruz. Bu santralimiz ile birlikte toplam kurulu gücümüz 437 MW’a, yenilenebilir enerjide toplam kurulu gücümüz ise 325 MW’a ulaştı. Önümüzdeki dönemde de kaynak çeşitliliği açısından dengeli bir üretim portföyüne ulaşmayı gözeterek yatırımlarımıza devam etmeyi planlamaktayız” ifadelerini kullandı.