İnovatif Çalışma ile Yurtiçi Pazarında Sunulmayan Ürünler Üretiyoruz.

0
48224
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Ar-ge tesisimizi kurduktan sonra sektörle ilgili hayallerimiz de arttı tabi ki. İnovatif çalışmalar ve ürünler ile Türkiye pazarında sunulmayan ürünler üretiyoruz. Patentini yakın zamanda alacağımız ürünler için seri üretime geçecek olmamız beni heyecanlandırıyor..” Şeklinde açıklamalarda bulunan Beta Transformatör Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Cenk Dağsuyu ile anket tarzı keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yusuf Cenk DAĞSUYU

Kısaca Yusuf Cenk Dağsuyu Kimdir?

1983 Adana doğumluyum.2001 TAC Mezunuyum. İşletme bölümü bitirdim. Evliyim, bir kızım ve bir oğlum var.

Etiyopya’nın Hatay Fahri Konsolosuyum.

06:30 da yürüyüş İle güne başlarım.

Etli Sarma en sevdiğim yemektir.

Galatasaray’ı tutuyorum.

2002 yılında aktif bir şekilde çalışmaya başladım ve çalışmaya başladığım günden itibaren iş yaşantım hep çok yoğun geçti ancak özellikle çocuklarım olduktan sonra mutlaka kendime ve aileme vakit ayırmaya özen gösterdim.

Neden Enerji Sektörü?

Bu sektörün içinde doğdum diyebilirim. Dolayısıyla bu işi yapacağım belliydi. Bu nedenle tüm eğitimimi ve becerimi de bu sektöre göre yönlendirdim. Geçmişe dönüp baktığımda doğru karar verdiğimi düşünüyorum çünkü enerji sektörünün çok dinamik bir yapısı var, gelişime mecbur bırakıyor insanı. Bu hareketli iş yaşantısı karakterimle oldukça uyuşan bir durum.

Yönetici Olmasaydınız Ne İş Yapardınız?

Küçükken her erkek çocuğu gibi benim de pilot olmak gibi bir hayalim vardı. Ancak çok küçük yaşlardan beri okul dışında kalan vaktimin büyük kısmını enerji sektöründe en alt kademelerden başlayarak iş yerinde babamın yanında geçirdim. Bu da bana gözlem yapma ve enerji sektörünü tanıma fırsatı verdi. Böylece bir süre sonra bu işle ilgili hayal kurmama da sebep oldu.

İlk İhracat Gerçekleştirdiğiniz Kıta?

İlk ihracatımızı Afrika kıtasına gerçekleştirdik. Ben üretimimizi ihraç etmeye karar verdim ve uzun bir süre pazar araştırması yaptım. Yılın ortalama 6 ayını yurtdışında geçirdim. Gidiş geliş organizasyonlarımız ve yurtdışı pazarlama faaliyetlerimiz bizleri başlangıçta bayağı zorladı. Çünkü yurtdışında henüz firma ismimizi bilen yoktu. Afrika pazarı ile başlayan ihracat sürecimizi şimdilerde Kuzey Amerika kıtası hariç 6 kıtaya kadar yayılmış durumdayız.

Hedeflediğiniz İhracat Ülkesi?

Günümüzde Ortadoğu, Afrika ve Avrupa pazarında ciddi bir şekilde yer edindiğimizi düşünüyorum. Kuzey ve Güney Amerika pazarında yer edinmek son zamanlardaki hayalim diyebilirim.

Sizi Heyecanlandıran Proje?

Ar-ge tesisimizi kurduktan sonra sektörle ilgili hayallerimiz de arttı tabi ki.Çok ciddi araştırmalar ve inovatif çalışmalar yapıyoruz. Tübitak ve AB Projeleri desteklerini arkamıza alarak inovatif ürünler ile Türkiye pazarında sunulmayan ürünler üretiyoruz.Patentini yakın zamanda alacağımız ürünler için seri üretime geçecek olmamız beni heyecanlandırıyor.

Yusuf Cenk Dağsuyu Hayalleri?

Kişisel hayallerim de var tabi ki. Örneğin küçüklüğümden beri teknelere özel bir ilgim var. Şimdilerde oğluma ve kızıma tekne kullanmayı öğretiyorum. Eşim ve çocuklarımla uzun bir mavi tura çıkmak en büyük hayalim.

İş Hayatı İçin Gençlere Tavsiyeler?

Çok küçük yaşlarda iş hayatına (–) rakamlarla başladım şu an (0) sıfır rakamının önemini gençlere hatırlatmak isteyen bir abiniz, kardeşiniz olarak şunu söyleyebilirim bir kere yabancı dil kesinlikle öğrencilik yıllarında geliştirilmesi gereken bir başlık. Okuduğunuz okuldan çok kaç dil bildiğiniz günümüz iş hayatında kesinlikle çok daha önemli. Bir diğer tavsiyem de aktif iş hayatına başlamadan önce mutlaka part time işlerde görev alsınlar, staj yapsınlar, sosyal sorumluluk projelerinde aktif yer alsınlar ve iletişim yönlerini olabildiğince geliştirsinler.

En Sevdiğiniz Ülke?

Gezmekten keyif aldığım birkaç ülke var aslında ama İspanya; yaşam enerjisi açısından bana en yakın olan diyebilirim. Afrika kıtasında ise Etiyopya.

Kendinizi En Enerjik Hissettiğiniz An?

Son zamanlarda bateri çalmaya başladım. Enstrümanın yapısı itibari ile zaten kendinizi enerjik hissetmeniz gerekiyor bana da çok iyi stres attırıyor. Ayrıca su kayağı yaparken de kendimi özgür hissediyorum.