logo

İstanbul, 2 Yıldır Beklenen Kıtalar Arası Buluşmaya Ev Sahipliği Yapıyor!

İFO Fuarcılık tarafından AYSAD (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) desteği ile iki yılda bir düzenlenen Asansör İstanbul’da 27 ülkeden 422 firma yer alıyor.

asansor (3) (Medium)Almanya, Çin ve İtalya’nın ulusal katılım gerçekleştirdiği fuar, bir önceki organizasyona göre %25 büyümüş olarak 50 bin metrekare kapalı alana kurulacak. Asansör İstanbul’da her gün milyonlarca yolcu taşıyan asansörlere ilişkin başta güvenlik olmak üzere en yeni teknoloji ve uygulamalar sergilenecek.

Dört gün sürecek organizasyonda panel ve konferanslarla sektör gündemleri masaya yatırılırken, bu yıl bina dışından asansör çözümleri arayan Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması’nda (ILDC) dereceye giren tasarımlar da fuar süresince sektörün ve ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Yalnızca Türkiye’de günde 50 milyon yolcu taşıyan, Dünya genelinde ise her gün yüzmilyonlarca insanın bina içi ulaşımını sağlayan asansörlere ilişkin en yeni teknolojiler Asansör İstanbul 2015’te sergilenecek. İFO Fuarcılık tarafından 14.’sü düzenlenen organizasyon, 26 Mart Perşembe günü başlayacak.

Gördüğü uluslararası ilgi ile dünya sıralamasında ilk üçte yer alan Asansör İstanbul 2015; başta Almanya, Çin ve İtalya olmak üzere, A.B.D., İspanya, Fransa, İngiltere, Yunanistan, Hindistan, Lübnan, Malta ve Bosna Hersek ile birlikte yurt dışından toplam 127 firmaya ev sahipliği yapacak.

Yönetmelik, bina yöneticilerini sorumlu tutuyor! 

asansor (10) (Medium)Asansör İstanbul 2015, asansör komponent üreticileri ile montaj, taahhüt ve bakım firmaları kadar özellikle yeni güvenlik yönetmeliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte bina yöneticilerini de çok yakından ilgilendiriyor. Buna göre; asansörün, güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla düzenli olarak bakımını, onarımını ve yıllık kontrolünü yaptırmaktan sorumlu olan, binanın maliki veya kat maliki/malikleri ya da bunların yetki verdiği gerçek veya tüzel kişi “Bina Sorumlusu” olarak tanımlanıyor.

Yani bina yöneticileri, asansörlerin güvenliğinden sorumlu tutuluyor. 26 – 29 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek olan fuarda, AYSAD (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) bina yöneticilerini standında ağırlayacak ve kendilerine özel asansörlerinde gerekli güvenlik tedbirlerini ne şekilde alabilecekleri konusunda bilgilendirme yapacak.

Asansör İstanbul 2015,  Konferanslarıyla yine gündemi belirleyecek

Sadece ürün, hizmet ve teknolojileri sergilemenin ötesinde, Dünya asansör gündemine yön veren bir organizasyon olan Asansör İstanbul kapsamında fuar ile eş zamanlı konferans programları gerçekleştirilecek. Bu çerçevede, 27 Mart Cuma günü, Alman Mühendislik Derneği (VDMA) asansör ve yürüyen merdivenlere ilişkin endüstriyel istatistikleri paylaşırken, AYSAD’ın (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) gerçekleştireceği oturumda Yeni Standart EN 81-20&50 konusu ele alınacak. 28 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilecek konferans programında ise sismik durumlara tabi asansörlere ilişkin EN 81-77 standardı konusuna yer verilecek.  Yine aynı gün, yıllık asansör kontrolleri ve yeni uygulamalara ilişkin bir panel düzenlenecek.

Bina dışından asansör çözümüne yönelik tasarımlar fuarda görücüye çıkıyor! 

Asansör İstanbul 2015 ile eş zamanlı olarak, İFO Fuarcılık ve AYSAD (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) tarafından ETMK desteği ile düzenlenen Türkiye’nin tek “Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması” (ILDC), özellikle engelli ve yaşlıların, asansörü olmayan mevcut kamu binalarına ve yaşadıkları konutlara sorunsuz erişimi için tasarım çözümleri sunuyor. Birinciye 9 bin TL, ikinciye 6 bin TL, üçüncüye ise 3 bin TL ödül verilecek organizasyonda dereceye giren projeler, fuarda sergilenecek.

Sonraki buluşma 2017’de!

Makine parkurunu yenilemek ve genişletmek isteyen sektör firmalarının yanı sıra, binaların uzun vadeli performansına yatırım sağlayan, bakım ve enerji maliyetlerini düşüren, asansörlerin doğru çalışmasını mümkün kılan ve binalarda katma değer oluştıran modernizasyon teknolojilerini yerinde görmek isteyen tüm mimar ve mühendisler, Asansör İstanbul 2015’i ziyaret edebilecek.

Share
1524 Kez Görüntülendi.