Mutlusan’ın Her Başarısı Türkiye’nin Başarısıdır

0
43490

Mutlusan Elektrik, 04 Mart 2020 ’İstanbul Pera Palace Otelde “Sektörel Basın Buluşması” adı altında bir toplantı Düzenledi.

Elektrik sektöründe anlamlı bir ilki gerçekleştiren Mutlusan Elektrik Yönetim Kurulu üyeleri ve sektörel basın temsilcileri kahvaltı eşliğinde sohbet etme imkânı buldular.

Basın Buluşması organizasyonu açılış konuşmasını, Mutlusan Elektrik adına Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kaçmaz’ın kızı Melek Sinem Kaçmaz yaptı.

Mutlusanın bayrağını daha da yükseklere taşıyacağız

Melek Sinem Kaçmaz, firmaya 2.jenerasyon olarak dahil olan genç iş insanı olup hedeflerinden bahsetti.

Konuşmasına, önümüzdeki süreçte Aile büyüklerinin firmanın bugünkü konumuna gelmesine öncülük eden misyon ve hedeflerini benimseyerek aynı doğrultuda Mutlusan bayrağını daha da yükseklere taşıyacaklarını dile getirirken yürütecekleri çalışmalardan söz ederek sözü firmanın Satış ve Pazarlama Müdürü Zeynel Yılmaz’a bıraktı.

İletişimin gücü temas etmekten ve sahada olmaktan geçiyor

Zeynel Yılmaz; Konuşmasının başında kendilerinin en çok önemsedikleri konunun iletişim olduğunu dile getirdi. İletişimin gücünün temas etmekten ve sahada olmaktan geçtiğini ve bu doğrultuda Mutlusan’ın geçtiğimiz dönemde Türkiye’nin dört bir yanında 36 noktada bayi toplantısı düzenlediklerini dile getirdi.

Yılmaz konuşmasının devamında şunları ekledi: “Bayilerimizden elektrik tesisatçılarına kadar 36 ilde yaptığımız toplantıların her birinde 100’den 500’e kadar farklı sayılarda elektrik tesisatçılarıyla bir araya geldik. Mutlusan’ın kampanyaları ve yatırım planları hakkında bilgi verdik. Ancak bu toplantıları yaparken tek amacımız bilgi vermek değil, paydaşlarımızdan da bilgi almaktı. Çünkü onların ne düşündüğü, neleri istediği ve bizden neler beklediklerine çok önem veriyoruz.

Bu süreç boyunca bazen bize “yorulmuyor musunuz?” diye soran dostlarımız çok oldu. Hayır, yorulmuyoruz çünkü Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Kaçmaz’ın karakterinin tüm firma çalışanlarına yansımasından kaynaklı olsa gerek Mutlusan; her bir ferdi ile aktif olmayı dinamizmi seven bir yapıya sahiptir.

Türkiye’nin bütün illerinde Mutlusan kendi bayrağını dalgalandıracaktır. Ayrıca, üç yapı market ile bütün ürünlerimizin bulunacağı bir anlaşma imzaladığımızı da duyurmak isterim. Özellikle anahtar grubumuzda sadece sektör içindeki paydaşlara değil, nihai tüketiciye-Ayşe teyzenin ihtiyacının en kolay olarak karşılanacağı şekilde bir yapı ulaşmak istediğimiz bir pazarlama süreci bizi bekliyor. ”dedi.

İki Yeni Ürün Stoklarımıza girdi

Zeynel Beyin ardından kürsüye gelen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hıdır Kaçmaz ise sözlerine teknolojiyi yakından takip etmek için anahtar priz grubundaki yeni Şok korumalı ve USB şarjlı anahtarlar hakkında bilgi verirken yeni ürünlerin stoklarına girdiğini dile getirdi. Ayrıca önümüzdeki yıl modüler anahtar priz sistemine başlayacaklarını ve sonrasında da İngiliz sistem anahtar priz projelerinin gerçekleşeceği müjdesini vererek başladı.

Dünyaya Anahtar Priz Vermek

Hıdır Kaçmaz konuşmasının devamında olmazsa olmaz ürünümüz Kablo Kanalıdır.  85 ülkeye yaptığımız ihracat ile her yıl dünyanın çevresini 1,5 kez dolaşacak kadar kablo kanalı ürettik ve yeni hedefimiz üretim hacminde aynı hedefleri bir ayda yakalayacak düzeye çıkarmak olmuştur.

Otomasyon ürünlerimizle gümbür gümbür geliyoruz.

 “Doğru ürün ve Ar-Ge, bizim en önemli başlıklarımız arasındaki iki kavram. Bu bakış ile ürünlerimiz arasında güçlenmesini istediğimiz otomasyon ve pano malzemeleri ürün gruplarına yoğunlaştık. Ayrıca pano için delikli tip kablo kanalı yatırımı ve ABS Pano Üretimine başlıyoruz.  Kablo kanalı ve aksesuarları ile ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor.

2020 yılı toplam yatırım planlarına ayrılan bütçe 30 milyon TL!

Tüm bu planlama ve yatırımlar için ayrılan 2020 bütçemiz 30 milyon Türk Lirası. Şuana kadar bunun 20 milyonluk TL’lik kısmı ile yatırımlarımızı gerçekleştirmiş durumdayız.  Bu yeni ürün gruplarımızla da sektörde iddialıyız ve Pazara hızlı bir giriş yapacağız. ”dedi.

Ülkemiz İçin Üretiyoruz…

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kaçmaz, 46 yıllık sektörel geçmişinin oldukça mütevazi başladığını ve bugün geldikleri noktada, Türkiye sanayiinin önemli kuruluşlarından biri olmayı başarsalar da hala aynı mütevazi tutumun devam ettiğini, edeceğini söyleyerek şunları ifade etti:

“1983’te Mutlusan hayata geçti. 1992’de ortağım ayrıldıktan sonra, yol arkadaşım ve güçlü desteğim Hıdır Kaçmaz ile birlikte ülkemiz için üretime geçtik. Paydaşlarımızın mutluluğunu ve memnuniyetini her şeyden önemli olduğunu en iyi bilen firmalardanız. Paydaşlarımızın teveccühü bizi 2020 yılında 600’ü kendi bünyemizde olmak üzere toplamda 860 kişiye istihdam sağlayan bir kuruluş haline getirdi. Yeni yatırımlarımızla beraber 2023 hedefimizde çalışan sayımızı 1300 olacağını öngörmekteyiz.

Geçmişte birçok ürün dışarıdan ithal geliyordu ve milyonlarca dolar paramız yurtdışına gidiyordu. Biz işte burada ülkemiz için üreterek hem iç piyasanın ihtiyacını karşıladık hem de 85 ülkeye ihracat yaparak ülke ekonomisine katkı sağlıyor olduk.

Türk Markalarına ve Türk firmalarına sahip çıkılmasını istiyorum

Yerli malına ve üretici firmalara sahip çıkılmasının önemine vurgu yapan Mustafa Kaçmaz, Mutlusan yerli ve milli bir firmadır. Ülkemizin ve hepimizin bir markasıdır. Bu yüzden ülkemizi karış karış geziyorum geride güzel ve başarılı bir iz bırakmak istiyorum.

Yine vurgulamak isterim Türk Markalarına Türk firmalarına sahip çıkılsın istiyorum. Yabancı sermaye sahiplerini geçmişte gördük ki, ülkemize mal olmuş firmalarımızı satın alarak kendi isimlerinin ön plana çıkmasını sağladılar.

81 ili karış karış gezerek kendi alanımızda kim nerede, ne kadar pazara sahip ve hangi bölgede, hangi ürüne, ne kadar talep var bütün bunları yerinde görüyoruz.

Ürün gamımızla %35 ihracat ve %65 iç piyasa olarak çalışmamız var. Hedefimiz ihracattaki payımızı %45’e yükseltmek olacaktır.

Mutlusan olarak ürettiğimiz ürünlerimiz; Fiyat, Kalite, Marka ve Hizmet politikası açısından Avrupalı firmaların tercihi oluyoruz. Başta Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden; Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ve İngiltere gibi 85 ülkeye önemli miktarda ihracatımız var. Dolayısıyla içeride ve dışarıda bu çalışmalarımız saygın bir şekilde devam edecek.

Mutlusan kendi öz kaynaklarıyla dönen bir firma olmasından dolayı ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik fırtınaları atlatarak yaşanan zorlukları ekip arkadaşlarımızla birlikte firmamızın lehine nasıl çeviririz diye gayret ediyoruz.

Mutlusan’ın her fabrikası Türkiye’nin fabrikası, her başarısı Türkiye’nin başarısıdır

“Mutlusan’da yatırımlar hiç durmadan devam edecek ancak biz bugüne kadar birçok cazip teklif gelmiş olmasına rağmen, ülkemiz dışında bir yere 1 kuruşluk yatırım yapmadık ve yapmayacağız. Yatırım ve istihdam planlarımızın odağında daima Türkiye oldu ve hep böyle olacak. Çalışanlarımız ya da paydaşlarımızda aradığımız tek bir ortak özellik var; Yurdunu sevsin, vatanına, milletine, bayrağına sahip çıksın yeter.” Bu bakış açımız ticari adımlarımızda da görülür. İlerde hayata geçecek fabrika yatırımımız da yine bu topraklarda olacaktır. Bu anlamda başta siz basın kuruluşları olmak üzere isteğimiz, yerli markalara sahip çıkmanızdır. ”dedi.