logo

OMEGA Pano Olarak Ürettiğimiz Panoların Hatasız ve Yüksek Kalitede Olmasına Önem Veriyoruz

OMEGA Pano Olarak Ürettiğimiz Panoların Hatasız ve Yüksek Kalitede Olmasına Önem Veriyoruz
Omega Pano Satış & Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı
Gülcan ÜNAL

Omega Pano olarak  Siemens, GE ve Alstom, Huawei gibi uluslararası firmaların global tedarikçisiyiz. Firma olarak müşterilerimizin memnuniyeti bizim için ilk sırada yer almaktadır. Ürettiğimiz panoların hatasız ve yüksek kalitede olması konusuna çok önem vermekteyiz.

Sektörde ilk olarak bizim başlattığımız ve 5 yıldır standartlarımızdan biri olan Karekod (QR-Code) etiket uygulama sayesinde, müşterilerimiz sahada panolarına ait tüm dokümanlara QR kod okuyucu sayesinde, telefonlarına basit bir uygulama indirerek anında erişebilmektedir.

Firma olarak, dijitalizasyona önem veren, günümüzün gereklerini ve dünyadaki yeni gelişmeleri takip eden ve hızlı bir şekilde uygulamaya geçen bir vizyona ve kabiliyete sahibiz.

Kısaca kendinizden ve OMEGA Panodaki görevinizden bahseder misiniz?

1983’te, Karabük’te doğdum. 2007 yılında Girne Amerikan Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, farklı şirketlerde teklif ve proje yönetim departmanlarında çalıştım. Yenilenebilir enerji sektöründe, kalite ve teknik konularda çeşitli eğitimler alarak bu konuda uzmanlaştım.

2012 yılından itibaren kariyerime Omega Pano’da devam etmekteyim. 5 yıl Müşteri Yöneticisi olarak Alçak Gerilim Pano dizaynı ve tekliflendirilmesi üzerine çalıştım.

2018’de Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevini üstlenerek, özellikle Dış Ticaretin artırılmasına yönelik çalışmalarda bulundum. Şu an,  Genel Müdür Yardımcısı olarak kariyerime devam ederken, özellikle yurt dışında satış pazarlama stratejilerin oluşturulması ile alakalı faaliyetleri yürütmekteyim.

Ürün yelpazeniz ve özellikleri nelerdir?

Omega Pano olarak, 2003 yılında Siemens marka tip testli pano üretimine başlamış olup, 2006 yılında Sivacon Teknoloji Partnerlik Sözleşmesi imzaladık.

Siemens marka pano ürünlerimiz ve özelliklerinden kısaca bahsedecek olursak;

-Siemens Sivacon S8: IEC61439-1/2 Standartlar’nda 7000A’e kadar, IP54, FORM4B, çekmeceli veya Sabit Tip AG Panolardır.

-Siemens Sivacon S4 : IEC61439-1/2 Standartlar’nda 4000A’e kadar, IP54, FORM4B AG Panolardır.

-Siemens Alpha Universal : IEC61439-1/2 Standartlar’nda 630A’e kadar, IP54, Duvar Tipi ve Dikili Tip AG Panolardır.

Kendi markamız olan OMG PANO’nun da 5000A’e kadar tip testi bulunmaktadır.

OMGPANO markamızın özellikleri kısaca;

-OMGPANO:  IEC61439-1/2 Standartlar’nda 5000A’e kadar, IP54, FORM4B AG Panolardır.

Yeni ürün çalışmalarınız var mı?

Evet, OMG PANO olarak patentini almış olduğumuz pano markamız ile kendi pano sistemimizi kurma çalışmamız tüm hızı ile devam ediyor. OMG PANO için 5000A’e kadar tip test sertifikamız mevcut. Panomuzun iç ark test süreci devam etmekte, ayrıca üç eksen sismik test belgemizi de yakında alacağız. Uzun zamandır ihracatımızı artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz, yurtdışından kendi markamızla pano yapmamız konusunda talepler geliyor. Sektörde edindiğimiz tecrübeleri OMG PANO ile yine sektöre sunmayı hedefliyoruz.

Bu anlamda rakiplerimizden farklı olacağız şöyle ki; OMG PANO yalnızca Omega Pano fabrikasında üretilecek ve diğer pano üreticilerine boş kabin satışı gerçekleştirilmeyecek. Omega Pano’nun yıllardır edindiği tecrübe sayesinde, kalite prosedürlerine göre üretilen ve aynı süreçlerden geçen ve fiyat konusunda rekabetçi bir pano sistemi olacaktır.

Ürünlerinizi, muadillerinden ayıran en büyük farklılık nedir?

Firma olarak müşterilerimizin memnuniyeti bizim için ilk sırada yer almaktadır. Bunu karşılayabilmek için pano üretilirken gerek proje ve teknik destek anlamında, gerekse panolarımız sahaya ulaştıktan sonra ihtiyaç halinde, her daim müşterimizin yanında ve ürünlerimizin arkasındayız.

7000m2 üretim alanına sahibiz ve gerek yurt içinde gerekse Avrupa’da bu büyüklükte, sadece elektrik pano montajı yapan tek firma olduğumuzu söyleyebiliriz.

Ürettiğimiz panoların hatasız ve yüksek kalitede olması konusuna çok önem vermekteyiz. Bunun için, yalnızca panoların test işlemlerini yapan, konusunda uzman 12 kişilik bir kalite kontrol ve test ekibimiz mevcut. Çalışanlarımızın güvenliği ve modern fabrika kurgumuz gereği test alanlarımız ile üretim alanlarımız birbirinden ayrıdır.

Ayrıca, bu farklardan bir tanesi de Karekod (QR-Code) etiket sistemimizdir. QR Code sistemini 5 yıldır standart olarak her panomuz da uygulamaktayız. Sektörde ilk olarak bizim başlattığımız ve 5 yıldır standartlarımızdan biri olan bu uygulama sayesinde, müşterilerimiz sahada panolarına ait tüm dokümanlara QR kod okuyucu sayesinde, telefonlarına basit bir uygulama indirerek anında erişebilmektedir.

Firma olarak, dijitalizasyona çok önem veren, günümüzün gereklerini ve dünyadaki yeni gelişmeleri takip eden ve hızlı bir şekilde uygulamaya geçen bir vizyona ve kabiliyete sahibiz. Bu bakış açımız sayesinde, müşterimize en modern ve kaliteli şekli ile hizmet vermeye devam ediyoruz.

Pano üretiminde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar nelerdir?

Şartnameye uygun ürün seçimi yapılması, bazı durumlarda projede bile hatalı olan kısımların pano üreticisi tarafından fark edilip proje sahiplerine bildirilmesi önemli hususlardandır. Sonuç olarak, proje sahiplerinin ihtiyacı olan, doğru ürüne ulaşılması gerekmektedir. Bunu başarabilen ender firmalardan biri de biziz.

İş sağlığı ve güvenliği sektörümüzde oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Omega Pano olarak kullanıcı dostu, güvenli panolar üretmeyi ön planda tutuyoruz.

Omega Pano olarak proje sahiplerine sağladığınız avantajlar nelerdir. Bir proje geldiğinde süreci nasıl işletiyorsunuz?

Konusunda uzman teknik ekibimiz ve bu sektördeki 22 yıllık tecrübemiz sayesinde, doğru çözümleri kaliteli bir şekilde ve zamanında proje sahiplerine ulaştırıyoruz. Bir diğer avantajımız ise satış sonrası verdiğimiz kaliteli teknik servis hizmetimiz. Omega Pano, bünyesinde barındırdığı elektrik mühendisleri, pano montaj uzmanları, Türkiye’nin  her yanında ve yurt dışında gerçekleştirdiği büyük projeler ile kendini kanıtlamıştır.

Hazırladığımız pano teklifi işe dönüştüğünde ERP ve MRP sistemimize bu projeyi tanımlayarak işe başlıyoruz. Sonrasında proje ile alakalı, ilgilerin katıldığı bir proje başlangıç toplantısı düzenleyerek tüm birimlere bu projede almaları gereken aksiyonlar aktarılmaktadır. Bundan sonra  montaj süreci başlamaktadır. Montajı biten panolarımız test alanına taşınır ve gerekli tüm testleri, test alanlarımızda yapılır. Kalite kontrol departmanımızın onayından sonra, lojistik departmanımız panoyu sevke hazır hale getirmektedir.

Ana dağıtım ve tali panolar için istenen tip testleri neler?

Bu konu projeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak Tip Test Sertifikası, pano üreticileri için panolarının, ilgili standartlara uygun olan elektrikli cihazlar, bara sistemleri, aksesuarlar ile donatıldığını ve montaj talimatlarına göre kurulmuş yapılar olduğunu garanti eden bir kalite güvence kriteridir.

Elektrik pano piyasasında daha çok kısa devre ve sıcaklık artışı olarak bilinen, ürüne has  toplamda 20 ye yakın yapılması gereken testlere tip testi denir. Zaten EN 61439-1/2 standardına göre üretilen her tip ürün için Tip Testi zorunluluğu mevcuttur.

OMEGA Pano Yurtdışında önemli projelerde yer almaktadır. Yurtdışı çalışmalarınızı nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Omega Pano olarak  Siemens, GE ve Alstom, Huawei gibi uluslararası firmaların global tedarikçisiyiz.  Bu nedenle Dünya’da da bilinirliliğimiz gün geçtikçe artmaktadır. Diğer yandan global ve sektörel dergilerde de yer alıyoruz. Ayrıca uluslararası fuarlara katılıyor, yurtdışında bizi tanımayan bir çok firma ile tanışma ve birlikte çalışabilme imkanı yakalıyoruz.

Yurtdışında Pano sektöründe ne gibi gelişmeler yaşanıyor? Yeni Teknolojinin gelişimi açısından ülkemizle kıyaslama yapabilir misiniz?

Bildiğiniz gibi, günümüz global rekabet ortamında yer edinmek için yüksek verimlilik düzeyini korumanın, hızlı ve esnek üretimin önemi artık tartışılmaz bir noktaya geldi. Üretim açısından daha fazla verim elde edilmesine olanak tanıyan yeni üretim yöntemleri ve akıllı proses optimizasyonu sunan Endüstri 4.0 (4. Sanayi Devrimi) ile birlikte, yarışır bir halde olmak için bu konudaki çalışmalarımıza hız verdik.

Sektörümüzü genel olarak değerlendirecek olursak, dijital olgunluk seviyesi Endüstri 2.0 ile 3.0 arasında bulunuyor. Ancak, bu anlamda geliştirilmiş konseptler artık uluslararası alanda bizim sektörümüzde de oldukça yaygın şekilde uygulanıyor. Değişen pazar yapısında rekabetçiliğin korunabilmesi, ihracatın artması için uluslararası alanda yaygın olarak kullanılan otomasyon, yapay zekâ, veri analizleri ile üretim tesislerinde, yönetim, ölçüm, takip tasarım ve müşteri ilişkileri yöntemlerinin etkin kullanılması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle, dijitalizayona önem veriyor ve adım adım hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Üretim hangi bölgelere veya ülkelere kayıyor? Hangi ürünler daha fazla talep görüyor?

Şu an en yoğun teklif talepleri Ortadoğu’dan gelmektedir. Ancak sadece bu bölgede sınırlı kalmadan dünyanın dört bir yanından talepler almaktayız. Asya, Kuzey ve Güney Amerika’dan da teklif talepleri alıp işe dönüştürüyoruz. Bu durum bizim için büyük bir gurur kaynağı.

Gerek müşterilerimizin ihtiyacı olan tüm sertifikalara sahip olması, gerekse bir yazılım üzerinden tasarlanarak, üretim sırasında hiç bir şekilde pano üretimini yapan çalışanların insiyatifine bırakılmaması gibi özellikleri ve tartışılmaz kalitesi nedeni ile Siemens Sivacon S8 panel daha fazla talep görmektedir.

OMEGA Pano sosyal sorumluluk projelerinde, özellikle Meslek liseleri ile ilgilenmektedir. Bu çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Omega Pano olarak Endüstri meslek liselerinde sınıf açarak öğrencilerin birebir uygulamalı ders almasına ve sektörün ihtiyaçlarına yönelik nitelikli iş gücü yetiştirmesine katkı sağlıyoruz. Çeşitli Endüstri Meslek liselerinde şu ana kadar 3 sınıf açtık. Burada öğrencilere ihtiyaçları olan gerekli teknik ekipmanları sağlıyoruz. Böylelikle sektörün ihtiyacı olan ara kademe teknik personel çalışan yetiştirilmesine destek oluyoruz.

Ayrıca üniversite ve meslek liselerinin elektrik bölümü öğrencilerini fabrikamıza davet edip ve çeşitli konularda eğitimler düzenleyerek mesleki farkındalık sağlıyoruz.

OMEGA Pano olarak gelecek hedefleriniz nedir?

Öncelikle ihracat oranımızı %80’e çıkartmayı hedeflemekteyiz. Uluslararası bir çok firmanın üretim üssü olmak istiyor ve bunun için yoğun bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Ayrıca, OMG PANO markamız ile kendi pano sistemimizi tasarlayarak kalite ve fiyat rekabeti açısından fark oluşturmayı hedefliyoruz.

Gerek yurt içinde, gerekse globalde, üretimde dijitalleşme konusundaki çalışmalarımızla, ürün ve hizmet kalitemiz ile tecrübelerimizi birleştirip, müşterilerimize maksimum fayda sağlamaya devam ediyor, giderek daha fazla ülkeye hizmet vermeyi amaçlıyoruz.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
9806 Kez Görüntülendi.