logo

Prysmian Group’un geliştirdiği CableApp uygulaması ile Kablo Seçimi ve Kablo Kesit Hesapları Artık çok Kolay

Prysmian Group’un geliştirdiği CableApp uygulaması ile Kablo Seçimi ve Kablo Kesit Hesapları Artık çok Kolay
Tamer Yavuztürk
Türk Prysmian Kablo Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’nden mezun olduktan ve hemen arkasından vatani görevimi de tamamladıktan sonra, 1999 – 2005 yılları arasında Londra’da University of Leicester’da Uluslararası Pazarlama üzerine MBA eğitimi aldım. Ardından Türkiye’ye döndüm ve Prysmian ailesinde, o zamanki adı ile Pirelli Kablo’da Ürün Yöneticisi olarak işe başladım. Pazarlama ve satış bölümlerinde farklı pozisyonlarda görevime devam ederken, aynı anda 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi üzerine yüksek lisans yaptım; 2015 yılında Milano Bocconi Üniversitesi’nde liderlik eğitimini tamamladım. Bugün, 2014 yılında atandığım Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörlüğü görevime halen ediyorum.  

Ayrıca eş zamanlı olarak, Türk kablo sektörünün derneği KABLODER’de Teknik Komite Başkanlığı’nı yürütüyorum ve sektörümüzle yakın ilişkili olan İMSAD, ETMD gibi derneklerde aktif olarak görev alıyorum.

CableApp uygulaması hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Prysmian Group’un geliştirdiği CableApp uygulaması, Türkiye’de artan ihtiyaç ve talepler doğrultusunda, Türkiye’de kullanıma uygun olacak şekilde, Türkçe’ye uyarlandı.  Gerek web üzerinden gerekse akıllı telefonlarda çalışan mobil uygulamamız aracılığıyla, kablo kesit hesaplarının çok daha kolay ve kısa sürede yapılabilmesine olanak sağlıyoruz.

TS HD 60364-5-52 “Binalarda elektrik tesisatı- Bölüm 5-52: Elektrik donanımının seçilmesi ve montajı- Çekilen hat sistemleri (iletkenler)” standardının uygulanmasını sahada da kolaylaştırmak amacıyla, Türk Prysmian Kablo olarak “CableApp”i kullanıcılarıyla buluşturduk. Bu uygulama ile hem sektörde bilinçli kullanıcı sayısını da artırmayı hem de kullanıcıların projelendirme ve uygulama zamanlarından tasarruf sağlamasını hedefliyoruz.

CableApp uygulamasının emsalleri bulunmakta mıdır? Emsalleri var ise emsallerinden farkı nedir?

Evet CableApp’in dünya genelinde emsalleri var. Ancak CableApp’i farklı kılan ve diğerlerinden bir adım öne çıkaran bazı özellikleri var.

Hem çevrimiçi olarak hem de mobil işletim sistemlerine uygun olarak çalışan CableApp mobil uygulaması sayesinde, endüstri profesyonelleri kendi gereksinimlerine uygun kabloyu kolayca seçebiliyor. Bu uygulama ile kablo kesiti hesaplamalarını kolay ve hızlı bir şekilde yapabiliyor, kablo seçimine ve CO2 emisyon kazancına göre ne kadar enerji tasarrufu yapabileceklerini görerek sürdürülebilirliğe de katkıda bulunuyorlar.

Biraz daha açarsak, uygulamamızın özellikle dile getirmek istediğim birkaç özelliği var. Her şeyden önce kullanımı çok kolay, görsel destekli bir ara yüzü var. Bir de, CableApp ile ürünün tüm teknik bilgilerine erişmek mümkün. Bildiğimiz kadarıyla bu özellik, hiçbir emsalinde yok. Birçok uygulama genelde tek bir özelliğe göre hesaplama yaparken, CableApp ile aynı anda, akım taşıma kapasitesi, gerilim düşümü ve kısa devre akımına göre yapılabiliyor. Ayrıca, hesap sonuçlarını da hem enerji tasarrufu hem de CO2 emisyon tasarrufu için alternatif seçeneklerle görebiliyorsunuz. Ve sonuçları da kaydedip PDF olarak istediğiniz kişi ile paylaşabiliyorsunuz.

CableApp uygulaması kullanıcılara ne gibi kolaylıklar sağlıyor, avantajları neler?

CableApp, öncelikle en uygun kablo tipi ile elektrik tesisatınızı yapılandırmanıza yardımcı oluyor. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip bu uygulamada, “Montaj Tipine Göre” ya da “Özelliklerine Göre” kablo seçimini yapıp, uygun bir kesit için basit ve detaylı olarak hesaplama yapmak mümkün.  Uygulama sadece istenen parametreleri sunarak, işlem karmaşasına son veriyor ve işleminizi kolayca yapmanızı sağlıyor. Sonuç kısmında, en uygun ve alternatifli kablo kesitlerini, üst kesitlerin seçilmesi durumunda ne kadar enerji tasarrufu yapacağınızı, CO2 emisyon kazancınızı ve hatta gerilim düşümüne uygun kesit değerini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, yapmış olduğunuz kablo kesiti hesaplaması sonuçlarını dilerseniz web sayfamız aracılığı ile edinebilir ya da mobil cihazınıza kaydedebilir ve istediğiniz kişi/kişiler ile paylaşabilirsiniz. Tüm bu avantajlarıyla CableApp uygulaması, sahadaki montaj elemanından ofisteki mühendislere kadar tüm kullanıcılara proje ve tesisat yöntemine uygun olarak en iyi kablolama çözümünü seçmede yardımcı oluyor.

Uygulama nasıl temin edilebilir?

CableApp uygulamamıza https://www.cableapp.com ya da www.prysmiangroup.com.tr adreslerinden ulaşmak mümkün. Ayrıca, mobil cihazlarınız üzerinden AppleStore ya da GooglePlay üzerinden ücretsiz olarak indirebilir ve kullanabilirsiniz.

CableApp uygulamasının geliştirme sürecinden bahseder misiniz?

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe faaliyet gösteren Prysmian Group, 2018 yılının ilk yarısında, General Cable firması ile gerçekleşen birleşme sonrasında, sektördeki liderliğini pekiştirmiş durumda. Halihazırda tüm dünyadaki kablo sektörünün önemli bir kısmına hitap eden firma, sektördeki ilk firma oluşu, liderliği ve gerçekleştirdiği özel çalışmalarla, farkını her daim ortaya koyuyor. Bu fark, sektörü geliştirme sorumluluğunu da beraberinde getiriyor.

Biz bir kablo üretim şirketinden çok daha fazlasıyız. Bu nedenle dijital uygulamalarımız, çevrimiçi eğitim programlarımız ve kablo sektöründe ilkleri içeren eğitim girişimlerimizle de sektörde ürün kalitesinin ve güvenliğinin gelişmesine katkıda bulunuyoruz. Bu misyonla Prysmian Group tarafından geliştirilerek birkaç yıldır yayında olan ve ilk olarak İspanya ve Hollanda’da kullanıma sunulan CableApp’in 18. sürümü geçtiğimiz aylarda kullanıcılarıyla buluştu. Sektörün ihtiyaçlarına ve yeni çıkan yönetmeliklere göre sürekli güncellenen ve içeriği yenilenen uygulama, 1 Kasım 2019 itibariyle Türkçe olarak Türkiye’de de kullanıcılarıyla buluştu.

Programı geliştirme kararı almanızdaki etken unsurlar nelerdir?

CableApp uygulaması; sahadaki uygulamalara yönelik kullanılan TS HD 60364-5-52 standardının uygulanmasına yönelik kolaylık sağlamak, projelendirme ve uygulama zamanlarından tasarruf sağlamak ve sektörde bilinçli kullanıcı sayısını artırmak amacı ile geliştirildi. Teknolojiyle paralel olarak hızla gelişen sektörümüzde artan ihtiyaçları ve talepleri göz önüne aldığımızda, mobil uygulamamız hem doğru kablo seçiminde kolaylık hem de zamandan tasarruf sağlayacak.

Sektördeki tek uygulamanız CableApp mi yoksa daha farklı uygulamalarınız bulunuyor mu?

Türk Prysmian Kablo olarak, Türk kablo sektöründe kablo algısını değiştirerek kaliteli kablo kullanımı bilincini aşılamak için projeler gerçekleştiriyoruz. 2012 yılında sunduğumuz ve sektörün en kapsamlı ve gelişmiş bilgilendirme ve bilinçlendirme girişimi olarak tanımladığımız “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” girişimi ile firmamızın bakış açısını gözler önüne serdik. Bu girişimi başlatırken sektördeki güvenlik bilincini artırmayı ve “Her Kablo Aynıdır” algısını yıkmayı bir görev olarak kabul ettik.

Bu çalışmalarımız ile paralel olarak 1 Temmuz 2017’de kablo üreticileri için kanunen zorunlu hale gelen; sadece kabloların değil tüm yapı malzemelerinin de yangına karşı güvenilir hale getirilmesini amaçlayan CPR (Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) üzerine çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda, Mudanya’da bulunan Ar-Ge merkezimizde üretilen AFUMEX™ kablolar ile yangına karşı güvenli çözümler sunuyoruz.

Bu çalışmalarımızın yanı sıra, 2015 yılında Online Kablo Eğitimini sektörümüze sunduk. 2000 kişiye ulaşan ve hatta bugün itibariyle geçen katılımcı sayımız günden güne artıyor. Türk Prysmian Kablo olarak, sektörde bir ilk olan ve ücretsiz olarak sunduğumuz eğitim ile daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz. Online Kablo Eğitimi, kablolar hakkında temel bilgiler, kabloların uygulama alanları, malzeme teknolojileri, genel kablo yapısı, yangın performans testleri, kablo ve makara kullanımı, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) ve fiber optik kablolar olmak üzere 8 modülden ve bir sınavdan oluşuyor. Sınavda başarılı olan katılımcılar, eğitim sonrasında katılım belgesi almaya hak kazanıyor. Dileyen herkes, dilediği zaman www.prysmiangroup.com.tr  adresinden ücretsiz olarak katılabiliyor.

Etiketler: » » » » » » » »
16543 Kez Görüntülendi.