logo

SARCAM ile Dünya Kalite Standartlarında Üretim

“SARCAM, sektörün geleceğine yönelik olarak sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir anlayışla çalışmalarını sürdürmektedir. Bakır ve alüminyum Bara üretimi yapmaktayız. Üretimle ilgili AR-GE çalışmalarına çok önem vermekteyiz. Bünyemizde bunu sağlayacak alt yapıyı sağlamış durumdayız. Fabrikamızı her türlü teknolojik gelişmelere uygun olarak entegre ettik.” Şeklinde açıklamalarda bulunan SARCAM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Yusuf CANPOLAT ile yaptığımız söyleşide firma ve ürünleri hakkında görüşlerine yer verdik.

SARCAM Hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Türkiye’de İzoleli İletken Tel sektörüne 1977 yılından bu yana hizmet veren SARCAM firması, üretim, montaj ve pazarlama konularında faaliyet gösteren şirketler grubumuz ile Dilovası-Kocaeli’de, toplam 17.000 m² kapalı alanda hizmet vermektedir. 

46 yıldır sektörde güvenin adresi olan SARCAM, köklü geçmişinin yanı sıra hızla ilerleyen ve değişen dünyamızda başta yönetim, üretim ve pazarlama olmak üzere birçok alanda kendisini ve faaliyetlerini geliştirerek, liderlik hedefine emin adımlarla ilerlemektedir. Üretimde Dünya kalite standartlarını uygulayan SARCAM, ISO 9001:2008, ROHS ve ELV belgelerine sahip olup, üretim aşamasında kullandığı her türlü malzeme için kalite kontrol ünitesinin devrede olduğu bir sistem kullanmaktadır. 


SARCAM, son teknoloji ile oluşturduğu üretim hattı ile, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda çözümler sunabilmektedir. Hammadde, parça ve mamuller için ayrı ve düzenli olarak kurulan çağdaş depolama sisteminin bulunduğu SARCAM’da, ürünler periyodik kontrollerden geçmekte, son aşamada ise tüm mallarda %100 tam kontrol yöntemi uygulanmaktadır. Yeni fabrikamıza taşınmamızla birlikte birçok yenilik yaptık.  Yeni fabrikamızda eritme tesisi kurduk. Bakırı, Katod ‘dan eritiyoruz. Müşteri isteklerine göre proje bazlı çalışmalar yapıyoruz. Stoklu bir üretim anlayışına sahip değiliz.

Ürün Gruplarınız Nelerdir?

Türkiye’de ilk defa; KAĞIT İZOLELİ, İKİZ, ÜÇÜZ, DÖRDÜZ TEL Üretimine Sarcamla Başlanmıştır. Alüminyum ve Bakır telleri olarak 2 ana ürün grubumuz var.

SARCAM, Aluminyum ürün grubunda; Mika kaplı tel,Kağıt izoleli tel,Cam elyaf kaplı tel, Kapton® kaplı tel,Pamuk kaplı tel,Polyester kaplı tel,Nomex® kaplı tel,Yassı tel üretirken, Bakır Tel Grubunda ise Mika kaplı tel,Kağıt izoleli tel,Cam elyaf kaplı tel, Kapton® kaplı tel,Pamuk kaplı tel, Daglas, Emaye ve cam elyaf kaplı tel,Yassıtel,Polyester kaplı tel, Nomex® kaplı tel,Teller üretmektedir. Bunun dışında yılsonuna doğru Lama üretimine geçmiş olacağız.

Ağırlıklı olarak satışını gerçekleştirdiğiniz ürünler hangisidir?

Ağırlıklı olarak Bakır ve Alüminyum Bara,  Kâğıt İzoleli Teller, Cam Elyaf ve Mica Kaplı Telleri sıralayabilirim.

Bir Ürün Sizce Nasıl Olmalıdır?

Bize gelen işler bir projeye bağlı olduğundan, işi yapacak firma elektriksel değerlerini, delinme gerilimini ve kullanılması gereken malzemeyi ve niteliklerini bize verir. Bizde işin bu özelliklerine göre bunu en kaliteli şekilde ve testleri yapılarak teslim edilmek üzere işletmede üretime alırız. Firmamızda ürünlerimizin testlerimizi kendimiz yaparız. Firmamızda, bütün ürünlerin testlerini yapmadan hiçbir ürünün teslimatı yapmayız.

Arge Çalışmanız Varmı?

Çağımızın gerektirdiği tüm inovasyon çalışmalarının altyapısını hazırlayan ve konusunda uzman personelin görev aldığı SARCAM’da, sektörün geleceğine yönelik olarak sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir anlayışla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bakır ve alüminyum Bara üretimine başladık. Bu safhada AR-GE çalışmalarına çok önem verdik. Bünyemizde bunu sağlayacak alt yapıyı sağlamış durumdayız. Fabrikamızı her türlü teknolojik gelişmelere uygun olarak entegre ettik.

Rekabet olarak Firmanızı en çok zorlayan nedir?

Firmaların ortak sıkıntısı sadece fiyatın konuşulduğu ortamlardır. Aylık 300 -400 ton kapasite ile çalışıyoruz. Merdiven altı iş yapan firmalar bizi etkilemektedir. Hammaddemiz bakır olduğu için ortalama fiyatlar bellidir. İşçilik bizim işte doğrudan etken olarak fiyat aralığı ortaya çıkarmaktadır. Her talep edene mal veremiyorsunuz. Bakırın getirdiği risk müşteri seçmemize yol açıyor. Geri dönüşümler bizim için en zor durum olup bizim için bir maliyettir. Boş makara için bile bir maliyet çıkıyor.

Hedef Pazar Olarak Hangi ülke’ye ürün Gönderiyorsunuz?

Ürünlerimizi en fazla Avrupa Ülkelerine vermekteyiz. Almanya – Fransa – Belçika – Çek Cumhuriyeti – Romanya – Bulgaristan – Yunanistan ve Macaristan gibi ülkeler ilk aklıma gelen diyebilirim. Bunun yanısıra Ortadoğu ülkelerine ve Komşu ülkelere de ihracat yapmaktayız. Şu anda kullandığımız makinelerimizden ülkemizde 3-4 firma da var. Ülkemizde ürün talep eden firmaların birçoğu Avrupa’ya ürün satan proje firmalarıdır. Her yere ulaşmanızda mümkün olmuyor. Bunun içinde ekstra yatırım yapmanız gerekiyor. Yurtdışına bireysel ve proje olarak ta ürün satışları yapabiliyoruz. Şu anda ihracatımızın 15 ülkeyi geçtiğini söyleyebilirim. Kaliteli ürün ve uygun fiyat politikasıyla iç piyasada sahip olduğu başarısını ve vizyonunu ihracata da taşıyan SARCAM, ürünlerini Avrupa ülkeleri de kullanmaktadır

Türkiye dışında 8 -10 çok büyük firma ile çalışıyoruz. 5 – 10 ton gibi rakamları çok fazla görmüyoruz. Bu oranları ihracat yaptık demiyoruz. Bu rakamları bizimde bu pazarda ihracatımız var gibi baktığınızda kar marjının hiç olmadığını görürsünüz. Bir pazarda en az 50 ton 60 tonu yakaladığınızda işte bu sizin pazarınızıdır. Bu da sizin kapasitenizle alakalı bir durumdur. Bir firma 10-20 ton yapar onun da ona göre elemanı vardır. Bizim SARCAM olarak aylık kapasitemiz 400-450 ton bakır işleme 150 ton alüminyum kapasitemiz var. Bu ikisini üst üste koyduğunuzda 500-600 ton işleme kapasitesine sahip durumdayız. Bu orana bakıldığında pazarın en büyük firması SARCAM diyebilirsiniz.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Bundan sonraki hedefimiz daha teknolojik yatırımları devam ettirmektir. Kurumsallaşmayı tamamlayarak daha etkin bir yönetim şekline getirmektir. SARCAM olarak bizi biz yapan Kaliteli ürün, Sözünde duran ve Dürüst davranan bir yaklaşımı firma anlayışı haline getirdik. Bugün 1 milyon ton işleme yaparım dersiniz ama yukarıdaki saydıklarıma ulaşamazsınız. Bu anlayışla bu günlere geldik. Bundan taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz…

SARCAM olarak bize bu güzel söyleşiyi sağladıkları için okuyucularımız adına çok teşekkür ederiz.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
938 Kez Görüntülendi.