SİGMA ELEKTRİK, PANDEMİYİ FIRSATA ÇEVİREREK İHRACATTA GÜCÜNE GÜÇ KATTI

0
1271

‘’Covid 19 sürecinde tüm dünya kısıtlamalara gitmişti. Biz bunu fırsata çevirerek sahaya indik. Pandeminin başından itibaren ilk 10 ay gibi kısa süre ve zor bir dönemde 77 yurt dışı seyahati gerçekleştirdik. Şuan itibariyle kısıtlamaların kalkmasıyla seyehat ettiğim ülke sayısı 100’ü geçti. Bu dönemde 35 ülkede daha, yeni bayilik anlaşmaları yaparak toplam ihracat yaptığımız ülke sayısını 87’ye çıkardık. Şu an ihracat ciromuzun %88’ ini yeni bayiler oluşturuyor. 2020 yılını hem bir önceki yıla göre daha yukarıda hem de pandemiye rağmen büyüme odaklı belirlediğimiz bütçemizin üzerinde kapattık. 2021 yılı da şu anki rakamlara baktığımızda daha iyi olacak.’’ şeklinde açıklamalarda bulunan Sigma Elektrik İhracat Direktörü Genco UYSAL pandemi döneminde yaşadıklarını ve çalışmalarını dergimize değerlendirdi.

Sigma Elektrik İhracat Direktörü Genco Uysal “SİGMA ELEKTRİK, PANDEMİYİ FIRSATA ÇEVİREREK İHRACATTA GÜCÜNE GÜÇ KATTI”

Firmanız hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

SİGMA ELEKTRİK yerli üretimi ile hem Türkiye’ye hem de Dünya pazarlarına hizmet vermektedir. Uzman kadrosunun vermiş olduğu güç ve çözüm ortaklarıyla; Avrupa, Amerika, Orta Doğu, Afrika ve Asya kıtalarındaki, 87 ülkede bulunan distribütörleri ile beraber alçak gerilim şalt ürünleri sektöründe; devre kesicileri, otomatik sigortalar, akım transformatörleri, güç kontaktörleri, kaçak akım koruma şalterleri, sigortalı yük ayırıcıları ve NH sigortalar başta olmak üzere çeşitli alçak gerilim koruma, kontrol ve ölçü cihazlarıyla hizmet vermektedir.

  • Sık seyahat eden ve kişisel dostluklara önem veren birisi olarak Covid 19 kısıtlamalarının başladığı bu süreci nasıl değerlendirdiniz? Partnerlerinizle olan diyaloğu nasıl sürdürdünüz?

2020 Mart sonunda Vietnam seyahatinden geldikten sonra uçuşlar yasaklandı. Ülkelerin hemen hemen hepsi kapandı, hepimizin bildiği gibi ciddi bir belirsizlik ve kaos yaşadık. Pazarlar kapandı, sokağa çıkma yasakları derken biz yine de sahada bulunmaya gayret ettik.

Bu dönemde özellikle Ortadoğu ve Balkanlar bölgesinden Türkiye’ye daha önce gelmiş ancak uçuşların kapanmasıyla ülkesine dönemeyen birçok ülkeden misafirlerimiz ve dostlarımız vardı. Burada konaklama, sağlık, yemek, iletişim ve alışveriş gibi ihtiyaçları için yardımcı olduk. Bunların içinde hem bizim partnerlerimiz hem de henüz ticaretimiz olmayan fakat bir vesile ile tanıştığımız kişiler de vardı. Yine birgün böyle bir koşuşturma içerisindeyken  bir arkadaşımız, Mısırlı bir iş insanının ülkesine dönemediğini söyleyerek yardımcı olmamızı istedi. Bu yardımlaşma dönemi dostluğumuzu pekiştirdi sonrasında da ticari işbirliğine kapı araladı.  Mısır’da önemli bir bayimiz oldu ve iyi de satış yaptığımız bayilerimiz arasına girdi.  

Aynı dönemde Avrupa ülkeleri tamamen kapalıydı. Avrupa’daki müşterimizle internet üzerinden yoğun zoom görüşmeleri ile iletişimde olduk. İngiltere bizim için çok önemli, o bölgede lokomotifimiz diyebilirim. Avrupa’da iyi bir pazarımız olan İspanya’ya ilave Portekiz ve Balkan ülkelerinin tamamına yakınına satışımız var. Makedonya’daki yeni bayimiz de bu pandemi sürecinde ülkemizde ilgilendiğimiz  misafirlerimizden biriydi.

Şöyle bir baktığımızda Covid döneminde 20’ ye yakın yeni bayimiz olmuş. İnsani ilişkilerin aynı zamanda ticari iş birliklerine öncülük ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Afrika, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ve Güney Amerika’ya gerek saat farkı gerekse internetin zayıflığı nedeniyle iletişim çok kolay olmuyor. Açıkcası bu coğrafyalarda  bu süreçte zorlandık. Ancak yılların verdiği tecrübe ile şu söyleyebilirim ki yüz yüze görüşmenin yerini tutacak bir iletişim şekli yok.  Özellikle ihracatta hem mevcut işbirliklerinin ilerlemesi hem de yeni işbirliklerinin yüz yüze temastan geçtiğine inanıyoruz. Yani bizim işimizin olmazsa olmazı seyahattir. Ancak bu dönemde bunun ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz.

2020 Temmuz ayından itibaren dönem dönem ülkeler kısa sürelerle uçuşlara izin verdi. Ekibimiz gün ve gün hangi ülkelere uçuşun açıldığını takip etti. Uçuş açılan ülkelere hemen program yaptık ve baktığımızda 01 Haziran 2021’e kadar olan 10 aylık süreçte 77 yurt dışı seyahati gerçekleştirmişiz.

Bunun dışında Ortadoğu’da açık yegane merkez olan Dubai’yi açılmayan Suudi Arabistan, Katar, Umman, Kuveyt, Yemen, Malezya  ve Bahreyn gibi müşterilerimiz için bir buluşma merkezi gibi kullanarak görüşmelerimizi yaptık.

Afrika bölgesindeki partnerlerinizle bu dönemde nasıl bir iletişim kurdunuz?

Biraz önce de belirttiğim gibi bu bölge iletişim açısından çok zayıf. Mevcut partnerlerimizle telefonla iletişimi hiç koparmadık. Yönetim Kurulumuzu desteği ile bu bölgelere Maske ve dezenkfektan gibi ihtiyaç malzemelerini ulaştırdık. Uçuşlar açılır açılmaz aktarmalı da olsa seyahat organize ettik. Yine bu döenmde  Eritre ve Cibuti’ye yaptığımız saha ziyaretleri sayesinde çok güçlü partnerlerimiz oldu.

Çin’in alternatifini oluşturmak adına ülkeler tedarikçi arayışına girdi. Sigma olarak bu süreci nasıl yönettiniz?

Son dönemde  özellikle Afrika ülkelerinde de ülkemize karşı pozitif bir yaklaşım olduğunu görüyoruz. Bunu da değerlendirmek adına birçok ülkeye seyahat organize ederek firmamızı ve ürünlerimizi tanıttık. Tabi böyle bir dönemde hiçbir yabancının seyahat etmediği bir ortamda sizi karşınızda görünce önce biraz şaşırıyorlar ama sonrasında firmamızı, ürün numunelerimizi ve birçok ülkedeki referanslarımızı da görünce işbirliği için büyük bir adım atmış oluyoruz. Bundan sonrası tamamen takip ve iletişim ki biz ektiğimiz bu tohumların pandemi sonrası meyvelerini daha da fazla vereceğine inanıyoruz.  

İlk kez gittiğiniz bir firmada ne anlatıyorsunuz?

İlk önce Türkiye’yi anlatıyorum. Türkiye’deki malzemenin kalitesini, hizmetimizi, kurumsallığımızı ürünlerin kalite sürecini, Çin’den farkımızı, hangi ülkelerde güçlü olduğumuzu ve pazar payımızı yine Türkiye’deki pazar oranlarımızı, Covid döneminde bile fabrikamızı kapatmadığımızı, daha büyük bir fabrikaya geçeceğimizi ve işlerimizin oldukça iyi olduğunu anlatıyoruz. Alçak Gerilim Koruma Ürünleri alanında sektördeki teknolojik gelişmelere hızla uyum sağlayan, yerli ve yabancı iş ortaklarının tercih ettiği bir firma olduğumuzu dile getiriyorum.

Gittiğin ülkelerde Covid 19 sürecinin getirdiği ve senin gördüğün ilk izlenim nedir?

Dünya komple kapanmış vaziyetteydi. Herkesi kötü ve karamsar bir durumda gördüm. Örneğin Gürcistan’da 13 aydır toplu taşımayı bırakın taksiler dahi çalışmıyordu. İş yerleri dahil tam kapanma yapmışlar. Bileti alıp gitmek en kolayı asıl zorlayıcı süreç bundan sonra başlıyor.  Gittiğiniz ülkenin havaalanında 4 saat test için bekletiyorlar. Uçaktan inen herkesi bir odaya alıp test ediyorlar.  Afrika şartlarında 4 saat bir odada herkesle beraber sonuç bekliyorsun. Her ülkede bunu yaşadım, en zorlandığım süreç burası işte. Düşünün haftada 5 gün uçuşu olan ülkeler uçuşlarını 2 güne çekmişler gitsen dönemiyorsun. Çok zorlu bir ortam.

Türkiye kadar maskeye dikkat eden bir ülkeye daha rastlamadım. ABD’de dahi yok. Afrika’da zaten maske yok. ABD’de aynı gün 3 defa test oldum. İlk iki testimi bulamadılar, kaybetmişler.

Kompakt Şalter Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? #sigmaanlatiyor

İhracat politikanızdan bahseder misiniz?  İhracatı destekleyici özel çalışmalarınız var mı?

Çalıştığımız ülkelerde ciromuzu arttırmayı ve olmadığımız ülkelere de Sigma’yı tanıtmayı amaçladık.  Sigma,  uluslararası standartlarda ürünler sunarak global markalara alternatif olmaktadır. Sigma ürünleri bilinen bütün uluslararası kalite standartları ve sertifikalarına sahiptir. Müşterilerimiz, kalite ve sertifikalarımıza ikna olduktan sonra uygun fiyat beklentisine giriyorlar. Numune ürünlerimizle, kalitemizi ve referanslarımızı ortaya koyarak ön yargıları yıkıp ticari ilişkilerimizi başlatıyoruz.

Türkiye’nin, özellikle Afrika ve Balkan ülkelerindeki imajı çok iyi, Türk ürünlerine karşı bir ilgi var. Aynı şeyi Uzakdoğu ülkeleri için söyleyemem. Mesafeden dolayı bizi tanımıyorlar diye düşünüyorum. Hindistan’ın ciddi hâkimiyetinin olduğu Uzakdoğu’daki Sri Lanka pazarındaki yeni bayimiz bu bölgede bizim için önemli bir adım oldu.

Liderlik ve organizasyon yeteneği tüm yöneticilerde olması gereken bir özelliktir. Tecrübe ve öngörülerinizi isabetli ve tutarlı yorumlamanız gerekir. İşimiz satış odaklı olduğundan ülkelerarası zaman farklarını da düşünerek 7/24 iletişim ve diyalog kanallarınızın açık olması gerekir. 

Müşteriler, kalitenin sürdürülebilir olmasını önemsiyor, kalite anlamında bizim ciddi yatırımlarımız var. Ayrıca kısa termin ve taleplerine hızlıca cevap alabildikleri bir hizmet beklentisindeler. Sigma ailesi olarak tüm birimlerimizle bu beklentileri karşılamak için çalışıyoruz.

Bu dönemdeki çalışmalarınızda pazar anlamında hangi ülke ve ülkeler ön plana çıkmıştır?

Covidin etkisiyle malumunuz savaşta olmasına rağmen Yemen ön plana çıktı. Yemen’de çok başarılı bir partnerimiz oldu. Bu partnerimiz pazarın bilinen güçlü bir tedarikçisidir. Tedarikçiliğini yaptığı başka bir global markayı bırakarak Sigma’yı tercih etti.

Kısıtlama sonrasında ülke bazında 2021 hedefinde olan ülke neresidir?

Güney Afrika ülkesi bizim için önemli bir pazar olmalı. Güney Afrika potansiyeli yüksek bir ülke ama pazara İngiliz markaları hâkim. Burada iyi bir bayimiz var ancak tek bayi ile yetinmeyeceğiz, ülkenin ticari kültürü de buna imkân veriyor. Aynı pazar için farklı birkaç bayi ile çalışılabiliyor. Yine çok önem verdiğim ve gelecek için güzel planlar yaptığım Libya ve Cezayir var.

Cezayir’de çok iyi iş yapılır ancak yerleşik bir şirketinizin olması gerektiğini düşünüyorum. %51’i Cezayirli bir ortak bulmak şartıyla şirket olarak  %30 ek gümrük vergisinden ve birtakım zorluklardan kurtulmuş oluyorsunuz.

Sigma Elektrik İhracat Direktörü Genco Uysal “SİGMA ELEKTRİK, PANDEMİYİ FIRSATA ÇEVİREREK İHRACATTA GÜCÜNE GÜÇ KATTI”

2020 Yılını Değerlendirdiğinizde Hedeflerinizi Yakaladınız mı?

Alçak gerilim koruma cihazları pazarında teknolojik yatırımlarla sürekli desteklenen güvenli ve kaliteli ürün yapısını geliştirerek, yenilikçi ve koşulsuz müşteri memnuniyetini önemseyen ve dünya pazarında uluslararası standartlara uyan ürünleri ile tercih edilen bir markayız. Göreve geldiğimde Sigma’nın 52 ülkeye ihracatı vardı. İki yıl gibi kısa bir sürede 35 yeni ülke daha ekleyerek bu sayıyı 87’ye çıkardık. Şu an ihracat ciromuzun %88’ ini yeni bayiler oluşturuyor. Covid süreci bizim ticaretimizin artmasında etkili oldu diyebilirim. Daha fazlasını da yapabilirdik ancak hammadde tedariğindeki termin sürecinin getirdiği aksaklıklar oldu. 2020 yılını hem bir önceki yıla göre daha yukarıda hem de pandemiye rağmen büyüme odaklı belirlediğimiz bütçemizin üzerinde kapattık. 2021 yılı da şu anki rakamlara baktığımızda daha iyi olacak. Hatta şimdiden hedeflerimizi yakaladığımızı söyleyebilirim.

Bu arada ziyaret ettiğimiz ülkeler

Makedonya-Sırbistan–Lübnan-Ukrayna–Kosova-Macaristan-Polonya-Arnavutluk-Mısır-Fildişi-Mali-Liberya-Gambia-Kazakistan-Kırgizistan-Bulgaristan-Fas-İran-Senegal-Moritanya-Brezilya-Cibuti-Eritre-Mozambik-G.Afrika-Gana-Togo-Benin-Gine-Pakistan-Amerika-Peru-Uganda–Kenya-Afganistan- Cezayir -Dominik Cumhuriyeti-Ürdün-Etiyopya-Gürcistan-Gabon- Irak-, Slovenya, Romanya, Surinam, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Özbekistan, Kolombiya, Bosna Hersek, Tacikistan