logo

“SİGMA ELEKTRİK, TÜRKİYE’NİN ÜRETİM GÜCÜNÜ GÖSTERDİ”

“SİGMA ELEKTRİK, TÜRKİYE’NİN ÜRETİM GÜCÜNÜ GÖSTERDİ”

Sigma Elektrik, 2019 yılının başında yapılandırdığı İhracat birimindeki yeni ekibiyle yurtdışı pazar payını daha da arttırdı. Böylece hedeflerinin üzerinde gerçekleştirmiş olduğu ürün satışıyla büyük bir başarı elde etti.

Sigma Elektrik İhracat Direktörlüğü görevine getirilen Genco UYSAL, Sigma Elektrik’teki bir yıllık süreci dergimize değerlendirdi.

genco uysal
genco uysal

2019 yılında dâhil olduğunuz Sigma elektrik bünyesinde 11 aylık bir süreç yaşadınız. Bu zaman zarfında Genco UYSAL olarak Sigma Elektrik firmasına ve ekibine -özellikle ihracat odaklı değerlendirdiğimizde- katkınız ne olmuştur?

Biliyorsunuz performansı ölçmenin en doğru yolu rakamlardır. Göreve başladığımız ilk gün Sigma’nın 52 farklı ülkeye satışı vardı. Bugün geldiğimiz noktada bu sayıyı 87 ülkeye çıkarmayı başardık. Artık 35 yeni ülkede daha Sigma markası biliniyor ve kullanılıyor demek. Tabi bu yeni ülkelerle birlikte geçen yılki ciromuza ve hedefimize Haziran ayında ulaşma başarısını gösterdik. Yeni bayilerin ciroya katkılarını önümüzdeki yıldan itibaren daha fazla hissedeceğiz.  Önümüzdeki yılda da büyüme odaklı bir bütçe planladık. Verimli ve başarılı bir dönem yaşadığımızı düşünüyorum.

genco uysal
genco uysal

2019 yılı için stratejiniz neydi ve bunun uygulanabilirlik oranı ne olmuştur?

Çalıştığımız ülkelerde ciromuzu arttırmayı ve olmadığımız ülkelerde de Sigma’yı tanıtmayı amaçladık. Mevcut ülkelerde cirolarımızı arttırarak ve 35 yeni ülkeyle daha çalışarak beklentilerimizin üzerinde bir satış başarısı ile bu amacımızı gerçekleştirdik.

Başarıda ön plana çıkan unsur sizce ne olmuştur? Şahıs mı, marka mı, ürün mü?

 Tabi ki markamız, sahip olduğu kalitesi ve belgeleriyle uluslararası standartlarda sunduğumuz ürünler çok önemli. Ayrıca bununla birlikte iyi kurgulanmış bir organizasyon ve ekibimizin çalışmaları, yaptığımız müşteri ziyaretleri, eğitim ve seminerler, katılımcı/ziyaretçi olarak bulunduğumuz fuarlar ve etkinliklerde kurduğumuz bağlantılar, gelen talepleri doğru anlayarak kısa sürede onlara cevap vererek sağlanan müşteri memnuniyeti sonrasında ulaştığımız birçok noktada satış anlamında başarıyı yakaladık.

genco uysal
genco uysal

35 ülkede karşılaştığınız zorluklar nelerdi ve bu zorlukları nasıl aştınız?

Dünyadaki global markaların hakimiyetini hepimiz biliyoruz. Öncelikle markamızı anlatmalıyız. Sigma ürünlerinin de bilinen bütün markalarda var olan uluslararası kalite standartlarına ve sertifikalarına sahip olduğunu anlatma süreci bizi zorluyor. Kalite ve sertifikalarımıza ikna olduktan sonra fiyat anlamında ciddi beklenti içerisine giriliyor. Çinli markaların hâkim olduğu pazarlarda çok düşük fiyat talepleriyle karşılaşıyoruz. Burada da kalitemiz ve referanslarımız konusunda müşterilerimizi bilgilendirdikten sonra numunelerimizle ön yargıları yıkıp ticari ilişkilerimizi başlatıyoruz.

Yeni 35 ülke içerisinde bayilik anlamında ön plana çıkan hangi ülke oldu?

Tabi tüm bu yeni ülkelerin bir başlangıç süreci ve hikâyesi olmakla birlikte Sri Lanka’yı başta sayabiliriz. Hindistan’ın ciddi hâkimiyetinin olduğu bir pazara Sigma olarak girmiş olmak ve bayimizin Türk firmaları ile hiçbir çalışması olmamasına rağmen bizlere güvenip çalışmayı kabul etmesi bizim için önemliydi. 

Reel olarak değerlendirdiğimizde Türkiye’nin imajını nasıl görüyorsunuz?

Hepimizin takip ettiği gibi Türkiye son dönemlerde yükselen bir yıldız. Özellikle Afrika ve Balkan ülkelerindeki imajımız çok iyi durumda, Türk ürünlerine karşı olumlu bir ilgi var. Ama sanırım siyasi nedenlerden dolayı, Suudi Arabistan, Mısır, BAE gibi ülkelerde de Türk ürünlerine karşı gizli bir ambargo var. Uzakdoğu ülkeleri mesafeden dolayı bizi çok fazla tanımıyorlar, diye düşünüyorum. Genel olarak edindiğim izlenimim “pozitif” diyebilirim.

genco uysal
genco uysal

Sigma’nın yeni yerlere gitme potansiyeli her zaman vardı. Ancak buralara gidilmemiş ya da buralardan sonuç alınamamış. Sizin bu başarıda etkiniz ne oldu?

Tabi bizden önce de birçok noktaya gidilmiş, tanıtımlar yapılmış.  Fakat satıştaki en önemli unsur ısrarcı olmaktır. Biz potansiyel müşterilere ilk kez gittiğimizde “çalışamayız, düşünmüyoruz” şeklinde cevapları çok duyduk. Ancak ısrarlı takip ve çalışmalarımızla bugün birçoğu ile şu an çalışıyoruz.

Müşterimiz bir markayı satıyor, kullanıyor olabilir ancak fiyatı ile kalitesi ile hizmeti ile Sigma ile alternatif oluşturabileceğini doğru olarak anlattığınızda sizinle çalışmaması için hiçbir neden yok. Biz de tam olarak bu ısrarcılığımızı kullanıp özellikle yüz yüze görüşerek kendimizi anlatıyoruz. Daha önce çalışmadığımız bir ülkeye gideceksek öncesinde potansiyel tüm müşterileri; ticari ataşelikler, internet, diğer firmalardaki ilişkilerimiz ve mevcut portföyümüzden tarayarak bir program yapıp pazarı da iyi analiz ederek bağlantılarımızı kuruyoruz.

Sizce bir ihracat direktörü en fazla neye sahip olmalı?

Liderlik ve organizasyon yeteneği tüm yöneticilerde olması gereken bir önceliktir. İşimiz tam olarak satış olduğundan ülkeler arası zaman farklarını da düşününce 7/24 iletişim ve diyalog kanallarınız açık olmalıdır.  Tabi ki mesleki tecrübeniz, potansiyel pazar değerlendirmeleri ve öngörüleri yapabilmeniz için de ayrıca bir gerekliliktir.

Genco UYSAL

Mevcut durumda bayilerinizin, ülkelerin -Sigma’nın konumu gereği- dış ticarette önümüzdeki yıl için beklentileri ve sizin hedefleriniz nelerdir?

Genel olarak 2020 yılı için beklentilerimiz pozitif. %50 Büyüme hedefli bütçemizi oluşturduk. Ocak ayında bayilerimizle yıllık bazda hedef anlaşmalarımızı yapacağız. Bu yıl başladığımız 35 yeni ülkedeki potansiyeli de düşündüğümüzde gerçekleştirilebilir bir bütçe olduğunu düşünüyoruz.

Peki, bu konuda bayilerinizin sizden beklentileri nelerdir?

Tabi bayilerimiz her şeyden önce maliyetlerini korumak hatta biraz daha düşürmek beklentisinde olacaklardır.  Onayladıkları kalitenin sürdürebilir olmasını ki kalite anlamında ciddi yatırımlarımız var. Mümkün olduğu kadar kısa termin ve taleplerine kısa sürede cevap alabildikleri iyi bir hizmet beklentisinde olacaklardır.

Bizler Sigma ailesi olarak tüm birimlerimizle bu hizmeti sunmak ve beklentileri karşılamak için çalışmalarımızı sürdürüyor olacağız. 

Bayilerinizin sizden ürün zenginliği (mevcut ürünlere yeni ürünlerin eklenmesi) beklentileri oluyor mu? Global rekabet ve beklentilere cevap verme açısından bu konuda AR-GE faaliyetleriniz var mı?

Uygulama ve sistemlerindeki farklılıklardan ötürü birçok farklı ülkeden ürün portföyümüzde olmayan değişik ürün talepleri ile karşılaşabiliyoruz. Başarılı bir AR-GE ekibimiz var. Gelen talepleri yönetimimizin onayını da aldıktan sonra AR-GE ekibimiz çalışıyor. Her yıl ürün listemize yeni ürünler eklendiğini bizi takip edenler de biliyor. 2020 yılı içinde yeni ürünlerimizi müşterilerimizin beğenisine sunmaya devam edeceğiz.

52 ülkeden 87 ülkeye çıkardığınız ihracat pazarınıza yeni ülkeler eklemek gibi bir hedefiniz var mı?

Tabi ki bu konudaki çalışmalarımız hiç durmayacak. 2020 yılı içinde belirlediğimiz hedef ülkeler var. Ayrıca önümüzdeki yıl katılmayı planladığımız Dubai-Frankfurt-Ukrayna fuarlarının da katkısıyla yeni ülkelere satış yapmak hedefindeyiz.

Özellikle, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan gibi Türki Cumhuriyetleri Güney Amerika’da Brezilya, Arjantin, Kosta Rika, Şili, Meksika Uzakdoğu’da Nepal Malezya gibi ülkeleri listemize katacağımıza inanıyoruz.

genco uysal
genco uysal

Yeni ürünlerle ilgili çalışmalarınız ne durumdadır?

Kuvvetli bir AR-GE ekibimiz var. Her yıl ürün portföyümüze yeni ürünler eklemeye devam ediyoruz. Bu yıl %100 bünyemizde üretmeye başladığımız Dikey Tip Yük Ayırıcıları pazara sunduk. 2020 yılında da yine üretim hattını kurmaya başladığımız NH Bıçaklı Sigortaları üretmeye başlıyoruz. Re-Closer dediğimiz tekrar kapamalı Kaçak Akım Koruma Şalterimiz piyasaya çıkıyor. Ayrıca yine listemize eklenecek ölçü ve kompanzasyon grubunda ürünlerimiz olacak. 

Sigma’nın marka tanınırlığı hakkında neler söylemek istersiniz?

Son birkaç yıldır artan bir ivmeyle devam eden çalışmalarımızı sizler de yakından takip ediyorsunuz. Bu konuda çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Sosyal Medyayı çok aktif bir şekilde kullanıyoruz. Ayrıca basılı medyada da bizlere verdiğiniz bu fırsatlarla düzenli olarak yer alıyoruz. İnternet sayfamız sürekli yenileniyor. Özellikle katıldığımız fuarlarla markamızı uluslararası alanda da duyurup olumlu geri bildirimler alıyoruz.

Buradan tüm Sigma ailesine ve ekibimize, çalışmaları ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Ayrıca sizlere de bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum…

Etiketler: » » » » » » »
18462 Kez Görüntülendi.