logo

Soyak’ın Akıllı Yıldızlar Projesi İlk Yılında 31 Bin Kişiye Ulaştı

Soyak’ın ilkokul öğrencilerinde enerji tasarrufu bilincini arttırmayı hedefleyen Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin ilk yılı tamamlandı. Proje kapsamında 17 okulda toplam 23.800 öğrenciye, 490 eğitimciye ve 6.300 veliye ulaşılarak toplamda 105 bin saat bilinçlendirme yapıldı. 30 Soyak Gönüllüsü de eğitimler sırasında 700 saat gönüllülük hizmeti verdi. 

soyak (1) (Medium)Soyak’ın ilkokul öğrencilerinde, bu öğrencilerin öğretmen ve velilerinde enerji tasarrufu, enerjinin verimli kullanımı ve sürdürülebilir yaşam için önemi konularında farkındalık oluşmak amacıyla hayata geçirdiği Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin ilk yılı tamamlandı. CSR Europe tarafından   “Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çözümü Büyük Ödülü’’ ve KSS Türkiye tarafından da ‘‘Çevre Alanında Yılın En İyi Sosyal Sorumluluk Çözümü Ödülü’’nün de sahibi olan proje, ilk yılında önemli yol kat etti.

Projenin toplam hedefi kapsamında 50.000 kişiye ulaşarak 150 bin saat bilinçlendirme ve %10 seviyesinde öğrencilerin bilgisinde pozitif değişim bulunuyordu. Rakamsal değerlere de bakıldığında proje ilk yılında hedefi %40 aşmış görünüyor.

Öğrendiklerini Enerji Günleri’nde sergilediler

soyak (2) (Medium)Eğitime katılan 4. sınıf öğrencileri, eğitimlerin tamamlanmasının ardından öğrendiklerini okullarındaki diğer öğrencilerle de paylaşmak ve farkındalık oluşturmak üzere Enerji Günleri’nde buluştu. 4 gün süren Enerji Günleri’nin yapıldığı okullara ‘Enerji Dostu Okul’ sertifikası verildi, tüm öğretmenlere İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ve Soyak Holding CEO’su Dr. Emre Çamlıbel imzalı “teşekkür belgeleri” takdim edildi.

İstanbul’daki 17 okulda gerçekleştirilen Enerji Günleri etkinliklerinde, öğrenciler eğitimlerde öğrendikleri bilgiler ışığında kaleme aldıkları şiir ve kompozisyonları okudular, ayrıca eğlenceli şarkılar seslendirdiler. Enerji Günleri’ne büyük bir heyecanla hazırlanan öğrenciler, atık malzemelerden yaptıkları çeşitli objelerin yer aldığı sergiler açarak, yine atık malzemelerden yaptıkları elbiselerle de defileler gerçekleştirdiler. Ayrıca bir öğrenci atık malzemelerden yaptığı bir çantayı, Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk’e hediye etti.

Akıllı Yıldızlar Projesi için Soyak Holding çalışanlarından oluşan gönüllüler takımı da Enerji Günleri’ne katıldı. Gönüllülerin öğrencilerin yüzünü boyadıkları ve öğrencilere rüzgârgülü yapmayı öğrettikleri atölye çalışmalarında keyifli anlar yaşandı.

Çelenk: “Projenin ilk yılında öğrencilerin bilinç düzeyi arttı”

soyak (5) (Medium)Enerji Günleri’ne katılan Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk, tüm öğrencilerin birer ‘Akıllı Yıldız’ olmasını istediklerini vurgulayarak, öğrencilerden ‘enerjiyi tasarruflu kullanma ve başkalarının da sorumluluk almalarını sağlama’ sözünü aldı. Çelenk, projenin uygulandığı okullarda yapılan ölçme-değerlendirme çalışmaları sonucunda, öğrencilerde enerji tasarrufu konusunda %16 oranında bilinç artışı tespit edildiğini belirterek, “Bu rakam, ne kadar doğru yolda olduğumuzun bir kanıtı…” dedi.

Share
1164 Kez Görüntülendi.