STAR PANO: Oldukça Rekabetçi Fiyatlar Sunabiliyoruz

0
1330
Ana Dağıtım ve tali panolar, kompanzasyon panoları, çekmeceli ve sabit tip motor kontrol panoları, aydınlatma panoları, RTU ve PLC panoları, HV sistem röle panoları, DDC panoları, sürücü panoları, ATS panoları

‘’Star Pano olarak yüksek kaliteli pano çözümlerini müşterilerimiz ile buluşturduğumuz için bazı sektörlerde piyasadaki diğer üreticiler ile elbette bir miktar maliyet farklılıklarımız olabiliyor. Ancak özellikle endüstriyel tesisler, havalimanları, raylı sistemler, köprüler ve veri merkezleri projelerinde mühendislik çalışmalarımızla oldukça rekabetçi fiyatlar sunabiliyoruz.’’ Şeklinde açıklamalarda bulunan Star Pano Genel Müdür Yardımcısı Sn. Ersan Demir ile firmayı, hedeflerini ve çalışmalarını konuştuk.

Okurlarımızın sizi yakından tanıması adına kendinizden ve firmadaki konumunuzdan bahsedebilir misiniz?

Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitede MBA programını tamamlandım. Demir – Çelik sektöründe başladığım çalışma hayatımı 10 yılı aşkın süredir Alçak Gerilim Elektrik Pano imalatında çeşitli firmalarda üst düzey yönetici olarak devam ettirmekteyim. Evliyim, 1 oğlum var.

  • Star Pano denilince ne anlaşılmalıdır ?

Star Pano yüksek kaliteli üretimi ile anılan bir firmadır. Sektöründe kalitesinden asla taviz vermeyen, müşterilerinin nihai olarak neye ihtiyacı olduğunu henüz teklif aşamasındayken öngörerek mühendislik çalışmalarını yapan ender firmalardan birisidir.

  • Ürün ve ürün gruplarınız nelerdir? Ne tür projelerde yer almaktasınız.

1994 yılından beri faaliyet gösteren firmamız 2000 yılından beri sektörümüzün Dünya devi olan Siemens’in Sivacon Technology Partnerliğini alarak Siemens marka elektrik panoları üretmektedir. Bunun yanı sıra Know-how’ı tamamen firmamıza ait olan ve sadece Star Pano tesislerinde üretilen Starpan markası ile de birbirinden değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarını karışılamaya devam ediyoruz.

Çimento sektöründen Demir-Çeliğe zorlu bir çok endüstriyel tesis, havalimanı, köprü, raylı sistem, veri merkezi, elektrik santrali, maden, hastane, otel, avm, akaryakıt istasyon ve banka projelerinde yer almaktayız.

Üretimini yaptığımız elektrik pano sistemlerinin bazıları Ana Dağıtım ve tali panolar, kompanzasyon panoları, çekmeceli ve sabit tip motor kontrol panoları, aydınlatma panoları, RTU ve PLC panoları, HV sistem röle panoları, DDC panoları, sürücü panoları, ATS panolarından oluşmaktadır.

Firma olarak nasıl bir alt yapıya sahipsiniz? Ürünlerinizde öne çıkan unsurlar nelerdir?

Firmamızda üretimden kalite kontrole, tekliften tasarıma kadar tüm birimlerimizde uzun yıllardır birlikte ilerlediğimiz konusunda çok tecrübeli çalışanlarımız bulunmaktadır. Yılların kazandırdığı bu tecrübe ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını kendilerinden daha iyi analiz edebiliyor ve onları en doğru çözüme yönlendirebiliyoruz. Kalite standartlarımızdan asla taviz vermiyoruz.

  • Yönetim olarak, üretim, satış ve pazarlama alanlarında stratejik bir değişikliğe gittiniz mi?

27 yıllık tecrübemizle sunduğumuz yüksek kaliteli hizmetimizi iç piyasadaki müşterilerimizin yanı sıra yurt dışında da son kullanıcılara sunmayı hedefliyoruz. Bunun için de satış pazarlama bölümümüzü yeni takım arkadaşlarımız ile büyütüyoruz.

İhracat oranımızı arttırmak için çok güvendiğimiz Starpan markamızın sürekli devam eden arge çalışmalarına hız vermiş bulunmaktayız. Bu bölümde de ekibimizi güçlendiriyoruz.

Yazılım ve makine yatırımlarımız ile teknolojik araçlarımızı arttırmayı planlıyoruz.

  • Dijital alanda yaşanan değişim ve dönüşümün etkisini de dikkate alarak bugünün dijital dünyasına nasıl ve ne tür çözümler sunuyorsunuz?

Pandemi süreci ile birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi bizler de dijitalleşmenin önemini ve bundan sonraki yaşantımızın önemli bir parçası olacağını net bir biçimde gördük.

Star Pano olarak iş süreçlerimizi ERP yazılımımız üzerinden takip ediyoruz. Websitemizde bazı iyileştirmeler yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Pandemi sürecinde fabrika kabul testlerine gelemeyen müşterilerimize uzaktan FAT imkanı sunmaya başladık. Tüm üretim süreçlerimizi online takip edebilecekleri bir platform üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. QRCode ile panolarımızın elektrik projelerini, kullanılan ekipmanların kataloglarına, kullanım talimatlarına ve test sertifikalarına online ulaşabilecekleri çalışmamızı da tamamladık. Starpan markalı panolarımızın dizayn ve montaj talimatlarının geliştirme çalışmalarına hız verdik.

Pano sektöründe yaşanan rekabet sürecini dikkate alarak firmanızı sektörde nasıl konumlandırırsınız?

Star Pano olarak yüksek kaliteli pano çözümlerini müşterilerimiz ile buluşturduğumuz için bazı sektörlerde piyasadaki diğer üreticiler ile elbette bir miktar maliyet farklılıklarımız olabiliyor. Ancak özellikle endüstriyel tesisler, havalimanları, raylı sistemler, köprüler ve veri merkezleri projelerinde mühendislik çalışmalarımızla oldukça rekabetçi fiyatlar sunabiliyoruz.

  • Üretim ve satış alanında yerel ve global partnerlikleriniz var mı?

Yurt içinde her hangi bir bayilik ya da satış temsilciği gibi bir çalışmamız bulunmuyor ancak yurt dışında satış hacmimizi arttırmak istediğimiz hedef pazarlarda iş ortaklıkları için görüşmelerimize devam ediyoruz.

  • Firmanızın belirlediği politika ve hedeflerinize ulaşmak ve gelişmeleri takip etmek adına yapılan çalışmalar ve sahip olunan entegre sistemlerinizden de bahseder misiniz?

Firmamız bünyesinde farklı departmanlarda çalışan arkadaşlarımızdan oluşan bir araştırma ekibi kurduk. Bu ekibimiz ile birlikte sektörümüzde özellikle yurt dışında uygulanan farklı metotlar, kullanılan yazılımlar, yapılan iyi ve özel uygulamaları araştırıyoruz ve biz bu edindiğimiz bilgiler doğrultusunda daha iyi neler yapabiliriz bunun üzerinde fikirler geliştirmeye çalışıyoruz.

Tüm iş süreçlerimizde ISO 900:2015, ISO 14001:2015 ve OHSAS 18001:2007 kalite yönetim sistemleri gerekliliklerine sıkı sıkıya bağlı bir iş disiplinini tüm ekibimiz ile benimsemiş durumdayız. 

Star Pano ‘’En büyük hobimiz ‘’işimiz’’ sloganıyla sektöre ne tür ayrıcalık sunmaktadır?

Biz işimizi tutkuyla, gönülden severek yapıyoruz. Çok keyifli ve huzurlu bir çalışma ortamımız var. Bu da haliyle yaptığımız işin kalitesine doğrudan yansıyor. Müşterilerimiz de bu farkı bizimle çalışmaya başladıkları ilk andan itibaren hissetmeye başlıyorlar.

  • Pandemi Sürecinin firmanıza ne tür etkileri oldu.? Bu süreci nasıl yönettiniz?

Pandemi süreci bizlere çok şeyler öğretti. Daha öncede belirttiğim gibi dijitalleşme çalışmalarımıza bu süreçte oldukça hız verdik. Tüm süreçlerimizde çalışanlarımız ve müşterilerimizin güvenliğini sağlamak için bir çok önlem almış bulunmaktayız.

  • 2020 yılı firmanız açısından nasıl bir yıl oldu? Ve önümüzdeki dönem için 2021 yılı hedeflerinizi yurtiçi ve yurtdışı noktasında değerlendirir misiniz?

2020 yılı globalde yaşanılan tüm olumsuz süreçlere rağmen bizim için oldukça iyi bir yıl oldu. 2021 yılı içinde açıkçası beklentilerimizi arttırmamızı sağladı. Hedeflerimizi oldukça yükselttik. Özellikle yurt dışında hedef pazarlarda çok aktif bir yıl geçirmeyi bekliyoruz ki yılın ilk çeyreğindeki gerçekleşmelerimiz de bu hedeflerimizi destekler nitelikte.