logo

Teknoloji, Kalite ve Güven Prensibimiz Olmuştur

“Ben değil Biz anlayıșının hakim olduğu ve faaliyetlerimizi, teknoloji-kalite-güven kelimeleri ile sloganlaștıran Gemciler Güven Metal A.Ș, yatırımlarını artırmakta, mevcut makine parkurunu güçlendirmekte ve müșterilerine en iyi hizmeti vermenin haklı gururunu tașımaktadır. Șeklinde açıklamalarda bulunan Gemciler Metal Satıș ve Pazarlama Direktörü Sn. Coșkun İstemihan ile yapılan söyleșiyi, firma ve ürünleri hakkında vermiș olduğu bilgileri bulacaksınız.

Öncelikle Kendinizden bahsedermisiniz?

Malatya’da doğdum, Almanya Münih’te Makine-Kalıp teknikeri olarak eğitim aldım. Dünyanın en büyük metal firmalarından birinde Ar-Ge ve Kalite Departmanında görev yaptım. Türkiye’ye döndükten sonra Bakır ve Bakır Alaşımları piyasasında önemli üreticilerden olan birkaç firmada yönetici olarak görev aldım. 2014 ikinci yarısından sonra Gemciler Güven Metal bünyesine Satış ve Pazarlama Direktörü olarak başladım.

Firmanız Hakkında Bilgi verir misiniz?

gemciler (1)1948 yılında bakır levha imalatı ile faaliyetine başlayan firmamız, zaman içerisinde gelişim göstererek, 1993 yılında bakır rulo ve şerit imalatını da bünyesine alarak 1997 yılında kurumsallaşmasını başlatmış ve Gemciler Güven Metal San. ve Tic. A.Ş.’ye dönüşmüştür. Elektrolitik bakır ve iletkenlerin üretimi amacı ile kurulan şirketimiz her yıl artan yatırımlarla sürekli gelişme göstermiş, uyguladığı çağdaş ve yüksek teknolojilerle bugün sektöründe lider, Türk sanayisinin önde gelen kuruluşlarından biri konumuna gelmiştir. Bulunduğu sektörde öncü kuruluşlardan biri olan, karlılığını ve verimliliğini artırmayı hedefleyen firmamız sürekli gelişme ve yaşamda kalite prensipleri doğrultusunda politikasını amacını ve misyonunu belirlemiştir. Firmamızın misyonu (var oluş nedeni); yönetimi, personeli, bilgi birikimi, ürettiği malın kalitesi, yeni yatırımlarla genişleyen makine parkı, gittikçe büyüyen üretim miktarının kaliteden taviz vermeksizin karşılanması yanında, rekabet ortamında önemli bir yer elde etmektir.

gemciler (3)Çalışmalarında müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını ön planda tutan Gemciler Güven Metal San. Tic. A.Ş, son teknolojileri bünyesinde bulundurmaya özen göstermektedir. Faaliyetlerini teknoloji-kalite-güven kelimeleri ile sloganlaştıran Gemciler Güven Metal San. Tic. A.Ş yatırımlarını artırmakta, mevcut makine parkını güçlendirmekte ve müşterilerine en iyi hizmeti vermenin haklı gururunu taşımaktadır.

‘Ben Değil Biz’ Anlayışı Hakimdir. Koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışıyla yurtiçi ve yurtdışı müşteri portföyünü genişletmek, en uygun ürünü en ekonomik şartlarda üreterek tasarrufu arttırmak, çalışanlarına güvenli ve yüksek gelir temin etmek, çalışmalarımızda ekip ruhunu oluşturarak ortak katılımı sağlamak Gemciler Güven Metal olarak ilkelerimiz arasında yer almaktadır. Başta, kalite ve dürüstlük ile kurumumuzda ‘ben değil biz’ anlayışı hakim olmuştur.

Kalite ve kusursuz hizmetin ancak bilgi ve tecrübe ile mümkün olabileceğine inanan Gemciler Güven Metal, üretimin her aşamasında profesyonel kadrolar ve ileri teknoloji ürünü makinelerle çalışmalarını sürdürmektedir. Ar-Ge bölümümüz ayrı bir önem taşımaktadır. Bu amaçla son teknolojileri takip ederek bünyesinde uygulamaya özen gösterir. Bu sadece endüstri tarafından pazarlanan bir ihtiyaca uygun levha, şerit üretmek için gereken bir koşul değildir. Aynı zamanda, bakır alaşımı üretimde yeni rekabetleri karşılayabilmek için gereken uzun vadedeki çalışmaları da kapsamaktadır.

Yurtiçi yapılanmanız Hakkında bilgi verir misiniz? 

gemciler (2)

Kuruluşundan bu yana, Türkiye’deki sektörel gelişime öncülük eden firmamız, ürettiği mamulleri İstanbul, Ankara ve İzmir bölgelerinde, kendi bünyesine bağlı şubeleriyle, pazarlama faaliyetlerine devam etmektedir. Fabrikamızın alanı toplam 220.000m2 üzerine kurlu 45.000m2 kapalı alanda GEMCİLER kendi ürettiği katod bakır’dan; Bakır Lama, Bakır Boru, Bakır Çubuk, Bakır Levha, Bakır Şerit, Bakır Yassı Tel ve Örgülü Bakır Tel imalatını modern tesislerinde üretmekte, araştırma ve geliştirme çalışmalarının her zaman müşteri memnuniyeti için, çok etkili bir değer olduğunun bilinciyle her geçen yıl büyümeye ve ülke ekonomisine fayda sağlamaya aralıksız devam etmektedir.

Ürün gruplarınız ve özellikleri nelerdir?

Öncelikle ürünlerimizde kullanılan hammadde hakkında bilgi vermek gerekirse, bakır nedir sorusunu cevaplamak gerekir, Sembolü Cu, atom ağırlığı 63,57, özgül ağırlığı 8,9 dur. Yumuşak, kırmızılı bir metaldir. Bakır, gerek fiziksel ve kimyasal gerekse teknik özellikleri yüzünden demirden sonra, en fazla kullanılan bir metaldir. Saf halde iken ısıyı ve elektriği iyi iletmesi, elektrik sanayinde en çok kullanılan metal olmasını sağlamıştır.

Yumuşak bir metal olması bakımından da (dövülebilir, levha ve tel haline getirilebilir) kolaylıkla şekil verilebilir. Bakır, aynı zamanda sanayide kullanılan çok önemli bazı alaşımlarında pirinç(çinko ve Bakır) ve esasını meydana getirir. Gemciler olarak üretimini yaptığımız başlıca ürün grubunu, Lama-Çubuk- Fi8 ve Bakır Rulo-Şerit-Levha olarak sınıflandırabiliriz.

Bakır Lama Nerede Kullanılır ?

Lamalar genellikle; yüksek akım, düşük voltaj dağıtımı ve kontrol ekipmanlarında, düşük ve orta voltaj anahtarlarında, trafolarda, topraklamalarda, elektriklenmelerde, elektrik panolarında, telefon santrallerinde, yüksek voltajın kullanıldığı ticari ve sanayi binalarında kullanılır.

Lama Çeşitleri Nelerdir?

Dikdörtgen Bakır Lamalar 3 türlü imal edilir; Keskin Köşeli, Kendinden Radyüslü, Tam Radyüslü. Ebat ve Ölçüleri ; Genişlik: 15 mm ile 160 mm Kalınlık: 3 mm ile 60mm. Lama Teknik Özellikleri; TS 435, TS EN 1652, DIN EN 13601, DIN EN 12167 standartlarına uygun olarak üretilmektedir. Bu ürünün bakır içeriği minimum %99,95 tir BAKIR RULO-ŞERİT Enerji kabloları, inşaat, otomotiv, elektrik ve elektronik sektörlerinde, ısı eşanjörü, trafo, transformatör ve elektrik motorlarının üretiminde kullanılmaktadır. Bakır Levha ise uzun ömürlü çatı, kaplamalık ve topraklama işlemlerinde kullanılır.

Bakır Şerit Nerelerde Kullanılır ?

Çok ince ve hassas toleranslarda üretilebilir olup, elektrik elektronik, otomasyon ve dekoratif amaçlı çok geniş bir yelpaze, kullanım alanı bulabilen bir malzemedir. Kolay şekillenebilme yeteneği sayesinde, uygun kondüsyon ve bileşimdeki şeritler; çok şekilli parçaların üretiminde dahi kolayca kullanılabilir. Ayrıca korozyon direncinin yüksek olması dolayısıyla, yerine kullanılacak malzemelere göre önemli bir avantaja sahiptir. Alternatifsiz ekonomik elektrik iletkeni olarak da her zaman endüstriyel uygulamalardaki yerini korumaktadır. Gemciler Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Müdür Sn. Coşkun İstemihan’a dergimize vermiş olduğu söyleşi için çok teşekkür ederiz.

Share
3711 Kez Görüntülendi.