TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİ BİLDİĞİNİ ZANNEDİP SATAN ALAN FİRMALAR VAR

0
24212

Uzun yıllar sektörde önemli markalarda tecrübe kazanmış bir ekip tarafından kurulan Maxel Endüstri, sektörün ihtiyacı olan ürünlerin pazarlamasının yanı sıra sattığımız ürünün daha verimli çalışması için teknik bilgi veren bir firma kurduklarını ifade eden Maxel Endüstri Satış Müdürü Ufuk TEKİN bizlere hedeflerini ve geleceğe dair planlarını anlattı.

Öncelikle Maxel Endüstri ne zaman kuruldu? Firmanızın genel yapısından bahsedebilir misiniz?

Firmamız 2020 yılının şubat ayında ticari faaliyetine başladı. 8 yıl Wago Türkiye’de çalışma geçmişim var. Bu sürede sektörün ihtiyaçları ve sektörde eksik olan yönleri tespit etme imkanı oldu. Bundan dolayı sektörle iç içe bir süreyi yaşadık. Bu eksikleri doldurma adına MAXEL ENDÜSTRİ Firmamızı kurduk. Uzun yıllardır, kurumsal uluslararası bir firmada çalışmanın getirdiği tecrübe standart al-sat firmalarından bizi ayrıştırmakta. Üretim yapan tesislerin ihtiyacı doğrultusunda elektrik elektronik ve otomasyon ürünlerinin tedarikini gerçekleştirmekteyiz. Burada en önemli husus müşteri taleplerine yönlendirme yapıyor olmamız. Buda firmanın doğru ürünü doğru fiyata almasıyla pekişmekte. Şu anda Türkiye’nin en büyük firmalarına hizmet veriyoruz.

Yukarıdaki bilgiden anladığımız firmanız sektörün önde gelen üreticilerinin bayiliğini yapacak. Bu konuda nasıl bir yol izleyeceksiniz?

İlk önceliğimiz Wago markasının ürünlerini piyasada kendi çatımız altında dağıtımını gerçekleştirmektir. Biraz önce söylediğim gibi, Uzun yıllardır markanın bayrağını sahada tutmuş olmam bağlılık ve prensip olarak, bu şirket var oldukça ve Wago Türkiye’nin yönetimi değişmediği sürece aktif bayiliğimize devam edeceğiz. Sektörde birçok uluslararası marka var. Bir çok marka ile farklı anlaşmalar içerisindeyiz.

Çok kısa süre içerisinde ürün dağıtım çeşitliliğimiz 500 adeti buldu. Yıl sonu tahminimiz min. 1.000 ürün çeşitliliğidir. Bu da elektrik elektronik ve otomasyon bölümlerinin tüm ürün gamına sahip olmanız demektir.

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek ister siniz?

Özellikle aynı işi yaptığımızı düşündüğümüz büyük Avrupa firmalarını rol model olarak örnek alıyoruz. Burada ki firmalar iç piyasanın yanı sıra çeşitli ülkelerde ’de ticari faaliyetlerini sürdürmekte en büyük artıları kendi ülkelerinde bulunan üretici sayılarının fazla olması ve hitap ettikleri sektörlerde etkin rol almalarıdır. Hatta kendilerine uzak Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde ’de ciddi adımlar atmaktalar. Aynı yapıyı Türkiye’de kurmayı başarabilirsek partner olduğumuz yerli üreticilere ve kendi firmamıza ivme kazandırmış oluruz. Türkiye’den daha çok Ortadoğu ve Afrika Ülkelerine önem veriyoruz. Yeni kurulması gereken alt yapılara ve şehirlere ihtiyaçlar var.

Ürün anlamın da yaşanan sorunlara sağladığınız teknik destek hakkında bilgi verebilirmisiniz. Oluşan sorunlar için üretici firmadan nasıl bir destek talebiniz oluyor?

Sektöre yön veren, inovatif firmaların ürünlerini tedarik etmekteyiz. Bilmediğimiz veya inanmadığımız hiçbir markayla çalışmıyoruz. Dolayısıyla bu tip firmaların ürünleri arıza konusunda çok cimridir. Yıllardır en küçük bir arızaya yol açmayan ve sahada aktif çalışan birçok elektronik cihazlarımız bulunmakta.

Herhangi bir sorunda ise direk üreticilerle temasta olduğumuz için hızlı aksiyon alabiliyoruz. Burada 2 farklı faktör var. Garanti kapsamı içerisinde bir arıza durumunda ücretsiz ürün değişimi yapabiliyoruz. Kullanıcı hatalarından oluşan arızalarda ise teknik servis hizmeti veya talebe göre yedek parça ürün tedariki gerçekleştirmekteyiz.

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Birçok oyuncu bulunan bu ekosistemde, en büyük başarılar sağlam ve güvenilir iş ortakları sayesinde gerçekleşmektedir. Fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu başarıların en büyük bölümünü teknik desteğin alacağını düşünmekteyim. Teknolojik ürünleri bilmeden satma şansınız veya ihtimaliniz yoktur. Şu anda sektöre bakıldığında birçok bayi hala ne sattığını tam olarak bilmiyor.  Bizde farkımızı tam olarak burada ortaya koyacağız. Bu şu anda çok küçük bir problem gibi gözükebilir. Birkaç yıl sonra bu sisteme ayak uyduramayanlar ticari faaliyetlerinde zorlanacaklarını düşünmekteyim.

Maxel Endüstri web sitesini ziyaret ederek detaylı ürün gruplarına ulaşabilirsiniz…LİNK