logo

Türkerler Holding, GE’nin 3.2-103 Rüzgar Türbinlerini Seçti

  • GE ve Türkerler Holding Türkiye’nin kuzey batısındaki Tekirdağ ilinde dört adet GE 3.2-103 rüzgar türbini kurmak üzere anlaşma imzalıyor.
  • Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, öngörülen 42 GWh üretimiyle, Türkiye’nin yenilenebilir enerji üretimi hedeflerine ulaşılmasında katkı sağlayacak.

GE (General Electric), Ankara merkezli rüzgar enerjisi yatırımcısı Türkerler Holding ile Tekirdağ ilindeki Barbaros Rüzgar Enerjisi Santrali’nde kurulumu yapılmak üzere dört adet GE 3.2-103 rüzgar türbininin tedariğine ilişkin anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşma, GE ile on yıllık tam kapsamlı işletim ve bakım hizmetini de içeriyor.

turk (Medium)Türkiye’deki yüksek enerji tüketimi dikkate alındığında Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, yıllık 42 milyon kwh elektrik üretimiyle enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir eksikliği giderecek. Buna ek olarak, aynı zamanda yıllık 26.000 tonluk karbondioksit salınımının da önüne geçilmesi sağlanacak.

GE’nin en güçlü rüzgar türbinlerine sahip olacak olan Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, Türkiye’nin 2023 yılı için kurulu rüzgar enerjisi gücünün 20 GW’a erişmesi ve birincil enerji ihtiyacının %30’unun yenilenebilir kaynaklardan sağlanması olan yenilenebilir enerji hedeflerinin gerçekleşmesine katkıda bulunacak.  “Ülke ekonomimiz büyüdükçe enerjiye olan talebimiz de artmaktadır” diyen Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, “Türkerler Holding olarak GE ile işbirliğinde Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji ile güç sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz” diye ekledi. Rüzgardan jeotermale kadar uzanan yenilenebilir doğal kaynaklardan yararlanma imkanı olan Türkiye’nin, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği rakamlarına göre 2015 Ocak ayı itibariyle kurulu rüzgar gücü kapasitesi 3,762 MW’tır.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, “Rüzgar enerjisi, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük ve önemli bir kaynak. Türkerler Holding ile daha önce sağlık endüstrisinde de farklı bir proje için birlikte çalışmıştık. Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyünü de Türkerler Holding ile birlikte ileriye taşımaktan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

Akıllı bir türbin olan GE 3.2-103, endüstriyel internet uygulamalarının gücünü, rüzgarın değişkenliğini yönetmeye yardımcı olacak şekilde kullanarak, iniş çıkışlardan arındırılmış, tahmin edilebilir bir güç sağlar.

Türkerler Holding toplam 1993,21 MW enerji üretim lisansına sahiptir. Bunun 1085 MW’ı rüzgar enerjisi üretim lisansıdır. Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, Türkerler ve GE’nin birlikte gerçekleştireceği ilk rüzgar enerjisi projesi olacak. Geçtiğimiz ay GE Sağlık ve Türkerler Holding bir sağlık projesinde işbirliği yapmaya başladı. Türkiye’nin kamu özel sektör ortaklığı yöntemi kullanılarak sağlık hizmetlerinde dönüşüm gerçekleştirme amacını destekleyen GE Sağlık, Gama Holding A.Ş. ve Türkerler Holding, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın stratejik kamu özel ortaklığı projelerinden ikisi olan Kocaeli Sağlık Kampüsü ve İzmir Bayraklı Sağlık Kampüsü projelerini geliştirmek üzere anlaşma imzaladılar.

Share
958 Kez Görüntülendi.