logo

Türkiye enerji seçiminde en doğru kaynak hidroelektrik enerjisi

İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre hidroelektrik, Türkiye için en uygun enerji kaynağı olup bunu rüzgar, jeotermal ve güneş enerjisi izlemektedir.

Üniversitenin mühendislik fakültesinden bir akademisyen Görkem Uçtuğ, çalışmanın olumlu yönde çevresel faktörleri ön plana çıkardığını söyledi. Araştırmanın, Türkiye’nin çevresel, sosyal ve ekonomik durumu dikkate alınarak yürütüldüğü açıklandı.

“Çevresel faktörler açısından bakılması gereken çeşitli göstergeler vardı, ancak en önemlisi karbon emisyonları ile ilgiliydi. Ekonomi açısından genel olarak, yaşam boyu maliyetleri göz önünde bulundurduk. Bu arada, sosyal açıdan, Daha sonra kategorilerin her birindeki her bir enerji türünün puanlarını hesapladık. “diyen Uçtuğ, araştırmacıların enerji sistemi mühendisleri, elektrik mühendisleri, çevre mühendisleri ve çevre mühendisleri de dahil olmak üzere 143 kişinin görüşlerini dikkate aldıklarını belirtti.

Türkiye’nin 50 milyar dolar değerinde enerji ithal etmeye hazırlandığını belirten Uçtuğ, bu rakamın yerel enerji kaynaklarından yararlanarak düşürülebileceğini söyledi.

Ülke tarihinde benzeri görülmemiş bir hareketle Türkiye, son on yılda çok sayıda yasal çerçeve ve yatırım programı sayesinde elektrik üretimindeki yerli kaynakların payını artırmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Eylül ayında yaptığı açıklamada, ülkenin devam eden çabaları sonucunda son yedi ay içinde Türkiye elektrik ihtiyacının% 65’ini yerel kaynaklardan sağladı.

Türkiye’nin kurulu güç kapasitesi 2018 yılı sonuna kadar 88.551 megawatt olarak hesaplanmıştır. Kaynak türleri açısından hidroelektrik enerji % 31.9, doğal gaz% 25.6, kömür% 21.5 olarak gerçekleşmiştir. Rüzgar ve güneş enerjisi toplam kurulu güç kapasitesinin sırasıyla% 7.9 ve% 5.7’sini oluşturdu. Kalan% 5.9 ise diğer kaynaklardan gelmiştir.

Etiketler: » » » » »
Share
4475 Kez Görüntülendi.