logo

Türkiye’nin İlk Enjeksiyon Sistemleri Asunim Tarafından Devreye Alındı

Türkiye’nin İlk Enjeksiyon Sistemleri Asunim Tarafından Devreye Alındı

Geçtiğimiz haftalarda devreye alınan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan Solar Eşitlik isimli proje, köylere içme suyu tedarik eden su pompalarının temiz enerji ile çalışmasını sağlıyor.

ass (1) (Medium)Solar eşitlik projesi ‘grid parity’ olarak adlandırdığımız teşviksiz güneş enerjisi sistemleri için bir dönüm noktası. Projenin amacı, Aksaray’da bulunan ve ekonomik imkânları kısıtlı 8 adet köyün elektrik giderlerinin güneş enerjisi aracılığıyla azaltılması. Güneşin olduğu her an, su pompalarının ihtiyacı olan elektrik güneşten elde ediliyor, bu da yıllık ihtiyacın yaklaşık olarak 50%’sine denk gelmekte.

Azalan teşvikler ve artan elektrik fiyatları nedeniyle şebekeye ‘0’ enjeksiyon sistemleri Avrupa’nın bir çok ülkesinde hali hazırda son derece popüler. Sistemler hiçbir şekilde şebekeye elektrik enjekte etmiyor. Güneşlenmenin düşük olduğu zamanlarda şebeke, bir yedekleme ünitesi gibi çalışarak ihtiyaç olan enerjiyi sisteme sağlıyor. Sistemin tasarımı ve yük profillerinin oluşturulması, sistemin maksimum verimlilikle çalışması için özel araçlarla yapılıyor.

ass (2) (Medium)Bu sistemlerin geliştirilmesi ve uygulanmasında Avrupa’da önemli bir pazar payına sahip olan Asunim Group; Türkiye’deki oluşumu Asunim Türkiye ve Aksaray Enerji işbirliği ile bu sistemlerden 8 tanesinin kurulumunu tamamlayarak sistemleri geçtiğimiz günlerde devreye aldı. 8 farklı lokasyonda toplam 150kWp kurulu güce sahip olan sistemlerin elektriksel altyapıları Asunim ve Greenpower Monitor tarafından geliştirildi. Projede Yingli Solar’a ait güneş panelleri ile bakım onarım ihtiyacı son derece düşük olan  ve bu sistemler için özel olarak tasarlanmış Advanced Energy marka inverterlar kullanıldı. Sistemler; yükler, iklim koşulları, çalışma gerilimleri gibi ince teknik detaylar göz önünde bulundurularak Asunim mühendislik departmanı tarafından Avrupa’da tasarlanıp üretildi.

Şebekeye ‘0’ enjeksiyon prensibine dayalı bu sistemlerin araştırma ve geliştirilme faaliyetlerinde Asunim Group ve İspanyol Greenpower Monitoring’in büyük payı bulunmakta.

Asunim Türkiye Genel Müdürü Umut Gürbüz sistemler ile ilgili şunları söyledi:

Bu çok yeni ve gelecek vadeden teknolojiyi Avrupa’dan sonra ülkemize getirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Devreye alımını tamamladığımız, kurulu güçleri 10kWp ve 35kWp arasında değişen, toplamda 150kWp büyüklüğündeki sistemler şebekeye ‘0’ enjeksiyon prensibi ile calışmakta. Bu ileri teknoloji ile tüketim ve üretimi gerçek zamanlı olarak irtibatlandırıp, tüketim olmadığı zamanlarda üretimi sınırlayarak şebekeye elektrik aktarılmasını engelliyoruz. Bunu da İspanyol ortağımız Greenpower Monitor ile birlikte geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde garanti edebiliyoruz. Bu çok önemli referans ile birlikte, Asunim – Greenpower Monitor partnerliğini de resmi olarak duyurmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Lisanssız üretim yönetmeliğinin 5.maddesi Ç bendine göre ürettiği enerjinin tamamını iletim veya dağıtım sistemine vermeden kullanan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesislerinde lisans alma zorunluluğu ve kurulu güç üst sınırı bulunmamakta. Diğer bir deyişle sahip olduğumuz bu teknoloji ile istediğimiz büyüklükteki kurulu gücü kurarak, şebekeye hiç elektrik aktarmadan tüm elektrik ihtiyacımızı güneş enerjisinden elde edebiliyoruz. Böylelikle müşterilerimizi hem bürokratik engellerden kurtarıyoruz hem de kendi kendine yetebilen, tüm elektriğini kendisi üreten akıllı işletmeler yaratıyoruz. Sahip olduğumuz ve Avrupa’da öncüsü olduğumuz bu teknolojinin güneş enerjisinin geleceğinde ve enerji bağımsızlığında kilit rol oynayacağına inanıyoruz. Şebekeye ‘0’ enjeksiyon teknolojisini her büyüklükteki uygulamalarda da kullanarak, insanların en temel hakları olan kendi elektriklerini kendilerinin üretmesini sağlayacağız.

1285 Kez Görüntülendi.