logo

UNECO İhracat Hedefi Büyümeye Devam Ediyor

uneco (9)1 (Large)06-09 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi (İFM) ‘de gerçekleştirilen LED Aydınlatma Fuarı’nda UNECO ELEKTRONİK Marka Kurucusu Erdem ÜNAL ile fuar ve UNECO hakkında kısa bir söyleşi yaptık.

UNECO OLARAK FUARIN BİR DEĞERLENDİRMESİNİ YAPABİLİR MİSİNİZ?

Firma olarak sektörde dördüncü yılımızdayız. UNECO, 2011 yılında kurulmuş, bir yıllık Ar-Ge sürecinden sonra 2012 yılında UNECO Modül üretimine başlamıştır. Tasarımını kendisi yapan ve aydınlatma elektroniğini kendisi geliştiren bir firmadır. Dizgi tesisi yatırımını 2013 yılında aktif hale getirmiştir. Sektöre girdiğimizden bu güne kadar fuara katılım gösteriyoruz

LED Aydınlatma ülkemizde yeni olup, Çin ağırlıklı yürümektedir. Led konusunda bilinç artıkça bizim gibi ülkemizde üretici firmalar artmaktadır. Fuarlar bizim için sektörü değerlendirme imkânı oluyor. Önceden katıldığımız fuarlarda ürünlerimizi balık istifi gibi standımıza yerleştiriyorduk. Şimdi firmamızın büyümesine paralel olarak creative bir stantla gelişimimizi yansıtıyoruz. Firmaların fuarlara yaklaşımı hazırlık için bir haftadadır. Firma olarak altı ay önceden planlamaya başlarız ve kataloglarımızı katılacağımız fuarlara göre hazırlarız.

Fuara geçen yıla göre yoğun ziyaretçi gelmedi. Mevcut müşterilerimizden bizi ziyaret edenler oldu. Fuarın ziyaretçi sayısının az olması kötü geçtiği anlamına gelmiyor. Mevcut ülkemizin içinde olduğu durum hali ile fuarları da gölgelemektedir. Üretimini yaptığımız birçok ürünü fuarda sergiliyoruz. Led şerit üretimine başladık. Yaklaşık 450 adet ürüne ulaştık. Etkinlikler ürün tanıtımında büyük avantaj sağlıyor.

uneco (1) (Large)Önümüzdeki dönem için Firma olarak yurtdışı fuarlara daha fazla katılım göstereceğiz. Mevcut ortam bizleri de yeni arayışlara itmektedir. Yurtdışından daha fazla döviz getirmemiz gerekmektedir. Ülkemizde maliyetler oldukça yüksek durumda. Bu da gelişime değil de daha ucuza ne yapıp satabilirizi getirmektedir. Fiyat rekabetinde başarılı olmak çok zor oluyor. Bunu başarabilmemiz için alıcıların bilinçli olmasından geçmektedir.

FİRMANIZ ÜRÜNLERİ NELERDİR?

Ana işimiz LED Modül üretmek.450’den fazla ürüne ulaştık. Şerit LED üretimine başladık. Ürünlerimiz CE ve RoHs standartlarına uygunluk sağlamaktadır. ISO 9001:2008 Yönetim sertifikası ve OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikalarını aldık. Kalite, servis, fiyat ve termin konusunda en iyi firmalar arasına girdik diyebilirim.

MÜŞTERİLERİNİZE ÜRÜNLERİNİZİ NASIL ANLATIYORSUNUZ?

Ürünlerimizi anlatmak için mutlaka yukarıda bahsettiğim gibi alıcıların bilinçli olması gerekiyor. Maalesef aydınlatma konusunda doğru bilgiye ihtiyacımız var. Bir Karaköy gerçeğimiz var. Karaköy’den mal alanların bilinçli olması gerekiyor. Bunun için firmaların tek başına mücadele etmesi çok zordur. Devletin koyması gereken bazı kurallar var. İthal ürünle yerli ürün aynı fiyata geldiğinde kazanabiliriz. Bunun içinde ithal mallara mutlaka ek vergiler getirilerek yerli üreticinin desteklenmesi gerekmektedir. Yurtdışında bunun örneklerini görmek mümkündür. Kendi üreticisini her ülke koruyor. Bizde mutlaka bu konularda bir şeyler yapmamız gerekmektedir.

uneco (3) (Large)2016 YILI UNECO İÇİN NASIL GEÇTİ? 2017 YILI BEKLENTİLERİNİZ NEDİR?

Firma olarak henüz sektörde çok yeniyiz. Ama buna rağmen büyümemiz çift haneli gitmektedir. Doğal olarak yaptığınız iş finansmana dayalı yürümektedir. Maalesef ülkemizde vadeler çok uzamış durumdadır. Haliyle bizleri de bu durum etkilemektedir. Sizler nasıl etkileniyorsanız piyasa koşullarından bizlerde etkileniyoruz. Bu olumsuzluklara rağmen koyduğumuz hedeflerimizi yakaladık mı derseniz firma olarak hedeflerimize ulaştık. İhracat bu anlamda ön plana çıkıyor. Bu yıl % 10 gibi bir ihracat rakamını yakaladık. İran pazarına bakan bir arkadaşımız var. Potansiyeli olan bir Pazar ve bilgiye aç bir ülke diyebilirim. Birçok ürünü ve bilgiyi aldıklarında bize rakip dahi olacaklardır. Enerji ve doğal gazı olduğu için ucuza üretecekler. Bu avantajlarını kullanacaklardır. Ortadoğu’da İsrail’de bir pazarımız oluştu. Almanya Light+Building fuarına katıldık. Fuardan dönüşler sağladık. Batıdan ciddi anlamda ürün talepleri alıyoruz. Avrupa’da daralmalar yaşanmasa bizim için çok iyi bir pazar olarak görüyorum.

2017 yılı için ümitlerimiz kırılmış değil. Büyümesi sürekli olan bir firmayız. AR-GE’si güçlü bir ekibe sahibiz. Yeni ürünler geliştirerek ülkemize daha fazla katma değer sunmayı istiyoruz.Hedefimiz; LED modül konusunda uluslararası bir oyuncu haline gelmektir.

Share
3706 Kez Görüntülendi.