logo

Yenilenebilir Enerji Üreticisi Güriş, Tahta Hes’i De Bünyesine Kattı

Yenilenebilir enerji sektörünün önde gelen kuruluşlarından GÜRİŞ Holding, yeşil enerji santrallerine bir yenisini daha ekledi.

tahta (1)

Kahramanmaraş’ta bulunan Tahta Hidroelektrik Santrali’ni de bünyesine katan GÜRİŞ Holding, RES, HES ve JES olmak üzere toplam sekiz santralden elde ettiği çevreye saygılı enerji üretimini 1.400.000.000kWh/yıl ulaştırdı.

GÜRİŞ İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Müşfik H. Yamantürk, “Küresel ısınmanın sadece Türkiye için değil, tüm dünya için tehdit oluşturduğu bir ortamda; alternatif kaynaklardan enerji üreterek, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azaltılmasına katkı sağlıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Türkiye’nin önde gelen yenilenebilir enerji üreticisi GÜRİŞ Holding, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ın Kadirli ilçesinde bulunan Tahta Çay üzerinde yer alan Tahta Hidroelektrik Santrali (HES)’ni bünyesine kattı. 12.3MW kurulu güce sahip olan Tahta HES’in yıllık ortalama üretim kapasitesi53.400.000kWh.

tahta (2)

Geçtiğimiz yıllarda Ankara/Kalecik ve Mersin/MUT’ta da peş peşe iki HES’i bünyesine katan GÜRİŞ Holding, üç adet rüzgar enerji santrali (RES), üç adet hidroelektrik santrali (HES) ve iki adet jeotermal enerji santraliyle (JES) yıllık enerji üretimini 1.400.000.000kWh/yıl ulaştırdı.

Halen RES, HES ve JES olmak üzere toplam sekiz yenilenebilir enerji santraline sahip olan GÜRİŞ Holding, 2015 yılı sonuna kadar faaliyete geçecek yeni santralleriyle birlikte, yıllık elektrik üretimini 2.500.000.000kWh/yıl yükseltecek.

tahta

GÜRİŞ İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Müşfik H. Yamantürk, “Küresel ısınmanın sadece Türkiye için değil, tüm dünya için tehdit oluşturduğu bir ortamda; alternatif

kaynaklardan enerji üreterek, enerjide dışa bağımlı ülkemizde bu bağımlılığın azalmasına katkı sağlıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Ekolojik dengenin korunarak, gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakılmasının yanı sıra ülke ekonomisine de olumlu katkıda bulunmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Müşfik H. Yamantürk, GÜRİŞ Holding olarak, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de yenilenebilir enerji yatırımlarında söz sahibi olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Share
1974 Kez Görüntülendi.