logo

Yerli Otomobilin Şarj Problemini Çözmek İçin Büyük Adım

“Dünya elektrikli araç çağına girerken, Türkiye’nin bu çağda yer alması ve yakında yollarda göreceğimiz yerli elektrikli otomobilimizin şarj problemini çözmek için bugün dayanışma zamanıdır” diyen EVS ve ZEBRA ELEKTRONİK şirketleri, Sharz.net ve Voltrun markaları altında çalışan elektrikli araç şarj istasyonlarını, müşterilerinin ortak kullanımına açma kararı aldılar.

Türkiye’nin önde gelen elektrikli araç şarj istasyon ağı şirketlerinden, SHARZ.NET markası ile hizmet veren EVS – Elektrikli Vasıta Sistemleri AŞ ile VOLTRUN markası ile hizmet veren Zebra Elektronik AŞ, Türkiye de bugün bir ilke imza attı. Buna göre 140 hizmet noktası, 180 şarj istasyonu ile hizmet sağlayan SHARZ.NET ile 80 hizmet noktası ve 120 şarj istasyonu ile hizmet sağlayan VOLTRUN, şarj istasyon ağlarını müşterileri tarafından ortak kullanıma açarak 300’e yakın istasyon sayısıyla araç sahiplerine şarj hizmeti vermeye başlıyor. 

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından yerli ve milli elektrikli otomobilimizin çalışmaları başlatıldı. Yerli elektrikli araç iki sene içinde yollara çıkacak. Ancak gerek yerli otomobilin gerekse de diğer elektrikli araçların ülkemizde üretilebilmesi ve yaygınlaşabilmesi için gelişmiş bir şarj istasyonu ağına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda dayanışmanın önemine inanan EVS ve Zebra şirketleri, istasyonlarını ortak kullanıma açtılar. Şirket yetkilileri, elektrikli araca sahip şirketlerin ve bireysel sürücülerin daha yaygın şarj istasyonu ağına kolayca ulaşmalarını sağlayacaklarını ve bu vesile ile elektrikli araca geçişi cesaretlendireceklerini açıkladılar.

Şirket yetkilileri sözlerine şu şekilde devam etti:

“Dünyada içten yanmalı motorlu taşıt çağı kapanmaya başlamış ve elektrikli taşıt çağına girilmeye başlanmıştır. Birçok ülke önümüzdeki on yıl içinde içten yanmalı motorlu taşıtların satışını yasaklama kararı almış ve ülkeler arası elektrikli araç üretim yarışı başlamıştır. Bu yarışta ülkemizin de tüm dünya ile aynı şartlarda yarışabilmesi için özel sektör dayanışma içinde kendine düşeni yapmalıdır. Bu konuda ülkemizde teknoloji eksikliği yaşanmadığı gibi, oldukça gelişmiş bir altyapı mevcuttur. Türkiye elektrikli araç çağına yeni girilen bu dönemde bu kulvarda yerini almalı ve kendi ihtiyacını karşılayan yerli otomobillerini, otobüslerini, kamyonlarını üretebilir ve satabilir durumda olmalıdır. Bunun olmazsa olmazı; güvenli, kolay ve yaygın şarj altyapısına sahip olmaktır. İşte bu noktada bizler Sharz ve Voltrun olarak, güç birliği yapıp, istasyon ağlarımızı ortak kullanıma açtık. Bu sayede her istasyonumuzdan hem Voltrun hem de Sharz müşterileri faydalanabilecek ve kesintisiz yolculuğun keyfini sürebilecektir.”

SHARZ ve VOLTRUN, %100 yerli sermaye ile kurulmuş şirketler olup, çalışmalarında elektrikli vasıtalar için gerekli olan şarj istasyon yazılım ve donanımlarını geliştirmektedirler. Geliştirdikleri teknolojiler ile Türkiye’de kendi şarj istasyon ağlarını kurmakta ve aynı zamanda, şarj istasyon ağı kurmak isteyen girişimcilere de yazılım ve donanım sağlamaktadırlar.

EVS – Elektrikli Vasıta Sistemleri Anonim Şirketi, SHARZ markası ile elektrikli araç şarj istasyon ağı kurmaktadır. SHARZ markası, Türkiye’ de “her yerde şarj” hedefi ile Edirne’ den Artvin’e kadar yayılmış ve 140 hizmet noktası, 180 şarj istasyonuna, 2 yıl gibi kısa bir sürede ulaşmıştır. Ayrıca, EVS şirketi SHARZ.NET isimli “Elektrikli şarj istasyonları işletim sistem” yazılımı ile şarj ağı işini kurmak isteyen girişimcilere hazır yazılım platformu sağlamaktadır.

Zebra Elektronik A.Ş., 2011 yılından bu yana yerli elektrikli araç şarj çözümleri geliştirmekte ve satışını yapmaktadır. Ayrıca VOLTRUN (voltrun.com) markasıyla, şarj istasyonu ağı da kuran Zebra, tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen donanım ve yazılımlarını yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilerine ulaştırmaktadır. Bireysel kullanıcılardan apartman yönetimlerine, girişimcilerden enerji devlerine kadar herkese yönelik şarj istasyonu donanımı ve istasyon işletme yazılımları sağlayan firma, operatörlük faaliyetleri ile birlikte uçtan uca şarj çözümleri sunmaktadır.              

Share
3907 Kez Görüntülendi.