Yerli Üretimimizle Hem Türkiye’ye Hem de Dünya Pazarlarına Hizmet Veriyoruz

0
509
Sigma Elektrik Genel Müdürü Murat Akgül Yerli Üretimimizle Hem Türkiye’ye Hem de Dünya Pazarlarına Hizmet Veriyoruz

Bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özelliğimiz yerli ve milli üretim yapıyor olmamız. Bununla birlikte müşteri memnuniyeti ve satış sonrası destek hizmetlerimiz, haftanın 7 günü ulaşılabilir yapımız, Türkiye’nin yedi bölgesine yayılmış geniş hizmet ve çözüm ortaklarımızla sektörde farklı bir hizmet deneyimi sunuyoruz.’’ Şeklinde açıklamalarda bulunan Sigma Elektrik Genel Müdürü Murat Akgül ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sigma Elektrik Genel Müdürü Murat Akgül
  • Sektör, Covid-19’la birlikte zorlu bir süreçten geçti. Firma olarak bu süreçte neler yaşadınız ve süreci nasıl yürüttünüz?

Pandemi süreci birçok sektörle birlikte alçak gerilim şalt sektöründe de değişimlere yol açtı. Sektörün çalışma koşullarında ve dinamiklerinde değişim yaşandı. Sigma Elektrik olarak anlık değişimlere hızlı adapte olan ve değişime uyumlu yapımızla çalışma koşullarımızı yeni döneme de hızla adapte ettik. En büyük değerimiz ve kaynağımız olan çalışma arkadaşlarımızın sağlığını korumak için tüm gerekli tedbirleri aldık. Bu dönemde yurt içi ve yurt dışı toplantılarımızı yine toplum sağlığını düşünerek online platformlara taşıdık. Sorunsuz bir online deneyim içinse Sigma Elektrik olarak tüm teknoloji ve altyapımızı yeniledik. Şirket içi eğitimlerimizi de yine online kanallardan sürdürmeye devam ettik.

Ekonomik anlamda bu dönemin çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve tüm paydaşlarımız açısından sorunsuz geçmesi adına yıllık bazda finansal modellemeler yaptık. Ödeme planlarımız, hammadde ve stoklarımıza kadar tüm süreci sorunsuz işleyecek bir modelde kurguladık. İnsan kaynağı, teknoloji ve ekonomik yönetim programımızla Covid-19’dan olumsuz yönde etkilenmeden süreci başarılı bir şekilde yönettik.  

  • Türkiye’de elektrik sektörü şalt grubunda imalat yaparak yüzde yüz yerli olmanın haklı gururunu yaşıyorsunuz. Bu alanda ülkemiz Elektrik Malzemeleri şalt alanında sektöre yeni bir bakış açısı kazandırmak adına markanızın konumundan ve gücünden bahseder misiniz?

Sigma Elektrik olarak 1993 yılında otomatik sigorta üretimi ile alçak gerilim şalt ürünleri sektörüne giriş yaptık. 2009 yılından itibaren de Ünlü Grup bünyesinde 250’yi aşkın uzman kadromuz ile üretim gerçekleştiriyoruz. Yerli üretimimizle hem Türkiye’ye hem de dünya pazarlarına hizmet veriyoruz. Türkiye’nin yedi bölgesindeki yaygın satış organizasyonumuz ve çözüm ortaklarımızla Avrupa, Amerika, Orta Doğu, Afrika ve Asya bölgelerindeki 82 ülkede bulunan distribütörlerimizle hizmet veriyoruz.

Sigma Elektrik olarak alçak gerilim şalt ürünleri sektöründe; Devre Kesicileri, Otomatik Sigortalar, Akım Transformatörleri, Güç Kontaktörleri, Kaçak Akım Koruma Şalterleri, Sigortalı Yük Ayırıcıları ve NH Sigortalar başta olmak üzere çeşitli Alçak Gerilim Koruma, Kontrol ve Ölçü Cihazlarıyla faaliyet gösteriyoruz. Bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özelliğimiz yerli ve milli üretim yapıyor olmamız. Bununla birlikte müşteri memnuniyeti ve satış sonrası destek hizmetlerimiz, haftanın 7 günü ulaşılabilir yapımız, Türkiye’nin yedi bölgesine yayılmış geniş hizmet ve çözüm ortaklarımızla sektörde farklı bir hizmet deneyimi sunuyoruz. Ayrıca 30 farklı ürün grubunda 2 binden fazla ürün kalemimiz ve Ar-Ge çalışmalarımız da bizi ön plana çıkaran güçlü yönlerimizden bazıları.

  • A-tech Fuar katılımınızda sektöre ilk defa duyurulacak yenilikler var mı? Gerek yerli ve yabancı iş birlikleri veya teknolojik gelişim olarak yeni ürün lansmanınız olacak mı?

2017’den itibaren her yıl düzenlenen ve bizlerin de ilk yıldan itibaren düzenli olarak katıldığımız A-Tech 2021, sektör profesyonellerine ulaşma, fikir alışverişi, teknoloji gelişimi ve yeni iş birlikleri açısından oldukça önem verdiğimiz bir fuar. Bu yıl 18-21 Kasım tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen A-Tech 2021’de Sigma Elektrik olarak, sektöre sunduğumuz onlarca ürünümüzü tanıttık ayrıca ilk kez yeni ürünümüz Yeniden Kapamalı Kaçak Akım Koruma Şalteri’ni katılımcılarımızla buluşturduk.

  • Yeni ürününüz Kapamalı Kaçak Akım Koruma Şalteri sektöre ne tür bir yenilik kazandıracak? Bu üründe ön plana çıkan unsurlar nelerdir? (Emniyet-Kullanım Kolaylığı-enerji verimliliği vb.)

Yeniden Kapamalı Kaçak Akım Koruma Şalteri, zaman, iş gücü ve üretim kayıplarının önüne geçen en son teknolojiyle geliştirdiğimiz ürünlerimiz arasında yer alıyor. Geçici durumlardan dolayı devre dışı kalan sigortalar veya kaçak akım koruma şalterlerinin tekrar kurulması manuel olarak insan müdahalesi ile sağlanırken güvenlik, zaman, iş gücü kaybına neden olabiliyor. Geleneksel şalterlerde kaçak ya da farklı bir soruna bağlı olarak şalter kesinti yaptığında, şalterin insan müdahalesiyle manuel olarak yapılması gerekiyor. Bu manuel müdahale yazlık gibi dönemsel yaşanan alanlarda buzdolaplarındaki gıdaların çürümesi, elektrikli eşyaların bozulması gibi birçok soruna yol açabiliyor. Aynı şekilde üretim tesislerinde de insan müdahalesinin gerektirmesi özellikle gece vardiyası gibi durumlarda müdahalenin geç kalmasıyla ciddi üretim ve maliyete yol açabiliyor. Kaçak akım koruma şalterleri ve otomatik sigortalara eklenen yeniden kapama ünitesi yardımıyla manuel operasyonları minimum seviyelere indirirken güvenlik ve kullanıcı kolaylığını da ön plana çıkarıyoruz.

Bu ürün kaçak bir akım söz konusu olduğunda önce kısa bir süre elektriği kesiyor sonra tekrar devreyi açıyor. Sorun devam ediyor ise elektriği biraz daha uzun olmak şartıyla tekrar kesiyor sonra tekrar devreye alıyor. Bu süreç 3 kere tekrarlanabiliyor. Sorun hala devam ediyorsa bir uyarı sistemi ile bilgilendirme yapıyor ve akımı keserek yangın ya da farklı kazaların çıkmasına engel oluyor. Bu ürünümüzle sektörde yeni bir dönemin kapılarını açacağımıza inanıyoruz. Kaçak akım koruma şalterleri ve otomatik sigortalara eklediğimiz yeniden kapama ünitesi yardımıyla manuel operasyonları azaltıyor, kullanıcılara kolaylık sağlarken güvenliklerini artırıyoruz. Ayrıca yardımcı kontaklara bağlanabilen butonlar eklediğimiz ürünümüzle uzaktan açma-kapama işlemlerine imkan tanıyoruz. Böylece fabrika ve atölye gibi üretim tesislerinde kesintileri en aza indiriyor, üretim kayıplarını minimumda tutuyoruz. Konutlarda ise konfor ve güvenliği artırıyoruz.

  • Sigma olarak 2021 yılını değerlendirmek isterseniz neler söylersiniz?

Son iki yıldır süren pandemi şartlarına, artan hammadde fiyatlarına, hammaddeye ulaşmaktaki zorluklara ve birçok kısıtlamaya rağmen iyi bir performans gösterdik. 2021 yılını hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarda ürün yelpazemize yeni eklediğimiz ürünlerimizin de katkısıyla beklentimizin üzerinde bir ciro ile kapatacağız. Tabii bu başarıda uzun yıllardır yaptığımız yatırımların ve ciddi bir ekip çalışmasının çok büyük bir katkısı var. 

  • Gelecek yıl Sigma’nın hedefleri ve yeni yatırımlarından bahseder misiniz?

2022 yılı ve sonrası için de çok umutluyuz. Artan talepleri karşılamak için yeni fabrika inşaatına başladık. Önümüzdeki yılın ikinci yarısında yeni fabrikamızda üretime başlamayı planlıyoruz. Bu sayede mevcut üretim hatlarının büyütülmesinin yanı sıra yeni ürün gruplarını da ülkemizde üreterek “Yerli Üretici” kimliğimizi daha da pekiştireceğiz. Önümüzdeki yıl ilk defa üreteceğimiz yeni ürünlerle birlikte ürün yelpazemizi genişleterek sektörün ve kullanıcılarımızın hizmetine sunacağız. Bu çerçevede yeni makine ve kalıp yatırımlarımızı da planladık. Tüm zor şartlara rağmen büyüme odaklı bir bütçe oluşturduk. Yine alacağımız aksiyonlarla bu büyüme odaklı bütçeyi gerçekleştireceğimize inancımız tam.